Ana SayfaAİLEÇOCUKÇocuklarda Reflü Belirtilerine Dikkat

Çocuklarda Reflü Belirtilerine Dikkat

Reflü genellikle yetişkinlerde meydana gelen bir sağlık sorunu gibi algılanır. Oysa çocuklarda hatta bebeklerde de reflü sıkıntısı vardır ve sık sık yaşanır. Peki çocuklardaki reflü işaretleri nasıl anlaşılır? Anne-babaların dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?

Mide ekşimesi ve iştahsızlık
Mide ekşimesi, çocuklarda farklı davranışlara ve açıklamalara dönüştüğü için bir yetişkin hızla anlayabilir. Kilo almasında azalma, yemek yemeyi red etme gibi değişiklikler genellikle yürümeye başlayan çocuk ve okul öncesi çocuklarda görülür. Yayınlanan bir araştırmaya göre, 3-9 yaş arasındaki küçük çocuklar en sık görülen semptom üst karın ağrısı şikayetidir. 10-17 yaş arasındaki çocuklar ise reflü şikayetlerini ağızlarındaki ekşi tat olarak ifade etmektedir. Tekrarlayan kusma, kilo almama ve yutkunma zorluğu daha az görülen septomlardan olmasına rağman reflüyü işaret edebilir. Reflü neden mutlaka tedavi edilmeli?

Sinüzit ve Larenjit
Yetişkinlerde olduğu gibi, bazen reflü, özofagustan sonraki bölümleri (baş ve boyun bölgesi) çocukları da etkiler. Larinks, ses telleri olan boğazın bir parçasıdır, bu yüzden reflü asit, iltihaplanma ve ses kısıklığının yanı sıra öksürük ve boğaz ağrısına neden olabilir. Sinüs iltihabı, yüz basınç veya ağrı belirtileri, baş ağrısı ve burun tıkanıklığı hissi yaratabilir. Reflü asidi nasıl notralize edilir?

Pnömoni (zatüree) ve Astım
Tekrarlayan pnömoni atakları, çocuklarda asit reflü hastalığının bir işareti olabilir. Yemek borusuna geri dönen ve boğazına ulaşan mide asidi akciğerlerin hassas yapılarına, dokuyu iritasyona ve enfeksiyona daha yatkın hale gelebilir. Solunum yollarını etkileyen asit reflüsü, astım ile ilişkili olan, kontrol edilmesi zor olabilecek iltihaplanmayı ve kısıtlamayı teşvik edebilir. Astımlı bir çocukta asit reflü hastalığı varsa, astım semptomlarını daha da kötüleştirebilir, bu da geceleri semptomları kontrol altına almak için steroid ihtiyacına neden olabilir. Bebek ve çocuklarla ilgili tüm yazılarımızı okumak için tıklayın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
228TakipçilerTakip Et

En Popüler