Ana Sayfa SAĞLIK Migren Ağrısına Doğal Çözüm

Migren Ağrısına Doğal Çözüm

Migren ağrısı, onu yaşamayanlar için sadece “şiddetli baş ağrısı” olarak bilinse de, aslında bundan çok daha fazlası olabilir. Migren atakları, çoğu zaman sizi tüm günlük aktivitelerinizden alıkoyar ve tüm gününüzü ağrı içinde istirahat ederek geçirmek zorunda kalırsınız.. Eğer siz de migrenle yaşamak zorunda olanlardansanız ve bu acıyı çok iyi biliyorsanız, rahatlamanıza yardımcı olacak bu doğal yöntem başucu reçeteniz olabilir.

Bitki özlerinden alkol, sirke veya sebze gliserini kullanarak elde edeceğiniz esanslar ağız yoluyla alınabilir. Böylece diğer ilaçlardan daha hızlı şekilde kana karışacak olan bu esansları kullanmak da kolay ve pratiktir.

Migren Tedavisinde Kullanılan Bitkiler

Doğal migren tedaviniz için kullanacağınız bitkilerin tamamı, baş ağrılarını hafifletmek için yüz yıllardır kullanılıyor. Eğer bitkilerin tamamını bulamıyorsanız, reçetenizi ona göre değiştirebilirsiniz. Ancak bu tarifte göreceğiniz bitkilerin tamamının kendilerine has faydalarıyla tedaviyi güçlendirmek için gerekli olduğunu bilmekte de fayda var.

Gümüş düğme otu, doğal migren tedavisi için neredeyse tüm araştırmalarda adı geçen bir bitkidir. Eskiden beri de baş ağrısının ilk safhalarında rahatlatıcı olarak kullanılır. Tadı çok güzel olmasa da, nane ve limonla karıştırıldığında içilecek kıvama gelebilir. Nane, gümüş düğme otundan elde edeceğiniz esansı hem daha lezzetli hale getirir, hem de ağrılarınızdan kurtulmanıza da yardımcı olur. Melissa olarak da bilinen limon otu da, aynı şekilde çok uzun yıllardır migren tedavisinde kullanılmaktadır.

Bu bitkiler zaten yatıştırıcı, iltihaplanmayı önleyici ve ağrı kesici özellikleriyle bilindiği için, ağrılarınızdan kurtulmanızda yardımcı olmakla kalmayıp, rahatlamanızı ve zihninizi boşaltmanızı da sağlayacaktır.

Bitki Özü Esansını Nasıl Yapacaksınız?

Bitkilerden esans hazırlamak belki ilk aşamada size zahmetli görünse de, aslında oldukça pratik bir işlem. En iyi sonuçları almak için, alkol oranı yüksek bir maddeyle taze bitkiler veya daha düşük dereceli bir alkolle kurutulmuş bitkiler kullanmaya çalışın.

Hazırlayacağınız esansın su miktarının yeterli olmasına dikkat edin. Böylece hem suda, hem de alkolde çözünen maddeler etkisini açığa çıkarabilir. Kurutulmuş bitkilerin suyu kalmadığı için, düşük dereceli alkol kullanmanız gerekir ki hazırlayacağınız esansın su ve alkol oranı dengeli olsun.

Taze  Bitkilerle Hazırlamak İçin

 • Yüksek dereceli alkol (%75)
 • 30 gram limon otu
 • 30 gram gümüş düğme otu
 • 30 gram nane yaprağı
 • 1 litrelik cam kavanoz

Kurutulmuş Bitkilerle Hazırlamak İçin

 • %40 dereceli alkol (votka olabilir)
 • 15 gram gümüş düğme otu
 • 15 gram limon otu
 • 15 gram nane yaprağı
 • 1 litrelik cam kavanoz

Hazırlanışı

 • Bitkilerinizi ölçün. Eğer taze bitki kullanacaksanız ince ince kıyın ki yüzey alanları artsın.
 • Tüm bitkileri cam kavanoza doldurun.
 • Daha sonra, bitkilerin yaklaşık 5 cm üzerinde kalacak şekilde alkol ilave edin.
 • Kavanozun kapağını kapayın ve iyice çalkalayın.
 • Kavanozu güneş görmeyen, serin bir yerde saklayın.
 • Birkaç hafta boyunca kavanozu her gün biraz çalkalayın.
 • Sonra kavanozdaki bitkileri süzün ve daha sonra bitkileri bir tülbentte süzerek iyice özlerinin çıkmasını sağlayın.
 • Elde ettiğiniz sıvıyı damlalıklı, koyu renk bir cam şişeye koyarak, serin ve kuru bir yerde saklayın.
 • Migreniniz başlar başlamaz hazırladığınız bu bitki özünden kullanabilirsiniz. Uygun saklama koşullarını sağlarsanız, karışımınızı birkaç yıl boyunca kullanabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Migren atağınız başladığında, dilinizin altına ¼ çay kaşığı ya da 4-5 damla bu karışımdan alın. Baş ağrınız hafifleyene kadar bu karışımdan her 20-30 dakikada bir aynı miktarda almaya devam edin. Vücut tipiniz ve sağlık durumunuza göre kullanmanız gereken miktar farklılık gösterebilir. Kendi ihtiyacınıza göre, kullanacağınız miktarı arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Önemli: Hamileyseniz, hamilelik şüphesiniz ve belirli hastalıklarınız var ise doktorunuza danışmadan bu karışımı kullanmanız önerilmemektedir.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Eklem Ağrısı İçin Zencefil Kullanmanın 4 Farklı Yolu

Eklem ağrısı farklı uygulamalar ve yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlar arasında eklem ağrısı için en etkili...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,884BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...