Ana SayfaSAĞLIKKarahindibanın Faydaları

Karahindibanın Faydaları

Karahindiba bahçelerde sık görülen çiçekleri parlak, sağlığa yararları çok olmasına rağmen genel olarak çiçekli süs bitkisi kullanımı daha popülerdir. Karahindiba, tarih açısından yaklaşık olarak 30 milyon yıl önce evrimleşmiş olduğuna inanılmaktadır. Kelime anlamı olarak Fransızca aslan dişi anlamına gelen kalsiyum, demir, A ve C vitaminleri içeren ilaç olarak kullanılmaktadır. Bahçe bitkisinin olmasının yanında sağlığa yararlı olan özellikleri şöyledir.

Karahindiba bitkisinin sağlığa yararları

Karahindiba faydaları saymakla bitmez. Kalsiyum açısından zengin olan karahindiba kemiklerin büyümesinde ve güçlenmesinde önemli bir yeri vardır. Zengin A vitamini içeriği ile kemikleri korumakta ve oluşacak hasarların onarılmasında etkilidir. Karahindiba yağı nasıl yapılır? Nasıl kullanılır?

Karahindiba birçok yönden karaciğer bozukluklarına yardımcıdır. C vitamini etkisi ile karaciğeri yaşlanmaktan korur ve karaciğerde oluşan kanamalara yardımcı olur. Kabızlık gibi sorunları gidererek sindirim sitemine iyi gelmektedir.

Diyabetik hatalara yardımcıdır. Kan şekeri seviyesini düşük tutarak insülin üretimini uyarır. Vücuttaki aşırı şekeri ortadan kaldırmakta eşsiz, böbrek problemlerini çözmede birebirdir. Karahindiba ve hindistan cevizi ile mükkemel bir nemlendirici oluşturun

İdrar zorluğu olan hastalarda toksik maddelerin birikintilerini ortadan kaldırmaya yarayan idrar söktürücü bir özelliğe sahiptir.

Karahindiba bitkisi içerisinde yer alan süt mikrobik ve mantar enfeksiyonları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilmektedir. Bu tedavide kullanılmasının nedeni yüksek alkalin, antiseptik ve inseptik gibi özelliklere sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Kullanırken gözle temas edilmesinden kaçınılmalıdır. Kaşıntı, mantar, egzama gibi yaygın hormonal bozukluklara riski olmadan diğer deri hastalıklarına ve cilt bakımına iyi gelmektedir. Ödem atan bikti çayları

Karahindiba suyu iyi bir detoks, uyarıcı ve antioksidandır. Bu özellikleri sayesinde akne tedavisinde kullanılır. Vücut birçok fizyolojik ve hormonal değişikliklere uğrayarak akneye neden olur. Karahindiba , aknelere neden olan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler