Ana SayfaSAĞLIKAloe Vera Suyunun Faydaları ve Yan Etkileri

Aloe Vera Suyunun Faydaları ve Yan Etkileri

Aloe Vera suyu son derece popüler bir içecektir ve son yıllarda bu bitki suyunun aktif maddeleri, besin maddeleri ve sağlık potansiyeli hakkında daha fazla çalışma yapıldığından, bir fenomen haline geldi.

Binlerce yıldır tıbbi uygulamalarda kullanılmakta olan Aloe Vera’nın özü son derece güçlüdür. Bu bitkinin yapraklarının en önemli bileşenleri saponinler, amino asitler, beta-karoten, C vitamini, B vitamini, E vitamini, ligninler ve diğer mineraller ve enzimlerdir.

Aloe Vera’nın kokusu güçlü olmasına rağmen, suyu oldukça yumuşaktır. Bu nedenle son zamanlarda sağlık takviyesi veya diyet içeceği olarak popüler hale gelmiştir. Aloe Vera ile kendinizi yenileyin

Aloe Vera Suyu’nun Faydaları

Bağışıklığı artırır
E, C ve B vitaminleri ile bakır, kalsiyum, çinko, magnezyum ve potasyum gibi vitamin ve minerallerin etkileyici bir listesi ile bu bitki suyu bağışıklık sisteminiz için harikalar yaratabilir. Ayrıca, patojenlere ve kronik hastalıklara karşı destek sağlayabilen antioksidanlara da sahiptir. Saç ve cilt için Aloe Vera maskesi

Kalp sağlığını Korur
Aloe Vera suyu çeşitli yollarla kardiyovasküler sağlığı koruyabilir. Dolaşımı artırarak, kan pıhtılaşmasını önleyebilir ve kandaki kolesterol miktarını azaltabilir.

Cilt bakımı
Bu suyun düzenli tüketilmesi cildinize doğal bir parlaklık kazandırmaya ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Güneş yanığı için Aloe Vera kullanmanın 3 yolu

Sindirime yardımcı olur
Araştırmalar, Aloe Vera suyunun sindirim sürecinizi iyileştirebileceğini ve bağırsakları yağlayarak kabızlığı hafifletebildiğini gösteriyor. Bu, besin alımını artırabilir, şişkinliği, krampı ve gazı önleyebilir.

İyileşme sürecini hızlandırır
Aloe Vera suyu, uzun süreli bir hastalık, yaralanma veya ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırabilir. Aloe Veralı günlük yüz yıkama jeli

Vücuda detoks yapar
Aloe Vera suyunun yüksek su içeriği nedeniyle aşırı toksin, yağ ve tuzları vücudunuzdan atmaya yardımcı olabilir.

Bağırsak tahrişini önler
Bağırsağınız için en iyi ortam dengeli bir pH’tır, ancak birçok insan fazla asidik bir mideye sahip olma eğilimindedir. Aloe Vera, alkalize edici özelliklere sahiptir ve mideyi normal şekilde çalıştırmak ve uygun bir mikroflora dengesi sağlamak için idealdir. Aloe Vera ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Mide hastalıklarını önler
Aloe Vera suyu, asit oluşumunu direkt olarak durdurabilir, bu da reflü hastalığını engeller ve aynı zamanda mide ülseri oluşma ihtimalini düşürebilir.

Aloe Vera suyunun yan etkileri
Az miktarda Aloe Vera suyu sindirim için yardımcı olsa da, yüksek miktarlarda saf Aloe Vera suyu ishale neden olabilir.

Bazı ilaçlar Aloe Vera suyundaki aktif maddelerle olumsuz etkileşim gösterebilir. Reçeteli herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, Aloe Vera suyunu tüketmeden önce doktorunuzla konuşun. Aloe Vera ile kendinizi yenileyin

Bazı insanlar, Aloe Vera suyuna veya içerdiği kimyasallara karşı doğal alerjilere sahiptir ve bu da yüz, dudak ve dilin tahriş veya şişmesine neden olabilir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa derhal kullanımını bırakın.

Özellikle hassas bir mideye sahip olanlar için kaşıntılı, kırmızı veya lekeli cilt şeklinde kendini gösterebilir.

Gebe kadınlar Aloe Vera suyunu içmekten kesinlikle kaçınırlar çünkü gebelikte ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Zaten kan şekeri düşürücü ilaç kullanıyorsanız, Aloe Vera suyu kan şekerinizin tehlikeli derecede düşük seviyelere inmesine neden olabilir.

Aloe Vera, uyarıcı özelliklerinden ötürü adrenaline neden olabilir. Geçmişte kalp-damar sorununa maruz kalmış veya kalp rahatsızlığı riski yüksek olan insanların bu suyu dikkatli kullanması gerekir.

aloe-vera-suyu2

Aloe Vera suyu nasıl yapılır?

Aloe Vera suyunu kendi evinizde yapmanız mümkündür. Bu şekilde, saflığından da emin olabilirsiniz. Aloe Vera suyunu evde yapmak için ihtiyacın olan tek şey bir Aloe Vera yaprağı, su ve bir blenderdır!

Keskin bir bıçak kullanarak, üzerine dikenleri bulunan Aloe Vera yaprağının dış tabakasını çıkarın.

Mümkün olduğunca yaprağın içindeki jelini dışarı alın ve küçük bir kaba aktarın.

Aloe Vera jelini blendera koyun ve üzerine su ekleyin.

Sıvı düzgün bir kıvama gelinceye kadar, 2-3 dakika iyice karıştırın.

Tatlandırmak için limon suyu veya portakal suyu ekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler