Ana Sayfa YEMEK Kefir Nasıl Lezzetli Bir İçecek Haline Getirilir?

Kefir Nasıl Lezzetli Bir İçecek Haline Getirilir?

0
576

Fermente süt kefirin sağlık faydaları saymakla bitmez. Ancak ekşimsi tadı nedeniyle keyifle içilebilen bir içecek değildir. İsterseniz, kefiri damak lezzetinize göre aromalandırabilir, içimini kolaylaştırabilirsiniz.

Doğal bir probiyotik olan kefir, sindirim sorunu bulunanlar, kabızlık ve hazımsızlık çekenler için ideal bir içecektir. Sütten farkı, hem daha çok probiyotik içermesi hem de laktoz intoleransı bulunanlar tarafından da tüketilebilmesidir. Evde kefir nasıl yapılır?

Kefir, bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sisteminde mevcut bakteri ve mikropların temizlenmesine yardımcı olur, mide ülserine neden olan bakteriyi öldürür ve antibiyotik özelliği vardır. Su kefiri nedir, faydaları nelerdir?

Kefirde bulunan B12, B1, biotin ve K vitaminleri genel sağlığa katkıda bulunur. Yüksek kalsiyum ve magnezyum içeriği ile kemik sağlığını korur ve kemik kaybını önlemeye yardımcıdır.

Bir bardak kefir yaklaşık 150 kaloridir ve 8 gram yağ, 30 gram kolesterol ve 12 gram karbonhidrat içerir. Protein bakımından oldukça zengin olan kefirin 1 bardağı 8-11 gram protein bulunmaktadır. Kefir mayası nasıl saklanır?

kefir2

Kefir nasıl lezzetlendirilebilir?
Kefiri lezzetlendirmek için en favori meyve böğürtlendir, ancak şeftali, mango, muz, hatta kivi kullanabilirsiniz.

Kefirin dörtte biri kadar sevdiğiniz bir meyveyi blendırdan geçirin. Üstüne kefiri ilave edin, sonra pürüzsüz olana kadar karıştırın. Kefirin bilinmeyen faydaları

Baharatlandırarak lezzetlendirin
Baharatlar sadece lezzeti artırmakla kalmaz aynı zamanda kefirin sağlık faydalarını daha da artırır.

Kefirin üzerine serpmek veya karıştırmak için aşağıdaki baharatları kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi suyu ile kefir tarifi
Tarçın
kakule
Kakao tozu