Ana SayfaSAĞLIKAğrıyan Ayaklara İyi Gelen Doğal Yöntemler

Ağrıyan Ayaklara İyi Gelen Doğal Yöntemler

Ayak ağrısı her yaştan insanın yaşadığı bir sorundur. Rahatsız ayakkabılar, ayakta uzun süre kalmak, uzun yürüyüşler, mineral eksikliği, diyabet ve yaşlılık, ayak ağrısının başlıca nedenleri arasındadır. Bu tür ağrılara evde hazırlayacağınız bir kaç doğal yöntem ile şifa bulabilirsiniz.

1- Sıcak ve soğuk su

Sıcak ve soğuk su terapisi ayak ağrıları tedavisinde etkili olabilir. Sıcak su kan akışını hızlandırır, soğuk  su ise inflamasyonu azaltır.

Bir kovaya soğuk su ve bir kovaya sıcak su doldurun. Rahat bir sandalyede oturun, ayakları önce sıcak suda 3 dakika beklettikten sonra 3 dakika da soğuk suda bekletin. Bunu iki ya da üç kez tekrarlayın ve işlem soğuk ayak banyosu ile bitirilir.

Sıcak su torbası ve buz torbası da ağrıyı azaltmak için 10 dakikalık süreçler halinde uygulanabilir. İşlem yine buz kompresi ile bitirilir. Ayak kokusunu gidermek için 5 doğal yöntem

2- Sirke ve deniz tuzu

Sirke pek çok hastalıkta kullanılır. İltihabı azaltırken burkulma ve yaralanma sonucu oluşan ayaklarda oldukça etkilidir.

Sıcak su doldurduğunuz bir ayak küvetine, 1 yemek kaşığı sirke ve deniz tuzu ekleyin. Yemeklik tuz da kullanabilirsiniz. Ayakları suyun içinde 20 bekletin.

Alternatif olarak, eşit miktarda su ve sirke karıştırılır. Bir havlu yardımı ile karışım ayaklara uygulanır. 5 dakika kadar ayaklar sarılarak bekletilir. Karışım bir soğuk bir de sıcak olarak uygulanır. Her gün en az 3 ila 4 kez tekrarlanır. Akşamları ayaklarınız şişiyor mu?

3- Tuzlu su

Tuz, ayak ağrılarında kullanılan bir diğer yöntemdir. Ağrıyı yatıştırmaya yardımcı olur.

3 yemek kaşığı tuz sıcak suyu eklenir. Ayaklar küvetin içinde 10 ila 15 dakika bekletilir. Tuz cildin kurumasına neden olabileceği için uygulamadan sonra nemlendirici kullanılması tavsiye edilir.

4- Buz tedavisi

Buz terapisi, ağrı ve şişlikleri yatıştırmak için kullanılabilir. Küçük bir plastik torba içinde ezilmiş buz etkilenen bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulanır.

Düşük sıcaklık geçici olarak acıyı hafifletir. Bölgenin uyuşmasını sağlar. Ayrıca sinir uçlarını etkiler ve ayakları rahatlatır. Şişlikleri de azaltır. Buz torbası, bir defada 10 dakikadan fazla kullanılmamalıdır. Uzun süre kullanımı deriye ve sinirlere zarar verebilir. Ayakların yorgunluğunu yok edecek yöntemler

5- Karanfil yağı ile masaj

Ağrının hızla geçmesi için ayaklara hafifçe masaj yapılarak karanfil yağı kullanılabilir. Bu kan akışını teşvik ederken kasları gevşetir. Günde birkaç kez ayak ve topuk bölgesine karanfil yağı ile masaj yapılabilir.

Hassas ciltler söz konusu ise karanfil yağı, bir çay kaşığı sızma zeytin yağı veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırılabilir.

6- Adaçayı ile ayak banyosu

Ayak ağrısı bir tür zorlanma, burkulma nedeni ile oluştuysa adaçayı kullanılabilir. Ayrıca ayak kokusunu da azaltabilir.

Bir avuç adaçayı yaprağı hafifçe ovalanır ve bir tencere suya biraz sirkeyle eklenir. Karışım kısık ateşte beş dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra pamuklu bir bez yardımı ile ayaklara uygulanır. Ayakların kuruması ve sertleşmesini nasıl önlersiniz?

7- Tarçın

Tarçın tüketimi de ayak ağrısı sorununu hafifletmeye yardımcı olur. Bir bardak kaynar suya biraz tarçın eklenir. Bir süre demlenmesi beklenir ve süzülerek tüketilir. Günde 3 kez düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Alternatif olarak ılık su dolu leğene biraz tarçın eklenir. Ayaklar 15 dakika kadar suyun içerisinde bekletilir.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler