Ana Sayfa HAYAT PRATİK Çikolata Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çikolatayı neredeyse sevmeyen yoktur. Özellikle de çocukların bayılarak yediği çikolataların kıyafetlerde ya da halılarda leke yapma ihtimali de yüksektir. Çikolata lekesi kesinlikle çıkarılması kolay olan bir leke değildir. Kakao yağı ve sütün içerisinde bulunan protein ile karbonhidratlar, erime sıcaklığının düşük olması nedeni ile kalıcı lekelere neden olabilmektedir.

Temizlemesi zor gibi görünen çikolata lekesini çıkarmanın aslında basit yolları var. Farklı kumaş çeşitleri için çikolata lekelerini çıkarma yöntemlerini yazımızda bulabilirsiniz. Doğal leke çıkarma kılavuzu

Giysilerden çikolata lekesini çıkarma

 • Giysiniz çikolata lekesi olduğunda yapılacak ilk şey, kurumasını beklemektir. Eğer çikolata kurumadan çıkarmaya çalışırsanız, lekeyi daha geniş alanlara dağıtabilirsiniz. Çikolatanın kurumasını hızlandırmak amacıyla buz torbası kullanabilirsiniz.
 • Çikolata kuruduktan sonraki çikolatayı hafifçe kazıyın. Alternatif olarak, katı çikolata parçacıklarını kazıdıktan sonra, musluktan lekenin tersinden su akıtın. Böylece, kalan çikolatanın kumaştan biraz daha çıkması sağlamış olursunuz.
 • Leke çıkarıcı etkisi olan bir deterjanlı suya bastırın.
 • Kıyafetinizi soğuk, deterjanlı suda 15 dakika bekletin ve her 3-5 dakikada bir lekeyi hafifçe ovun. Leke iyice çıkana kadar bu işlemi yapmaya devam edin ve durulayın.
 • Son olarak, çamaşır makinesinde normal yıkama yapın.  Süt ve sirke ile mürekkep lekesi nasıl çıkarılır?

Çikolata lekesini çıkarırken her zaman soğuk su kullanın. Sıcak su lekenin daha fazla yerleşmesine neden olur.

 • Pamuklu ve keten kumaşlardan çikolata lekesini çıkarmak için sabun kullanmayın.
 • Ilık suyun içerisine az bir miktar sodyum borat ekleyin. Bir süre lekeli olan çamaşırınızı bu suda bekletin ve sonra yıkayın.
 • Hala leke çıkmadıysa kalan lekeleri oksijenli suyla yıkayın.
 • Renkli ve sentetik kumaşlardan çikolata lekesini çıkarmak için alkollü suyla yıkayın. Ya da biraz limonlu suyla da lekeleri çıkarma işlemi uygulayabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken sabun kullanmayınız. Ketçap lekesini çıkarmanın kolay yolu

Yıkanamayan kumaşlardan çikolata lekesi nasıl çıkarılır?

İpek, yün, yapay ipek, sentetik kumaş gibi yıkanamayan kumaşlar için profesyonel temizliğe ihtiyaç duyulabilir. Kıyafetinize zarar verme riskini ortadan kaldırmak için kuru temizleme uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Halıdaki çikolata lekesini çıkarma

 • Halıdaki çikolata lekesini hemen temizlemeye çalışmayın, biraz kurumasını bekleyin. Bu süreci hızlandırmak isterseniz buz yardımıyla dondurun.
 • Çikolata fazlalıklarını kazıyarak alın. Dağılan çikolata parçacıklarını bastırmadan elektrikli süpürge ile çektirin.
 • Sıvı veya toz deterjana ılık suyu karıştırıp halıyı silin.
 • Sonunda, mümkün olabilecek en az suyu kullanarak halıyı durulayın ve nemli bırakmamak için kuru, temiz bir beyaz bezle kurulayın.
 • Süt ile temizleme de hızlı ve kesin çözüm veren bir uygulamadır. Önce soğuk sütü lekenin üstüne dökün ve emmesini bekleyin. Halının altına ve üstüne temiz havlu koyun. Süt çikolata ile birleşerek halıdan havluya geçecek ve leke ortadan kalkacaktır. Sarı yastık lekeleri nasıl çıkar?

İlgili Makaleler

Plastik Gözlük Camı Nasıl Parlatılır?

Plastik gözlük camı günlük kullanım ve yıpranma ile kolayca çizilebilir. Parlatmak, çizikleri daha az...

Sigara Dumanının Sarı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Poru ve sigara dumanının sarı lekeleri oluşur. Zamanla yüzeyi matlaştırır ve odadaki nem lekelenmeye...

Soğan Doğrarken Göz Yaşarmasını Önlemenin Farklı Yolu

Soğan doğrarken göz yaşarmasını önlemenin farklı yolu. Türk mutfağında hemen hemen her yemeğe soğan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın güçlü kokusu, beyindeki tokluk merkezini uyarır, böylece açlık hissini azaltır.Sarımsak,...

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz. Evinizde hem kedi besliyor hem de bitki yetiştiriyorsanız zaman zaman sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. Çünkü kediler bitki yemeyi de çok severler....

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan bir reflekstir. Son derece can sıkıcı olsa da, nadiren ciddi...

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler. Banyonuzdaki, mutfaktaki ve yaşam alanlarınızdaki koku problemleri utanç verici ve sağlıksızdır. Bazı güçlü kokular bile bakterileri...