Ana Sayfa HAYAT PRATİK Çikolata Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çikolatayı neredeyse sevmeyen yoktur. Özellikle de çocukların bayılarak yediği çikolataların kıyafetlerde ya da halılarda leke yapma ihtimali de yüksektir. Çikolata lekesi kesinlikle çıkarılması kolay olan bir leke değildir. Kakao yağı ve sütün içerisinde bulunan protein ile karbonhidratlar, erime sıcaklığının düşük olması nedeni ile kalıcı lekelere neden olabilmektedir.

Temizlemesi zor gibi görünen çikolata lekesini çıkarmanın aslında basit yolları var. Farklı kumaş çeşitleri için çikolata lekelerini çıkarma yöntemlerini yazımızda bulabilirsiniz. Doğal leke çıkarma kılavuzu

Giysilerden çikolata lekesini çıkarma

 • Giysiniz çikolata lekesi olduğunda yapılacak ilk şey, kurumasını beklemektir. Eğer çikolata kurumadan çıkarmaya çalışırsanız, lekeyi daha geniş alanlara dağıtabilirsiniz. Çikolatanın kurumasını hızlandırmak amacıyla buz torbası kullanabilirsiniz.
 • Çikolata kuruduktan sonraki çikolatayı hafifçe kazıyın. Alternatif olarak, katı çikolata parçacıklarını kazıdıktan sonra, musluktan lekenin tersinden su akıtın. Böylece, kalan çikolatanın kumaştan biraz daha çıkması sağlamış olursunuz.
 • Leke çıkarıcı etkisi olan bir deterjanlı suya bastırın.
 • Kıyafetinizi soğuk, deterjanlı suda 15 dakika bekletin ve her 3-5 dakikada bir lekeyi hafifçe ovun. Leke iyice çıkana kadar bu işlemi yapmaya devam edin ve durulayın.
 • Son olarak, çamaşır makinesinde normal yıkama yapın.  Süt ve sirke ile mürekkep lekesi nasıl çıkarılır?

Çikolata lekesini çıkarırken her zaman soğuk su kullanın. Sıcak su lekenin daha fazla yerleşmesine neden olur.

 • Pamuklu ve keten kumaşlardan çikolata lekesini çıkarmak için sabun kullanmayın.
 • Ilık suyun içerisine az bir miktar sodyum borat ekleyin. Bir süre lekeli olan çamaşırınızı bu suda bekletin ve sonra yıkayın.
 • Hala leke çıkmadıysa kalan lekeleri oksijenli suyla yıkayın.
 • Renkli ve sentetik kumaşlardan çikolata lekesini çıkarmak için alkollü suyla yıkayın. Ya da biraz limonlu suyla da lekeleri çıkarma işlemi uygulayabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken sabun kullanmayınız. Ketçap lekesini çıkarmanın kolay yolu

Yıkanamayan kumaşlardan çikolata lekesi nasıl çıkarılır?

İpek, yün, yapay ipek, sentetik kumaş gibi yıkanamayan kumaşlar için profesyonel temizliğe ihtiyaç duyulabilir. Kıyafetinize zarar verme riskini ortadan kaldırmak için kuru temizleme uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Halıdaki çikolata lekesini çıkarma

 • Halıdaki çikolata lekesini hemen temizlemeye çalışmayın, biraz kurumasını bekleyin. Bu süreci hızlandırmak isterseniz buz yardımıyla dondurun.
 • Çikolata fazlalıklarını kazıyarak alın. Dağılan çikolata parçacıklarını bastırmadan elektrikli süpürge ile çektirin.
 • Sıvı veya toz deterjana ılık suyu karıştırıp halıyı silin.
 • Sonunda, mümkün olabilecek en az suyu kullanarak halıyı durulayın ve nemli bırakmamak için kuru, temiz bir beyaz bezle kurulayın.
 • Süt ile temizleme de hızlı ve kesin çözüm veren bir uygulamadır. Önce soğuk sütü lekenin üstüne dökün ve emmesini bekleyin. Halının altına ve üstüne temiz havlu koyun. Süt çikolata ile birleşerek halıdan havluya geçecek ve leke ortadan kalkacaktır. Sarı yastık lekeleri nasıl çıkar?

İlgili Makaleler

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,832BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...