Ana Sayfa SAĞLIK Kilo Almadan Sigara Nasıl Bırakılır?

Kilo Almadan Sigara Nasıl Bırakılır?

Kilo alma, sigarayı bırakmamanın en popüler bahanelerinden biridir. Bununla birlikte, sigarayı bırakmanın faydaları kilo alma riskinden çok daha ağır basar. Birçok sigara bağımlısı da bunu bilmesine rağmen sigara içmeye devam eder.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre tütün en önde gelen ölüm sebeplerinden biridir ve önlenebilir. Ancak istatistikler, dünyada günde 20 milyar sigara içildiğini gösteriyor.

Sigarayı bırakınca neden kilo alınıyor?

Sigarayı bıraktıktan sonraki kilo alma iki faktörden kaynaklanabilir: Sigarayı bırakmak vücudu nasıl etkiler?

  1. Daha çok yemek yeniliyor. Çoğu zaman sigara alışkanlığı yeme ile yer değiştirir. Sigarayı bırakınca tat alma ve koku alma duyusu daha iyileşeceğinden tatlı yiyecekler daha cazip hale gelecektir.
  2. İkinci neden, nikotinin vücutta kaloriyi yakma hızını artırmasıdır. Sigarayı bırakınca vücudun kalori yakması da yavaşlar.

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuza nasıl bakabilirsiniz?

  1. Mutfakta sadece düşük kalorili yiyecekleri saklayın. Nikotin bağımlılığı ağzına bir şeyler koyma alışkanlığından kaynaklanmaktadır. Sigaranızı yüksek kalorili tatlılarla değiştirirseniz, bu fazladan kilo sizi şaşırtmamalıdır. Kalorisi az yemekler ile meyve ve sebzeleri tercih edin. Sigara kokusunu eşyalardan nasıl çıkarırsınız?
  2. Bol su için. Su tüketimi doygunluk hissi verir ve böylece daha az yemenizi sağlar. Ayrıca, sigara içme isteği uyandığında su içmeniz de yardımcı olacaktır.
  3. Lifi yüksek gıdalar tercih edin. Lifin, iştahı azaltmaya ve daha uzun süre doygunluk hissi vermeye yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar var.
  4. Daha küçük porsiyonlar tüketin. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, daha küçük tabaklar ve bardaklar kullanmanın, daha az yemek yemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Sigara küllerinin evde kullanımı
  5. Bir egzersiz programı oluşturun. Egzersiz, kalori yakmanıza ve sigara içme isteğinize karşı savaşmanıza yardımcı olur. Buna ek olarak, fiziksel aktivite stres seviyesini düşürür ve bağımlılıkla mücadelede etkilidir.

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,845BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...