Ana Sayfa HAYAT Boya Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Boya Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Boya lekeleri su bazlı boya (lateks, akrilik boya, parmak boyaları) veya yağ bazlı boya (emaye, sanat yağları veya model zanaat boyası) olabilir. Her iki tip boyayı da kuruyana kadar giysilerden çıkarmak için şu adımları izleyin. Hemen müdahale edemiyorsanız alanı mümkün olduğunca ıslak tutun. Bu teknikler yıkanabilir kumaşlar içindir (bundan sonra halıya ve döşemeye gideceğiz). Kuru temizleme yapılması gereken giysileri veya ev aksesuarları için hemen kuru temizlemeciye başvurun.

Lateks, Akrilik veya Su Bazlı Boya
Büyük bir boya bloğu varsa, mümkün olduğunca fazla boya kaldırmak için bir bıçak veya kaşık kullanın. Bir bez ya da kağıt havlu KULLANMAYIN çünkü boyayı kumaş liflerine daha da fazla iteceksiniz. Yere damlayan duvar boyaları nasıl çıkarılır?

Kumaşın boyalı tarafından olabildiğince çabuk bir şekilde, sıcak su akımı ile liflerinden boya yıkayın. Ardından, sıvı çamaşır deterjanı ve suyun bir solüsyonunu lekeye sürün sabunlayın ve leke çıkana kadar durulayın. Birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Daha sonra giysiyi her zamanki gibi yıkayın.

Boya kurutulmuşsa, birazcık alkolle boyayı çıkarabilirsiniz. Pamuklu bir bez kullanın ve lekenin dışından içeriye doğru çalışın. Lifler gevşediğinde boyayı yavaşça sıyırmak için mat bir bıçağı veya bir kredi kartının kenarını kullanın. Bu işlem sırasında sıcak su kullanmayın. Doğal leke çıkarma klavuzu

Yağ Tabanlı Emaye, Sanat veya Model Boya
Yağlı boya, ıslak iken kumaşlardan çıkarılmalıdır. Kuruysa, çıkarmak neredeyse imkansızdır. Temizlemeye başlayana kadar ıslak tutun.

Boya etiketinde kullanılacak spesifik bir boya tineri listeleniyorsa, o veya bazı terebentin ile başlayın.

Kumaşın arka tarafından çalışarak lekeleri kağıt havlu veya eski beyaz bezlerden oluşan kalın bir ped üzerine koyun. Alanı boya inceltici ile ıslatın ve boyayı zorla çıkarmak için bölgeye eski bir kaşık veya fırçalı fırça ile dokunun. Havluya boya emildiğinden, altındaki kağıt havlularını temiz bir alana değiştirmeye devam edin. Sabırlı olun, bu zaman alacaktır. Makyaj boyalarının lekeleri nasıl çıkarılır?

Boya çıkarıldıktan sonra, alanı sıvı deterjanla doyurun ve iyice çalkalayın. Lekeyi kumaş için önerilen en sıcak suya daldırın ve bir gece bekletin. Biraz deterjanla tekrar ovun ve her zamanki gibi yıkayın.

Halı Boya lekeleri
Yıkama kabına atamayacağınız için boyanın halıdan çıkarılması biraz daha zor. Yine, anahtar boyaya en kısa zamanda müdahale etmektir. Meyve lekeleri nasıl çıkarılır?

Suya Dayalı Boya lekelerini Halıdan Çıkarın
Yeni, ıslak boya lekeleri için, halı liflerinden fazla boya kaldırmak için bir bıçak, bir kredi kartı veya kaşık kenarını kullanın. Ardından, kalan boya parçacıklarını temizlemek için, temiz, ıslak bir kağıt havlu veya beyaz bir bez kullanın. Boyayı yaymamaya özen göstererek havluyu sürekli temiz tutun. Ve boya çıkıncaya kadar işleme devam edin.

Halıda kuruyan boya damlaları için biraz sıcak su ve biraz çamaşır veya bulaşık deterjanı ile yaptığınız solüsyonu kullanın. Halıda geçmeyen lekeler nasıl çıkarılır?

Karışımı boya lekesine uygulamak için bir diş fırçası veya yumuşak fırça kullanın. Boyanın yumuşaması için beş dakika bekletin. Bir bicağın arkasıyla boyayı sıyırmaya başlayın. Temiz bir bezle sık sık silerek daha sıcak su ve deterjan uygulayın. Ovmayın ya da lekeyi sürterek daha da kötüleştirebilirsiniz.

Boya hâlâ yumuşamıyorsa, ısıtmak için el tipi bir alet kullanabilirsiniz. Ancak maşa gibi çok sıcak bir alet KULLANMAYIN. çok sıcak sentetik lifleri eritebilir. Sadece sabırlı ol ve çalışmaya devam et. Şarap lekesi nasıl çıkarılır?

Yağ Tabanlı Boya lekelerini Halıdan Çıkarın
Yağlı boya kaldırmak çok daha zordur. Leke ıslak olursa, mümkün olduğunca fazla boya emmek için temiz beyaz bir bez veya kağıt havlu kullanın. Hafif bir dokunma kullanın ve boyayı halıda daha derinlere itmeyin.

Boyayı nemli ve yumuşak tutmak için elle kullanılan bir buhar kullanın. Ardından, temiz beyaz bir bez aseton içine daldırın , geriye kalan boya lekeli bölge için tiner veya terebentin kullanın. Halının rengini soldurmadığından emin olmak için temizleyiciyi önce gizli bir noktada test edin. Yavaş çalış ve sabırlı ol. Yoğurt lekesi nasıl çıkarılır?

Son çare olarak, lekeyi kurumaya bırakın ve lekelenmiş lifleri temizlemek için minik keskin makas kullanın. Mümkün olduğunca hafif kesim yapın yoksa halının o bölümü kesik olarak görünecektir.

İlgili Makaleler

Boya Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Boya lekeleri su bazlı boya (lateks, akrilik boya, parmak boyaları) veya yağ bazlı boya...

Yere Damlayan Duvar Boyaları Nasıl Temizlenir?

Boya lekesi her zaman etrafa bulaşabilecek bir lekedir ve leke mümkünse taze iken temizlenmelidir....

Kimyasal olmadan Metalden Boya Nasıl Çıkarılır?

Boya yaparken çoğu zaman yanlışla metaller de boyanır. Bu durum özellikle kapıların boyanmasında meydana...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,413BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evinize Lavanta Kokusunu Yaymanın En Etkin Yolu

Lavanta mumları, tütsü, uçucu yağlar ve kurutulmuş lavanta, stresi azaltmak, rahatlamayı ve uykuyu arttırmak için yüzyıllar boyunca kullanılan hafif, çiçekli bir kokuya sahiptir. Bazı...

Soğan, Limon Filesini Atmamanız İçin Çok İyi Bir Neden

Genelde çöpe atılan malzemeleri farklı işler için kullanmak atığı azaltmanın yanı sıra paranızın da cebinizde kalmasına yardımcı olur. Pazardan, marketten soğan, patates ya da...

Seramik Tavanızın Rengi Mi Değişti? Yapıştırıyor Mu?

Renk değişikliği ve yapışkan noktalar, seramik tencere severlerin sorunudur. Yağ artıkları, safsızlıklar ve sıcak noktalar olağan şüphelilerdir, pişirme spreyleri ve diğer katkı maddeleri nedeniyle...

Döküm Tavadaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Aşçılar, uzun yıllardır döküm tava kullanmaktadır ve pişirme kapları zamana dayanır. Çizikler, ezikler ve çukurlar, demir tencere dökümünde, özellikle insanların ikinci el veya miras...