Ana Sayfa SAĞLIK Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Sağlıklı her kadın ergenlik ve menopoz dönemleri arasında her ay bir adet kanaması yaşar. Adet kanamasının birkaç gün gecikmesi “normal” olarak kabul edilirken, 1 haftadan uzun süreli gecikmeler sıra dışı bir durum demek olabilir. Adet gecikmesi eğer adetin ilk başladığı ergenlik dönemleri ve menopoza giriş dönmelerinde yaşanıyorsa normal karşılanır. Ancak bu dönemlerin dışında yaşanan sebepleri araştırmak gerekir.

 Adet gecikmesi kaç gün olur?

 Ergenliğe geçişte ilk adet tarihinden sonra iki yıl boyunca hormonlarınız hala dengelenmektedir. Bu da, geciken ya da hiç olmayan adet dönemlerine neden olabilir. Ardından menopoz 45-55 yaşları arasında başlar. Bu dönemde de normal döngünüz düzensiz hale gelebilir. Menopoz döneminde bir sene içinde yaşanan 2-3 adet gecikmesi normal kabul edilirken, daha uzun gecikmeler normal değildir.

 Adet gecikmesi nedenleri nelerdir?

Gebelik: Aktif bir cinsel yaşamı olan, üreme dönemi içinde bulunan ve korumasız cinsel ilişkiye giren kadınlar, adet gecikmesinde gebelikten şüphe ederler. Genellikle adetin 1 hafta – 10 gün süreyle gecikmesinde öncelikle gebelik testi yapılması önerilir.

Stres: Stres, hormonların dengesini bozabilir. Adet kanaması yumurtlamanın, yumurtlama da hormon salgılanma düzeylerinin bir sonucudur. Ağır stres vakaları zamanla hastalık, ani kilo alma veya kaybı gibi sorunlara yol açabilir, bu da adet gecikmesine sebep olabilir. Bu durumda gevşeme teknikleri uygulanabilir ve yaşam tarzında değişiklikler yapılabilir. Daha sağlıklı besinler tercih edilebilir.

Aşırı zayıflık: Kadının olması gerekenden çok daha az kiloda olması, hormon salgılanma düzenini bozar. Anoreksiya / bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınlar sıklıkla adet gecikmesi ve düzensizliği yaşayabilir. İdeal kilosunun %10 altında ağırlığa sahip kadınlarda, vücudun sistemi değişir ve yumurtlama durabilir. Böyle bir durumda yeme bozukluğu tedavisi yapılır ve normal kiloda adet döngüsü de normale dönebilir.

Obezite: Yukarıda anlatılan düşük vücut ağırlığı gibi, aşırı kilo da hormonal bozukluğa neden olabilir. Aşırı kilolu, obez kadınların adet kanamaları da düzensiz olur. Böyle bir durumda doktordan yardım alınarak, diyet ve egzersiz programı ile “normal” ağırlığa kavuşulduğunda adet düzeni de normale döner.

Polikistik over sendromu (PCOS): Kadının yumurtalıklarında kist oluşması durumu olan Polikistik over sendromu, vücudun erkek hormonundan daha fazla androjen üretmesine neden olur. Yaşanan bu hormon dengesizliğinin sonucunda yumurtalıklarda kistler oluşur. Kistler yumurtlamayı düzensiz hale getirir ya da tamamen durdurabilir. Bu süreçte kadının hormonları doğal dengesini kaybedebilir. Polikistik over sendromunun tedavisinde önemli olan belirtilerin hafifletilebilmesidir. Bu döngünün normale dönebilmesi için doktor; doğum kontrolü hapları ya da başka ilaçlar verebilir.

Doğum kontrolü: Gebeliği önlemek için kullanılan doğum kontrol hapları, yumurtalıkların işlevlerini yerine getirmesini önleyen östrojen ve progestin hormonlarını içerir. Uzun süre düzenli olarak doğum kontrol hapları kullanmak adet döngüsünü bozar. Hap kullanmayı bıraktıktan yaklaşık 6 ay sonra adet döngüsü normale döner. Doğum kontrolü için vücuda implante veya enjekte edilen diğer kontraseptif gebelik önleyici ilaç türleri de adet gecikmesine yol açabilir.

Kronik hastalıklar: Vücudun işleyişini değiştiren diyabet ve çölyak hastalığı gibi kronik hastalıklar adet döngüsünü etkiler. Kan şekerindeki değişiklikler hormonal değişikliklerle bağlantılıdır, bu nedenle az kontrollü diyabet, adet kanamalarının düzensiz olmasına ve adet gecikmesi durumuna neden olabilir. Çölyak hastalığı ise, vücudunuzun önemli besin maddelerini almasını engeller. Bu hastalıkta ince bağırsakta hasara yol açabilen iltihap olur ve bu da hormon dengesini ve adet düzenini bozar.

Erken Menopoz: Menopoz, kadının üreme çağının bitmesi, gebe kalma ihtimalinin sonlanması demektir. Adet kanaması ise gebe kalabilirliğin, üreme yeteneğinin bir göstergesidir. Menopoza giren kadınlar adet görmezler. Menopoz yaşı 45-55 arasıdır. Ancak bir kadının 40 yaş civarında menopoz semptomları geliştirmesi erken menopoza işarettir. Bu durum kadının, yumurtlama yeteneğinin zayıflaması anlamına gelir ve adet gecikmesi, ilerleyen dönemlerde ise adetin tamamen kesilmesi söz konusudur.

Tiroid sorunları: Tiroit bezinin fonksiyonları kadın, erkek herkes için hayati önem taşımaktadır. Tiroit bezinin aşırı aktif veya yetersiz çalışması da adet kanamalarının gecikmesi, düzensiz bir şekilde gerçekleşmesine sebep olmaktadır. Tiroit bezi, vücudunuzun metabolizmasını, tüm işlevlerini düzenler, az ya da çok etkiler, bu bağlamda hormon seviyelerini de etkiler. Yaşanan bu tiroit sorunları genellikle ilaçlarla tedavi edilebilir ve tedaviden sonra adet döngüsü de normale dönmektedir.

Adet gecikmesi için ne zaman bir doktora başvurulmalı?

Adet gecikmesi neden kaynaklandığını anlamak ve sebebi ortadan kaldırmaya yönelik tedavi görmek için de doktora başvurmak gerekir. Aktif cinsel yaşantısı olan ve korumasız cinsel ilişki yaşayan bir kadın, adeti geciktiğinde gebelikten şüphe edip test yaptırmalıdır. Gebelik gibi bir durum söz konusu ya da ihtimal dahilinde değilse de adet gecikmesinin sebebini öğrenmek için yine doktora gitmek gerekir. Zira doktor, bunun nedenini doğru bir şekilde teşhis edebilir ve en uygun tedaviyi uygulayabilir. Bunun için doktora başvurmadan önce her kadının kendi adet döngüsünü, her ay ne zaman adet gördüğünü biliyor olması gerekir. Bu veriler sayesinde doktor doğru teşhis koyabilir. Uygun tedavi yöntemi belirlenerek, en kısa sürede adet döngüsü normale döndürülecektir.

Kaynak: www.aliosmankoyuncuoglu.com

İlgili Makaleler

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer...

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız,...

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz?

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz? Jelatin, kolajen gibi cilt ve yaşlanmayı iyileştirme potansiyeli bakımından...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,864BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...