Ana SayfaSAĞLIKIhlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Ihlamur çayı, soğuk kış günlerinde içilebilecek en iyi çaydır. İçinizi ısıtmasının yanı sıra soğuk algınlığı başta olmak üzere pek çok faydası vardır.

Ihlamur, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu ve zihni rahatlatır, kanser riskini düşürür, vücudu toksinlerden arındırır, sindirim sistemini rahatlatır ve kalp sağlığını korur. Kış keyfi ıhlamur

Hamile kadınlar ve mevcut kalp rahatsızlığı olan bazı insanlar hariç, ıhlamur çayı neredeyse herkes için güvenli bir içecektir.

Kaygıyı hafifletir
Ihlamur çayı, zihinsel stres ve kaygı düzeyini azaltmasıyla bilinir. Ruh hali dalgalanmalarına veya açıklanamayan kronik strese maruz kalırsanız, bir bardak ıhlamur çayı çok akıllıca bir seçenek olabilir.

Kronik hastalıkları önler
Pek çok bitkisel ilaçta olduğu gibi, ıhlamurun antioksidan içeriği en iyi niteliklerinden biridir. Antioksidan bileşikleri, serbest radikalleri temizler ve kronik hastalıkları önleyerek genel sağlığınızı geliştirir. Özellikle ilerleyen yaşlarda, cildin yaşlanmasını yavaşlatır, güneşe maruz kalan cildi korur. Kış ayları için sıcak içecek tarifleri

Vücuda detoks yapar
Ihlamur çayı, vücuttan fazla tuzu, yağı ve vücutta biriken toksinleri terlemeye yoluyla atılmasını sağlar. Bu da ıhlamurun ateşten muzdarip insanlar için de faydalı olmasını sağlar. Çünkü terleme ateşi daha çabuk düşürür.

Soğuk algınlığı ve gribi hafifletir
Ateşi düşürmek dışında, ıhlamur ağızda ve solunum yollarındaki iltihaplanma gibi diğer semptomlara da iyi gelir. Öksürüğü hafifletir ve boğaz ağrısını geçirir. Öksürük için zerdeçal drajeleri

İltihabı geçirir
Artrit ve gut gibi gerginlik, baş ağrısı ve diğer rahatsızlıklardan muzdarip olanlar için ıhlamur çayı, bu acı semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Tıpkı solunum yollarındaki iltihaplanmayı azalttığı gibi kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur, aynı zamanda kan damarlarındaki iltihaplanmayı giderir.

Kanseri önler
Ihlamur, içeriğindeki etkileyici antioksidanlar sayesinde, çeşitli kanser türlerini önleme ve tedavi etme konusunda kesin bir yarışmacıdır. Ihlamur çayındaki antioksidanlar kanserli hücrenin büyümesini önler. Koltuk altı detoksu meme kanserinden koruyor

Sindirimi geliştirir
Ihlamur çayı, şişkinlik, kabızlık ve krampları geçirmeye yardımcıdır. Ihlamurun içerisindeki bileşikler, mide rahatsızlığını azaltabilir ve gıdaların sindirim ve boşaltımını uyarabilir.

Adet ağrılarını geçirir
Ihlamur çayı, anti-spazmodik ve yatıştırıcı niteliklere sahiptir, bu da ağrılı dönemlerden muzdarip kadınlar için özellikle değerli hale getirir. Ihlamur çayı, ruhsal değişimler ve hormonal dalgalanmayı da iyileştirir. Regl ağrılarına en iyi gelen çözümler

Kalp sağlığını korur
Ihlamur çayı, kan damarlarındaki ve arterlerdeki enflamasyonun azaltılması ile başlayan çeşitli şekillerde kalp sağlığını etkileyebilir. Bunu takiben, antioksidanlar kan basıncını düşürebilir ve kan pıhtılaşmasını önleyebilir, kan pıhtısı riskini önemli ölçüde düşürür. Kalp krizi, inme veya koroner kalp hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Bununla birlikte, kalp hastalığınız mevcutsa ıhlamur çayı içmekten kaçınmalısınız.

Dikkat edilmesi gereken hususlar
Ihlamur çayını günde 3 bardaktan fazla içmeyin. Ayrıca, hamileyseniz veya emziriyorsanız, kalp rahatsızlığınız varsa, bazı ilaçlarla olumsuz etkileşim gösterebileceğinden ıhlamur çayı içmek tavsiye edilmez.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler