Ana Sayfa YEMEK 1 Saatte “Çicek Ekmek” Hazırlayabilirsiniz

1 Saatte “Çicek Ekmek” Hazırlayabilirsiniz

0
951

Akşam yemeğinde sofranıza mis gibi sıcak ve çicek ekmek sunmak ister misiniz? Lezzeti hamburger ekmeği gibi olacağı için çocuklarınız tarafından da çok sevilecektir. Hazırlaması kolay, lezzeti ise mükemmel.

Gerekli olan Malzemeler
Fırın tepsisi için tereyağ
1 -1/2 fincan sıcak süt veya su
1/4 fincan toz şeker
1/4 kap sıvı yağı
1 çorba kaşığı aktif kuru maya
4 fincan un
1 büyük yumurta
1 tatlı kaşığı koşer tuzu
Rulo üzerine serpmek için eritilmiş tereyağı ve kaşer tuzu

Yapılışı
Fırını ve pişirme kasenizi hazırlayın : Fırının ortasına bir raf yerleştirin ve 300 derece fırını ısıtın. Tereyağ ile pişirme kasesini yağlayın. sadece tabanını değil, yanlarını da yağlayın. (Ekmek makinasında yapabileceğiniz 5 şaşırtıcı şey)
Mayalamayı başlatın: Su veya süt, şeker, yağ ve mayayı bir stand mikseri kasesinde birleştirin. Karışımı, mayaya kabarcık çıkarmaya başlayıncaya kadar yani yaklaşık 5 dakika bekletin.
Hamuru karıştırın: Hamur kancasını karıştırıcıya takın. Karışıma un (3 su bardağı) ve yumurta ekleyerek orta hızda 5 dakika karıştırın. Kalan 1 su bardağı un ekleyin ve yapışkan bir hamur oluşturmak için orta hızda 10 ila 15 dakika karıştırın. İkinci karışım esnasındaki 6 dakikalık aralıklarla hamur yanlardan çekilmeli ve kasedin yanlarına yapışmalıdır. (Ekmek hamurundan pizza nasıl yapılır?)
Hamuru bölün: Hamuru çıkaracağınız yüzeyi çömertce unlayın ve hamuru üzerine koyun. Hamuru 12 eşit parçaya bölün. Her bir parçayı çok sıkmadan top haline getirin. Ve topları pişireceğiniz kasenin içine yan yana koyun. Topların üzerine mutfak havlusu ile kapatın ve 10 dakika bekletin. Topların boyun iki katına çıkacaktır. (Ekmek nasıl yapılır?)
Fırında pişirin: 12 ila 15 dakika arasında altın kahverengine ulaşana kadar topları pişirin.
Bitirin ve soğutun: Rulolar hâlâ sıcak olsa da, tepelerini fırça ile eritilmiş tereyağ sürün ve tuz serpin. Servis yapmadan önce tepsiden hemen hafifçe soğumasını bekleyin. (Ev fırınında ekmek nasıl yapılır?)

Notlar
Saklama: Bu rulolar, bir veya iki gün içinde yenilirse en iyisidir; ancak 1 hafta boyunca oda sıcaklığında hava geçirmez bir kapta kalır. Ayrıca 3 aya kadar dondurulabilir ve doğrudan dondurucudan alınarak sıcak bir fırında yeniden ısıtılabilirler.(Ekmek bayatlamadan nasıl saklanır?)