Ana SayfaYEMEKKuru Patlıcan ve Biber Nasıl Hazırlanır?

Kuru Patlıcan ve Biber Nasıl Hazırlanır?

Yaz mevsiminde, bolca ve taze bulunan; patlıcan ve biberler, kış hazırlıklarının en önemlilerindendir. Kış sebzelerinden farklı seçeneklere ihtiyaç duyulduğunda, el altında hazır bulunan bu sebzeler, yemeklerine çeşitlilik kazandırır.

Kuru Patlıcan Nasıl Hazırlanır?

Patlıcanlar, kış hazırlığı için kullanılacaksa, çok iyi seçilmelidir. Yaralanmamış, ezilmemiş patlıcanlardan, tek tek seçilmelidir. Genellikle, kışlık patlıcan kurutması için, içi oyulabilecek, tombul patlıcanlar tercih edilir. Tombul patlıcanlar, tepesindeki sap kısmı kesilerek alındıktan sonra, ortadan ikiye kesilir. Bu iki parça, diplerinde bir miktar patlıcan kalacak şekilde, kenarları çok inceltilmeden, oyulur. Daha sonra, bu patlıcanlar, parmaklarınızın arasına aldığınız bol miktarda tuz ile ovulmalıdır. Bu işlem, patlıcanın sulanmasına sebep olacaktır, bu yüzden kesik tarafı alta gelecek şekilde, bir süre bekletilmelidir. Bu işlemlerden sonra, bir yorgan iğnesine, yorgan ipi geçirilmelidir. Daha sonra, patlıcanların kesik ağızları yukarı gelecek şekilde, bir ucundan iğne ile girip, diğer ucundan çıkacak şekilde, ipe geçirilmelidir. Bu işlemi yaparken, kesik ağza çok yakın olmamasına dikkat edimlidir. Aksi takdirde, henüz kurumamış patlıcanlar, ipin kesmesi sonucu, koparak düşebilirler. İpe dizilen patlıcanlar, uzun süre direkt güneş alacak bir yere asılarak, 3-4 gün bekletilmeli, tamamen kuruduktan sonra toplanarak, iplerden çıkarmadan, içerde serine bir yere asılmalıdır.

Kuru Biber Nasıl Hazırlanır?

Hazırlanacak biberler, dolmalık biber ise, başındaki sap kısmı, beraberindeki topum öbeğiyle birlikte çıkartılmalıdır. Çıkartılan sap kısmın yerinde kalan boşluğun olduğu taraf yukarıya gelecek şekilde ipe dizilmelidir. Bunun için, normal dikiş ipliği ve dikiş iğnesi kullanılabilir. Açık ağız yukarı gelecek şekildeyken, biberin bir tarafından iğne ile girip, karşı tarafından çıkmak gerekir. Bu şekilde tüm biberler ipe dizildiğinde, direkt ve uzun süre güneş alan bir yere asılmalı, 3-4 gün bekletilmelidir. Kuruyan biberler, ipten çıkarılmadan saklanabilir.

Kuru Biber ve Patlıcan Dolması Nasıl Hazırlanır?

Kuru patlıcan ve kuru biber dolması için, kullanılacak kuru sebzeler, sıcak suyun içine alınarak, 1-2 saat bekletilmeli ve yumuşayan sebzeler kâğıt havlu üzerine alınarak, fazla suyu süzülmelidir. Normal dolma içi ile hazırlanabilir.

İlgili Yazılar

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
471TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler