Ana SayfaHAYAT10 Çevre Dostu Çamaşır Yıkama Önerisi

10 Çevre Dostu Çamaşır Yıkama Önerisi

Çamaşır yıkama programında yapacağınız küçük değişiklikler sağlığınızı ve çevreyi etkileyecek büyük fark yaratmaktadır. Plymouth Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, çamaşır yıkama yaptığımızda suyun içine 700.000’den fazla mikroskopik lif çıktığını ve bu parçacıkların birçoğu ekosistemleri tehdit ederek yabani hayvanlara zarar verdiğini ortaya koydu.

Tabi ki çamaşır yıkamaktan vazgeçmek mümkün olmadığına göre, yıkama programlarımızı daha çevre dostu hale getirmek için yapabileceğimiz şeyler var. Böylece hem paradan tasarruf edersiniz, hem enerji tüketimi azalır hem de aileniz kimyasallara daha az maruz kalır.

İşte öneriler

1. Daha güvenli deterjanlar kullanın
1970’lerden sonra yabani hayatı zararlı fosfatlar çamaşır deterjanları ile yasaklandı. Ancak önlenmesi gereken başka maddeler de var. Herhangi bir ev veya kişisel bakım ürününün en toksik bileşenleri arasında bulunabilen yapay parfümleri atlayın. Kirletici içerikleri ortadan kaldıran ve genellikle biyolojik olarak parçalanabilen çamaşır deterjanlarını kullanmaya özen gösterin. Çamaşır Yumuşatıcısını Kendiniz Yapın

2. Sabun Cevizi kullanın
Sabun cevizi, Sapindus mukorossi ağacının yemişidir ve kabuğunda doğal saponinler içerir (sabun). Sabun cevizi çamaşır deterjanı için en basit ve doğal seçenekler arasındadır. Bu ağaçların yetiştirilmesi, yetiştirildiği alanların çevresel ve ekonomik açıdan en iyi nimetidir ve Himalaya eteklerinde erozyonun önlenmesine yardımcı olur. Sabun cevizinden çamaşır deterjanı nasıl yapılır?

3. Çamaşır Makinasını Dolunca Çalıştırın
Bir hafta boyunca birkaç küçük çamaşır yıkamak yerine makina tamamen doluncaya kadar bekleyin. Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) göre en yüksek teknolojiye sahip enerji tasarruflu çamaşır makineleri bile 27 galon su kullanıyor ve eski modeller iseyıkama başına 54 galon tüketiyor.

4. Soğuk suyla yıkayın
Gerçekten kirli olsa bile çamaşırlarınızı soğuk ayarı kullanarak yıkayın. Kirli çamaşırları bir saat kadar soğuk suda ıslatın, böylece kirler gevşeyecektir. İsterseniz kirler için birkaç yemek kaşığı karbonat ilave edin. Boraksız Sıvı Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır?

5. Çamaşırlarınızı sıralayın
Çamaşır makinesinden en iyi şekilde yararlanmak için çamaşırlarınızı iyice ayırdığınızdan emin olun. Havluları yalnız yıkayın. Ağır ve hafif nesneleri ayırın. Benzer ağırlığa sahip çamaşırlar daha hızlı temizlenir.

6. Bazı öğeleri daha az yıkayın
Giydiğiniz her giysinin ertesi gün yıkanmasına gerek yoktur. Dış giyim ve kotlar daha seyrek yıkanabilir. Yıkamalar arasında hızlı bir şekilde giysileri tazelemek için ya 50/50 su ve votka karışımı (votka kokusu çabucak dağılır ve alkol kokuları ortadan kaldırır) püskürtün. Sonra giysileri bir saat boyunca güneşte ve temiz havada bırakın.

7. Nevresim Takımlarına Ağartıcı Kullanmayın
Baş ağrısı çekmek istemiyorsanız, nevresim takımlarına ağartıcı kullanmayın. Bunun yerine limon, peroksit, sirke ve güneşin gücünü kullanın. Beyazları sudaki üç çeyrek bu üç maddenin herhangi biriyle ıslatın (karıştırmayın). Ardından, doğrudan güneş ışığı altında kurutun. Çamaşır Makinasına Zarar Veren 8 Hata

8. Lekeleri tuz, sirke ve karbonat ile çıkarın.
Halen kilerinizde bulunan bazı temel öğeler, meyveler, çimen ve kan gibi zorlu lekeleri bile çıkarabilir. Domates, şekerli ürünler, kahve, şarap, hardal, yağ ve sarı koltuk altı lekelerini beyaz sirke çıkarabilir. Giysilerini yıkamadan önce 10 dakika beyaz sirke içinde bekletin. Taze lekeler için sirkeyi uygulamadan önce mümkün olduğunca lekenin emilmemesi için tuz veya karbonat serpin. Eski bir diş fırçası ile kumaşa sirke ve karbonat karışımını bir macun gibi sürün. Çamaşır suyunu kendiniz yapabilirsiniz

9. Kurutma süresini kısın
Her kurtamdan önce tiftik kutusunu boşaltarak kurutma cihazınızın verimliliğini artırabilirsiniz. Kurutucunuz bir nem algılayıcısı varsa, giysinizin aşırı kurumuş olmadığından emin olmak için kullanın. Kurutucuya atmadan önce ekstra nemi almak için çamaşır makinasında sıkın. Böylece çok daha enerji kullanmış olacaksınız. Kurutma makinasında çamaşırlarını 10-15 dakikadan daha fazla tutmayın.

10. Yumuşatıcı Kullanmayın
Çamaşırlarınızı yumuşatmak için yumuşatıcı kullanmayın. Kurutma makinası varsa çamaşırlarınız zaten yumuşak çıkacaktır. Eğer yoksa yumuşatıcı yerine beyaz sirke koyun. Çamaşırlarınız aynı yumuşaklıkta olacaktır. Böylece daha az deterjan kullanmanız da yeterli gelecektir. Yıkadığınız Çamaşırların Sertleşmesi Nasıl Önlenir?

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler