Ana Sayfa SAĞLIK Zerdeçal Neden Karabiberle Birlikte Kullanılmalı?

Zerdeçal Neden Karabiberle Birlikte Kullanılmalı?

Zerdeçal antiseptik, anti-inflamatuar, antifungal ve antibakteriyel, ancak curcumin’in düşük biyo yararları onu zayıf bir solo performans yapar. Bununla birlikte, kendi yararlar sağlayan karabiberle birlikte, zerdeçal sihirler çalışır. Karabiber-zerdeçal kombinasyonu birlikte ağrıyı hafifletir, iltihabı bastırır, kilo vermeye yardımcı olur ve kanseri önler.

Zerdeçal-Karabiber Kombinasyonunun Sağlık Faydaları

Aşağıdaki faydaları elde etmek için düzenli yemeklerinize zerdeçal ve karabiber ekleyin:

1. Ağrıları Dindirir
Zerdeçal, anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı vücudu iyileştirmek, enfeksiyonlarla mücadele etmek ve ağrıdan kurtulmak için Hindistan’da uzun süredir kullanılmaktadır. Bu, artrit gibi ağrılı durumlar için kullanışlı olmasını sağlar.

Karışıma karabiber ekleyin ve kronik ağrıdan kurtulmak için rakipsiz bir kombinasyon elde edin. Karabiberdeki Piperin vücutta bir anti-ağrı reaksiyonu başlatan hücresel reseptörleri (TRPV1) harekete geçirir. Bu, büyük ölçüde kronik ve tedavi edilemez olan, sinirle ilişkili ağrıdan bile önemli derecede rahatlama getirir.

2. Obezite ile mücadele eder
Karabiber ve zerdeçal sizin kilo kaybı müttefikleriniz olabilir. Birçok fitness tutkunları aşırı yağdan kurtulmak ve metabolizmalarını etkinleştirmek için sabahları sıcak suda karabiber ve zencefil ile organik zerdeçal karışımı tüketirler. Çok iştah kesici görünmüyorsa, içine limon da sıkabilirsiniz. (Zerdeçal evde nasıl yetiştirilir?)

Bir araştırmaya göre, curcumin doğrudan yağ hücreleri, pankreatik hücreler, karaciğer hücreleri, makrofajlar denilen bağışıklık sistemi hücreleri ve kas hücreleri ile etkileşime giriyor. İnsülin direnci, hiperglisemi, inflamasyon, hiperlipidemi ve obeziteye bağlı diğer semptomlarla ilgilenir. Karabiber ve zencefil ayrıca obezite ve insülin direncine karşı benzer etkiler gösterir. Zerdeçal, çalışmak için karabibere ihtiyaç duyduğu için, bu ikili birlikte yağ ile mücadele için güçlü bir kombinasyon oluştururlar.

3. Diyabetin Yönetilmesine Yardımcı Olur
Diyabet diğer sağlık problemlerine neden olabilir. Kan damarı hasarı, şeker hastalığının bu tür yaygın bir yan ürünüdür. Araştırmacılar, zerdeçalda ve karabiberdeki curcumin ve piperinin, kan damarı hasarına neden olan oksidatif stresin azalmasına yardımcı olduğunu buldu. (Zerdeçalın bilinmeyen 4 farklı kullanım alanı)

4. İltihaplarla Savaşır
Zerdeçal ve karabiber, konuyla ilgili çok fazla çalışma olmasa da, artrit gibi iltihaplı rahatsızlıkların tedavisi için ayurveda’da yüzyıllar önce kullanılmaya başlandı. Bu maddelerin her ikisi de anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Araştırmalar, zerdeçalın, artriti önlemede zerdecik tedavisine göre daha güçlü olabileceğini ortaya koyuyor.
Karabiberdeki piperin ayrıca iltihabı ve bununla bağlantılı ağrıyı azaltır. (Karabiberin Faydalarını Biliyor musunuz?)

5. Kanseri Önler
Zerdeçal-karabiber de kanseri tutmak için sihirle çalışıyor. Karabiber, zerdeçalın işini tam potansiyeline getirmesini sağlar. Zerdeçal da bulunan curcumin, kanserli hücreleri öldürmeye yardımcı olur. Zerdeçal, anti-kanser etkilerini gösteren insan çalışmaları, özellikle lösemi hücreleri, mide ve kolon kanseri hücreleri ve meme kanseri hücrelerinde, umut vericidir. Araştırmalar ayrıca, zerdeçalin düzenli olarak kullanıldığı Hindistan’da kanser vakalarının Batı ülkelerine göre daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Her gün Zerdeçal ile karabiberi birlikte tüketmekte fayda var. Bu ikilinin hiçbir yan etkisi yok.

İlgili Yazılar

İlgili Makaleler

Evde Yapabileceğiniz Step Aerobik Hareketleri

Step aerobik hareketleri basitten zora doğru gider. Ancak kardiyovasküler sisteminiz ve alt bedeniniz için...

Sakinleştirici ve Toksin Atıcı İçecek Tarifi

Bu rahatlatıcı içeceği tercihinize göre alkollü veya alkolsüz hazırlanabilir. Mideyi sakinleştirmek için nane içerir....

Ayak Neden Şişer?

Ayak şişmesinin birçok sebebi olabilir. Örneğin çok fazla ayakta kalmak veya yürümek, uzun süren...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Naneli Ayak Peelingi Tarifi

Havalar ısınıyor ve yakında parmak arası terlikler giyilecek. Tüm kış boyunca ayaklarınızı çorap ve ayakkabılardan kurtarmak için beklediniz. Şimdi sorun ayaklarınızın bakıma ihtiyaç duyuyor...

Saça Sıcak Yağ Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Ayçiçekleri herkesi mutlu eder, hatta saçını bile. Herkesin kıskanacağı saç tellerine sahip olmak için inanılmaz sıcak yağ tedavisini deneyin.Malzemeler:1/2 su bardağı organik hindistan cevizi...

Evde Yapabileceğiniz Step Aerobik Hareketleri

Step aerobik hareketleri basitten zora doğru gider. Ancak kardiyovasküler sisteminiz ve alt bedeniniz için harika bir egzersizdir. Bu hareketler kalbinizi hızlandıracak ve dayanıklılığınıza ve...

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan, yağlı yiyecek lekeleriyle savaşmak için yapılmaz, bu nedenle pamuk, kot,...