Ana SayfaHAYATBereket Bitkisi Crassula Ovata Nasıl Yetiştirilir?

Bereket Bitkisi Crassula Ovata Nasıl Yetiştirilir?

Crassula Ovata’nın (bir başka adıyla yeşim bitkisi) Feng Shui felsefesine göre, şans, para, bolluk ve bereket getirdiğine inanılır. Eğer bitkinin toprağına bozuk para koyarsanız hane sahibine para ve bereket olarak geri döneceği düşünülür. Bu sebeple para ağacı veya bereket bitkisi olarak da anılmaktadır.

Bu batıl bir inanış olarak görülse de Uzak Doğulular yüzyıllardır bunu uyguluyor. Feng Shui’ye göre, evinizde bu bitkiyi koyabileceğiniz en iyi yer girişin sağ tarafıdır. Bitkinin daima kuzeye bakması gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.

Şans ve bereket getirmesinin dışında Crassula Ovata, insan vücuduna ve ruhuna pozitif enerji ve denge sağlayan yağlar barındırır. Güneşte bitki yağları nasıl oluşur?

Crassula Ovata Nasıl Yetiştirilir?

Çok sık bakım istemeyen Crassula Ovata’yı büyük bir saksıya dikmeniz daha hızlı büyümesini sağlayacaktır. Ayrıca evin en güneş alan, aydınlık kısmına koymanız bitkinin daha sağlıklı büyümesini sağlar.

Kullanılacak toprağın kireçsiz olması çok önemlidir. Kumlu ve geçirgenliği yüksek toprak uygun olacaktır. Çiçeğe verdiğiniz suyun geçirgen olup, saksıda göllenmesini önlemek için dikim toprağına; cüruf, küçük çakıl, ponza ve benzeri geçirgenliği artırıcı malzemelerden karıştırmanız fayda sağlayacaktır. Sulama işini de saksının altından yapmanız gerekir. Bitkiye olabildiği kadar az su değmesi iyi olacaktır. Evinizdeki bitkilerin ölmesinin 4 nedeni?

Para ağacı çok fazla su isteyen bir bitki değildir. Fazla su verdiğiniz takdirde bitkiniz hızla çürümeye başlayabilir. Sulama zamanını anlamak için toprağına dokunun ve kuruduğunu hissettiğinizde zamanı gelmiş demektir. Kışın ise yalnızca toprağının nemli olması yeterlidir.

Crassula Ovata yaprakları ve gövdesi bitkiyi çoğaltmak amacıyla kullanılabilmektedir.

Yaşlandıkça kalınlaşan bu ağacın yeşim yeşili yaprakları etli, parlak ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Yeni çıkan dalları da yapraklarla aynı dokuya sahip oluyorlar ancak daha sonra kahverengiye dönüp odunsu bir yapıya bürünüyorlar. Stevia bitkisini evinizde nasıl yetiştirirsiniz?

Crassula Ovata’nın çiçek açması için en az 4 yaşına gelmiş olması gerekir. Crassula Ovata kısa gün döneminde çiçek açar.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler