Ana SayfaHAYATPRATİKÜtü İzleri Nasıl Yok Edilir?

Ütü İzleri Nasıl Yok Edilir?

Ütü yapmak ev işleri arasında neredeyse en sevilmeyen işler arasındadır. Hele ki, ütünüz kıyafetlerinizde leke yaptıysa, size fazladan bir iş daha çıktı demektir.

Ütünün tabanının kirli olması ya da fazla ısıdan dolayı ütülediğiniz kıyafetlerde leke izi oluşabilir. Bu lekeleri çıkarmanın basit yöntemleri var. Ütü yaparken yanan gömlekler kurtarılabilir mi?

Beyaz pamuklu kıyafette leke varsa,
Lekeyi hidrojen peroksitle giderebilirsiniz. Lekeli alana hidrojen peroksitle ovun ve bir dakika sonra durulayın. Gerekirse tekrarlayın. Durulama aşaması önemlidir, çünkü hidrojen peroksit tamamen durulanmazsa lifleri zayıflatabilir.

Renkli kumaşlarda leke varsa,
Renkli kıyafetlerdeki izler için su ile seyreltilmiş beyaz sirke kullanmayı deneyin. Temiz beyaz bir bez yardımıyla lekeyi sirke ile ovun. Leke yok olana kadar tekrarlayın ve sonra durulayın. Ütünün tabanını temizlemenin kolay yolu

Yukarıdaki seçeneklerden hiçbiri işe yaramıyorsa, oksijenli çamaşır suyu kullanmanın güvenli olduğundan emin olmak için giysi bakım etiketini kontrol edin. Eğer öyleyse, giysiyi bir gece boyunca sıcak su ve oksijenli bir ağartıcı çözeltisi içinde bekletin. Sonra normal yıkama yapın. Mükemmel ütü yapmanın ipuçları

Leke tamamen yok olmadan kıyafetleri kurutucuya atmayın. Kurutucu lekelerin daha da yerleşmesine neden olacaktır.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler