Ana SayfaHAYATSu Faturasını Azaltmak İçin Tüyolar

Su Faturasını Azaltmak İçin Tüyolar

Aylık eve giren kazanç, planlı bir şekilde harcanmalı ve her ay bir miktar tasarruf yapılarak, iyi ve kötü günler için kenara para ayrılmalıdır. Genellikle bayanların takip ettiği ev masrafları, alınan birkaç küçük önlem ile azaltılabilir. Tasarruf için ilk şart, evde çok yüksek meblağlar tutan, faturalardır. Banyo ve mutfaklarda çok fazla kullanılan su, alınan bir takım önlemler ile yarı yarıya düşürülebilir. Su tasarrufu maddi kaygıların yanında, azalan su kaynakları içinde gereklidir.

Bozuk Musluklar Tamir Edilmelidir

Evdeki lavabolarda, sık kullanıma bağlı musluklar çabucak bozulmaktadır. Bozuk musluklardan damlayan su, çok kişinin dikkatini çekmez çünkü damlayan suyun çok fazla bir miktar olmayacağı düşünülür. Oysa bozuk musluklardan damlayan su ayda ortalama iki ton suyun fazladan tüketilmesine sebep olur. Su tasarrufu yapmanın ilk şartı bozulan muslukların hemen tamir edilmesidir.

Diş Fırçalarken Suyun Kapatılması

Dişini fırçalarken çoğu insan suyu kapatmaz. Musluktan akan suyun fazla bir miktar olmadığına inanır. Oysa evde yaşayan tüm fertlerde, diş fırçalarken alışkanlık oluşturularak, oldukça büyük miktarda su tasarrufu yapılabilmektedir.

 Çamaşırların Biriktirilerek Yıkanması

Genellikle ev hanımları, çamaşırları biriktirmeden, üç beş parça olunca yıkamaktadır. Bu alışkanlık evdeki tüm faturaların kabarmasına yol açar. Çamaşırlar haftalık olarak yıkanmalı ve özellikle tüketim ücretinin hesaplı olduğu gece saatlerinde makine çalıştırılmalıdır. Böylece biriktirilerek yıkanan çamaşırlar gereksiz su tüketimini önler, gece çalıştırılan çamaşır makinesi ise elektrik faturasının kabarmasını önleyecektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
465TakipçilerTakip Et
230TakipçilerTakip Et

En Popüler