Ana Sayfa SAĞLIK Zerdeçal Neden Karabiberle Birlikte Kullanılmalı?

Zerdeçal Neden Karabiberle Birlikte Kullanılmalı?

Zerdeçal antiseptik, anti-inflamatuar, antifungal ve antibakteriyel, ancak curcumin’in düşük biyo yararları onu zayıf bir solo performans yapar. Bununla birlikte, kendi yararlar sağlayan karabiberle birlikte, zerdeçal sihirler çalışır. Karabiber-zerdeçal kombinasyonu birlikte ağrıyı hafifletir, iltihabı bastırır, kilo vermeye yardımcı olur ve kanseri önler.

Zerdeçal-Karabiber Kombinasyonunun Sağlık Faydaları

Aşağıdaki faydaları elde etmek için düzenli yemeklerinize zerdeçal ve karabiber ekleyin:

1. Ağrıları Dindirir
Zerdeçal, anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı vücudu iyileştirmek, enfeksiyonlarla mücadele etmek ve ağrıdan kurtulmak için Hindistan’da uzun süredir kullanılmaktadır. Bu, artrit gibi ağrılı durumlar için kullanışlı olmasını sağlar.

Karışıma karabiber ekleyin ve kronik ağrıdan kurtulmak için rakipsiz bir kombinasyon elde edin. Karabiberdeki Piperin vücutta bir anti-ağrı reaksiyonu başlatan hücresel reseptörleri (TRPV1) harekete geçirir. Bu, büyük ölçüde kronik ve tedavi edilemez olan, sinirle ilişkili ağrıdan bile önemli derecede rahatlama getirir.

2. Obezite ile mücadele eder
Karabiber ve zerdeçal sizin kilo kaybı müttefikleriniz olabilir. Birçok fitness tutkunları aşırı yağdan kurtulmak ve metabolizmalarını etkinleştirmek için sabahları sıcak suda karabiber ve zencefil ile organik zerdeçal karışımı tüketirler. Çok iştah kesici görünmüyorsa, içine limon da sıkabilirsiniz. (Zerdeçal evde nasıl yetiştirilir?)

Bir araştırmaya göre, curcumin doğrudan yağ hücreleri, pankreatik hücreler, karaciğer hücreleri, makrofajlar denilen bağışıklık sistemi hücreleri ve kas hücreleri ile etkileşime giriyor. İnsülin direnci, hiperglisemi, inflamasyon, hiperlipidemi ve obeziteye bağlı diğer semptomlarla ilgilenir. Karabiber ve zencefil ayrıca obezite ve insülin direncine karşı benzer etkiler gösterir. Zerdeçal, çalışmak için karabibere ihtiyaç duyduğu için, bu ikili birlikte yağ ile mücadele için güçlü bir kombinasyon oluştururlar.

3. Diyabetin Yönetilmesine Yardımcı Olur
Diyabet diğer sağlık problemlerine neden olabilir. Kan damarı hasarı, şeker hastalığının bu tür yaygın bir yan ürünüdür. Araştırmacılar, zerdeçalda ve karabiberdeki curcumin ve piperinin, kan damarı hasarına neden olan oksidatif stresin azalmasına yardımcı olduğunu buldu. (Zerdeçalın bilinmeyen 4 farklı kullanım alanı)

4. İltihaplarla Savaşır
Zerdeçal ve karabiber, konuyla ilgili çok fazla çalışma olmasa da, artrit gibi iltihaplı rahatsızlıkların tedavisi için ayurveda’da yüzyıllar önce kullanılmaya başlandı. Bu maddelerin her ikisi de anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Araştırmalar, zerdeçalın, artriti önlemede zerdecik tedavisine göre daha güçlü olabileceğini ortaya koyuyor.
Karabiberdeki piperin ayrıca iltihabı ve bununla bağlantılı ağrıyı azaltır. (Karabiberin Faydalarını Biliyor musunuz?)

5. Kanseri Önler
Zerdeçal-karabiber de kanseri tutmak için sihirle çalışıyor. Karabiber, zerdeçalın işini tam potansiyeline getirmesini sağlar. Zerdeçal da bulunan curcumin, kanserli hücreleri öldürmeye yardımcı olur. Zerdeçal, anti-kanser etkilerini gösteren insan çalışmaları, özellikle lösemi hücreleri, mide ve kolon kanseri hücreleri ve meme kanseri hücrelerinde, umut vericidir. Araştırmalar ayrıca, zerdeçalin düzenli olarak kullanıldığı Hindistan’da kanser vakalarının Batı ülkelerine göre daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Her gün Zerdeçal ile karabiberi birlikte tüketmekte fayda var. Bu ikilinin hiçbir yan etkisi yok.

İlgili Yazılar

İlgili Makaleler

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer...

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız,...

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz?

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz? Jelatin, kolajen gibi cilt ve yaşlanmayı iyileştirme potansiyeli bakımından...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,871BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...