Ana Sayfa SAĞLIK Tüp Bebek Tedavisi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Tüp bebek tedavisi, doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftler için çok önemlidir. Çünkü doğal yolla gebeliğe engel durumların pek çoğu tüp bebek tedavisi ile ekarte edilebilmektedir. Anne ve baba adaylarının üreme hücreleri laboratuar ortamında bir araya getirilerek embriyo oluşturulur ve elde edilen embriyo tıbbi yöntemlerle anne adayına transfer edilir. Dolayısıyla da olumsuz koşulların çoğu tüp bebek tedavisi ile ortadan kaldırılmış olur. Şimdi tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen bazı hususlara bir bakalım.

Tüp bebek tedavisini kaç kez deneyebilirim?

Günümüzün teknolojisi ile en başarılı sonuç alınan kısırlık tedavisi tüp bebek tedavisidir. Bunun için öncelikle çiftler ön muayenelerden geçirilir değerlendirilir ve onlara en uygun tedavi protokolü belirlenerek işlemlere başlanır. Her geçen gün yenilenen yöntemlerle birlikte başarı oranı yükselmekte, ancak hala % 100 garanti verilememektedir. Başarısız olunması durumunda yeni denemeler için bir sınır bulunmamakla birlikte doktorun önerisi ve değerlendirmeleri kapsamında genellikle 3 kez tüp bebek denenmektedir. Ancak çiftin istekli olması ve doktorun da uygun bulması durumunda daha fazla da denenebilir.

Tüp bebek tedavisinde kaçıncı gün embriyo transferi yapılır?

Tüp bebek tedavisinde laboratuarda oluşturulan embriyoların dayanıklılığının artırılması için embriyo gelişimine destek olacak solüsyonların içinde bir süre tutulur. Bu ortamda embriyoların uygun ısı, nem ve asit-baz (pH) dengesinin sağlanması gerekir. Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmak için en önemli basamak aslında embriyo gelişiminin sağlandığı bu aşamadır. Bu bağlamda embriyonun kaçıncı günde transfer edileceği de hastaya uygulanan tedavi protokolüne, kadından elde edilen yumurta sayısına ve kalitesine, gelişmekte olan embriyonun sayısına ve kalitesine göre değişim göstermektedir. Ancak genel bir zaman vermek gerekirse blastokist gelişiminin gerçekleştiği 4., 5. ve 6. günler embriyo transferi için uygundur.

Hiç spermi olmayan erkeklere tüp bebek tedavisi yapılabilir mi?

Baba adayının menisinde hiç sperm bulunamaması durumuna azospermi adı verilir. Azospermi, kısırlık problemi olan erkeklerin ortalama % 15’inde, tüm erkeklerin ise % 1’ inde görülmektedir. Erkekte spermin taşındığı kanallarının tıkalı olması durumunda görülen azospermide, sperm üretimi vardır, ancak menide sperm yoktur. Bu sorun doğuştan olabildiği gibi sonradan da bir tıkanıklık olabilir. Bu duruma obstrüktif azospermi adı verilir.

Erkeğin sperm kanalları açık olmasına rağmen azospermi varsa, bu testis yetmezliğidir. Bu duruma da nonobstrüktif azospermi denir. Bu gruptaki azospermiye sıklıkla kromozom kusurları eşlik edebileceği için erkeğe genetik inceleme önerilir. Bu bağlamda öncelikle azosperminin nedeni araştırılır ve tespit edilen nedenlere göre de tedavi planlanır. Azospermi tanısı konulan kişilere öncelikle detaylı bir inceleme yapılır, fiziki muayene uygulanır, sonrasında skrotal doppler ultrasonografi ve laboratuar tetkikleri değerlendirilir. GnRH, FSH ve testosteron hormonlarıyla tedavi yapılması şeklinde bazı hastalarda sperm üretiminin sağlanması mümkün olabilir.

Obstrüktif azospermi hastalarında genel olarak cerrahi sperm elde etme yöntemleri ile sperm elde edilebilmektedir. Nonobstrüktif azospermide ise sperm elde edilebilme olasılığı yaklaşık % 65 civarındadır. Bu tür durumlarda MESA, PESA, PTESA, TESE, Mikro TESE gibi sperm elde etme yöntemleri kullanılır.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı neye göre değişir?

 • Çiftin genel sağlık durumu ve kullandıkları ilaçlar,
 • Tüp bebek tedavisi öncesinde sahip oldukları üreme sorunları,
 • Önceki başarısız denemeleri ve bunun nedenleri,
 • Çiftin üreme hücrelerinin sayısı ve kalitesi,
 • Yapılan hormon tahlilleri, rahim tüp filmi bulguları, ultrasonografi verileri ve spermiogram testi değerleri,
 • Kadın ve erkek yaşının ileri olması,
 • Elde edilen ve transfer edilen embriyonun kalitesi ve sayısı,
 • Bağışıklık sistemindeki bozukluklar,
 • Çiftin tedavi sürecine uyumu,
 • Tedaviyi yapan doktorların, hemşirelerin, embriyolog ve biyologların deneyimleri,
 • Uygulamanın yapıldığı merkezin teknik donanım ve denetlenmesi gibi koşullara göre tüp bebek tedavisinde başarı değişir.

Tüp bebek öncesi Histeroskopi ameliyatı gerekli mi?

Her tüp bebek tedavisinde histeroskopi gerekmemekle birlikte bunun uygulanıp uygulanmayacağı doktorun takdirindedir. Anne adayının rahim tüp filminde; rahim içinde bir problem saptanması, ultrasonografide rahim içinde düzensizlik, polip, miyom benzeri oluşumların izlenmesi veya başarısız tüp bebek denemelerinin olması halinde durumunda histiroskopi uygulanır. Histeroskopi sayesinde rahim içinin gebeliğe hazır hale getirilmesi mümkün olur.

Prof. Dr. Bülent Tıraş

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,859BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...