Ana Sayfa HAYAT PRATİK Soya Sosu Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Soya Sosu Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çin yemeklerini seviyor olabilirsiniz, ancak o yemek çubuklarıyla (chopstick) yemek yemeyi denemek soya sosunun her yere bulaşmasına neden olabilir.

Soya sosu lekesini kıyafetlerden ve halılardan nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır.

Soya sosu yıkanabilir kıyafetlerden nasıl çıkarılır?
İpek ve yünlü kıyafetlerde bu temizleme yöntemini kullanmanız önerilmez. Pastel boya lekeleri nasıl çıkarılır?

Lekeyi temizlemeye başlamadan önce, mümkün olduğunda fazla sıvıyı çektirmek için lekenin üzerine mısır nişastası serpin. Sonra bir fırça yardımıyla fırçalayın.

Kalan lekeyi nemli bir bezle silerek temizleyin. Zor lekelerde bulaşık makinesi parlatıcısı mucizesi

Eğer leke kıyafete işlemiş ve çıkarılması zor ise, kıyafetin göze çarpmayan bir yerinde hidrojen peroksit uygulayarak test edin. Bir dakika sonra renk değişikliği yoksa, peroksidi kumaştan durulayın ve lekeyi çıkarmak için kullanın.

Giysiler renk açısından hidrojen peroksit kullanmaya uygun değilse, sıcak su, çamaşır deterjanı ve boraks kullanarak 30 dakika bu karışımda kıyafeti bekletin ve sonra normal yıkama yapın. Halıdan oje lekeleri nasıl çıkarılır?

Döşeme ve halılardan soya sosu nasıl çıkarılır?
Döşeme ve halıdan soya sosu çıkarmak için beyaz sirke kullanabilirsiniz, ancak bu ipucunu ipek, antik veya eski süslemelerde ve yün halıda kullanılmaması tavsiye edilir. Beyaz kıyafetlerden sarı ter lekeleri nasıl temizlenir?

Biraz sıvı çamaşır deterjanı, çok az beyaz sirke ve soğuk suyu karıştırın. Karışımı, fırça veya mikrofiber bir bezle lekeli bölge tamamen temizlenene kadar uygulayın. İpek giysilerden leke nasıl çıkarılır?

Son durulama yapmadan önce, karışımın 5-10 dakika leke üzerinde beklemesine izin verin. Sonra temiz nemli bir bezle temizleyin.

İlgili Makaleler

Güneş Şapkaları Nasıl Yıkanır?

Yaz sıcakların özellikle erkekler güneş şapkalarıyla güneşin zararlı etkilerinden korunmaya çalışıyor. Ter sebebiyle bu...

Beyaz Giysideki Çıkmayan Sarı Ter Lekelerini Temizleme Tüyosu

Yaz sıcakları başlayınca beyaz tişörtler, gömlekler ve elbiseler de daha çok tercih edilir. Beyaz...

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Yaz meyveleri arasında kirazın yeri birçok kişi tartışılmazdır. Bazen kiraz yemek o kadar güzel...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,342BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bu Sprey Deodorantı Yap ve Giysilerindeki Lekelere Veda Et

Terlemenin en kötü yanlarından biri giysiler üzerinde sarı lekeleri meydana getirmesidir. Bir çok kişi bu lekelerin terden meydana geldiğini sanıyor. Oysa bu lekeler ter...

Sarımsak Ezici Nasıl Temizlenir?

Sarımsağın ezilmesinde yardımcı olan sarımsak eziciler, bayanların temizliği ile başı dertte olduğu bir alettir. Ezicinin her bir gözüne kaçmış olan sarımsak parçalarının temizlenmesi ve...

Kışlık Taze Fasulye Nasıl Hazırlanır?

Yazın son ayına geldiğimiz günlerde sebze ve meyveleri, kış mevsiminde de bu günkü tadıyla yiyebilmek için kışlık hazırlık yapma zamanı geldi. Ağustos ayı sonları,...

Cildiniz Kahve ile Hayat Bulsun

Kahve, cilt bakımında ayrı bir yeri olan özel bir ürün. Çatlaklardan tutun da anti-aginge kadar cilde sayısız faydası var. Peki kahve cilt bakımında niçin...