Ana Sayfa SAĞLIK Gebelik Hesaplama Yöntemi

Gebelik Hesaplama Yöntemi

 

Gebelik yaşayan tüm kadınlar, gebeliklerinin kaçıncı haftasında oldukları ve doğuma kaç gün kaldığı konusunda merak içine girerler. Bu yüzden gebelik hesaplama konusu kadınlar için ayrı bir önem taşımaktadır.

Gebelik hesaplama, sadece doğum zamanının öğrenilmesi dışında sağlıklı bir gebelik döneminin yaşanması için de oldukça önemlidir. Çünkü gebelik sürecinde gebeliğin trimester, yani 3 aylık dönemleri olur. Bu dönemlerin her birinde gebelikle ilgili yapılması gerekenler vardır. Mesela uygulanması gereken testlerin, bu testlerden alınan sonuçlara göre gerekli müdahalelerde bulunulması gibi, gerekli vitaminlerin takviye edilmesi gibi farklı durumlar söz konusu olabilir. Mesela gebeliğin 11 ile 14. haftaları arasında yapılması gereken ikili test sayesinde bebekte oluşabilecek down sendromu gibi durumların olasılığı kontrol edilebilmektedir. Hem anne karnındaki bebeğin hem de anne adayının sağlıklı bir gebelik süreci geçirebilmeleri için gebelik hesaplama işlemlerinin doğru şekilde yapılması gebelik döneminin ultrason, son adet tarihi gibi kriterler sayesinde net olarak belirlenmesi gerekmektedir.

Gebelik Hesaplamada Neler Dikkate Alınır?

Gebelik hesaplama, yaklaşık olarak 40 haftalık bir süreci kapsayan gebelik döneminin hangi evrede olunduğunun bilinmesi amacıyla yapılan hesaplama işlemidir. Anne adayları için çok uzun seyreden gebelik dönemleri, çok yorucu ve uzun bir yolculuktur. Anne adayları bu dönemde hem kendi sağlıklarını kaybetmemeğe çalışırken, hızlı kilo almanın stresini de yüklenir. Bebek için de ayrıca tedirgin olur.

Gebelik süreci, tıbbi olarak 40 hafta sürse de genelde doğumun daha önce gerçekleştiği de olabilecek bir durumdur. Doğum genel olarak gebeliğin 37 ile 40. arasındaki haftalarda gerçekleşmektedir. Gebelik, sakin devam ediyorsa 37. haftada gerçekleşen doğum, normal olarak adlandırılabilir. Gebelik hesaplamada dikkate alınanlar, son adet tarihinin ilk günü ve ultrason sonuçlarıdır.

Gebelik Hesaplama Haftası

1 Aylık: 1 Hafta – 4 Hafta Arası

2 Aylık: :5 Hafta – 8 Hafta Arası

3 Aylık: 9 Hafta – 13 Hafta Arası

4 Aylık:14 Hafta – 17 Hafta Arası

5 Aylık: 18 Hafta – 21 Hafta Arası

6 Aylık: 22 Hafta – 26 Hafta Arası

7 Aylık:27 Hafta – 30 Hafta Arası

8 Aylık:31 Hafta – 35 Hafta Arası

9 Aylık: 36 Hafta – 40 Hafta Arası

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik hesaplama yapılırken anne adayının son adet tarihinin ilk günü başlangıç olarak alınır. Ancak son adet tarihin ilk günü genelde unutulur. Gebelik belirtileri ortaya çıktıktan hemen sonra gerçekleşen doktor kontrolünde ultrason sonucuna göre gebelik zamanı belli edilir. Son adet tarihinin ilk günü bilindikten sonra bu güne 7 gün ilave edilir ve belirlenen tarihten 3 ay geriye gidildiğinde beklenen doğum tarihi hesaplaması yapılmış olur. Bknz: Gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, bu hayallerini gerçeğe kavuşturmak için kadının yumurtlama dönemini hesaplamalı ve yumurtlama dönemi içerisinde cinsel ilişkiye girmelidirler. Yumurtlama döneminde kadının hamile kalma olasılığı diğer günlere nazaran daha fazladır. Bu nedenle kadınların öncelikle adet döngülerini, adet kanamaları arasında kaç gün geçtiğini tam olarak bilmesi ve buna göre yumurtlama dönemlerini hesaplamaları gerekmektedir. Yumurtlama gününden 2 – 3 gün önce korunmasız cinsel ilişki ile hamile kalma olasılığı yükseğe çıkmaktadır.

Olası yumurtlama döneminde kadının aynı zamana vücut sıcaklığı da ölçülmeli ve vücut sıcaklığının yüksek olduğu anlarda cinsel ilişkiye girilmelidir. Bu tip detaylar tıbbi olarak da artık kabul edilmektedir.

 

Doğum tarihi nasıl hesaplanır?

Bebeğin dünyaya geleceği doğum tarihini (BDT) hesaplamak için oldukça kolay bir yöntem mevcuttur. Anne adayının son adet tarihine 7 gün eklenir ve sonra 3 ay çıkartılır. Bu yönteme ”negele” denir.

Örnek vermek gerekirse son adet kanamasının ilk günü 18 Nisan olan bir anne adayı için bebeğin doğacağı tarihi hesaplayalım. 10 Nisan’a 7 gün eklenir, Bu tarih de 17 Nisan olur. Daha sonra 17 Nisan’dan 3 ay eksiltilir. 17 Ocak olur. Kişinin son adet tarihi 10 Nisan ise, bebeğin dünyaya geleceği tarih oluşabilecek ek durumlar haricinde 17 Ocak olarak hesaplanır.

Kaynak: jinekoloji.com

İlgili Makaleler

Kalıcı ve Kuru Öksürük İçin 6 Doğal Çözelti

Kalıcı ve kuru öksürük sıkıntı verici olabilir. Sessiz bir ortamda aniden başlayan öksürük sizi...

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...