Ana Sayfa SAĞLIK Sadece 15 Dakikalık Yürüyüşün 15 Faydası

Sadece 15 Dakikalık Yürüyüşün 15 Faydası

Spor yapmaya ya da uzun süreli yürüyüşler yapmaya zamanınız olmayabilir. Ya da spor yapmayı, yürümeyi sevmiyor olabilirsiniz. Yine de pes etmeyin! Sadece 15 dakika dahi yürümeniz halinde ne gibi faydalar elde edebileceğinizi okuyun ve yürüme fikrini yeniden düşünün.

Küçük bir gezintinin düzeltemeyeceği pek bir şey yok.

1. Anlık mutluluk sağlar
Yürümek, ruh halinizi iyileştirmek için iyi bir seçenektir. Bir araştırma, her gün kısa da olsa yürüyüşe çıkan depresyondaki hastaların semptomlarında, ilaç kullananlar kadar iyileşme gösterdiklerini ortaya koymuş. Yürüyüşten en çok fayda sağlamanın 6 yolu

2. Yaratıcılığı artırır
Bir noktada tıkandınız mı? Hemen kısa bir yürüyüşe çıkın. İster iş yerindeki bir probleme çözüm bulmanız gerektiğinde, ister yazacağınız romanınız için ilham kaynağı arıyorsanız, yürüyüş tüm alanlarda sizi yaratıcı hale getirebilir. Bir araştırma, yürüyüşün geliştirilmiş yaratıcılıkla ilişkili iki türde birbirine yakın ve farklı düşünmeyi geliştirdiğini bulmuştur.

3. Alerjiler gidebilir
Havadaki polen nedeniyle, dışarı çıkmaktan kaçınıyorsanız, hata yapıyor olabilirsiniz. Tayland’da yapılan bir araştırmaya göre, 15 dakikalık bir yürüyüş veya koşmanın %70’e kadar hapşırma, kaşıntı, tıkanıklık ve burun akıntısını azaltabileceği ortaya koyuldu.

4. Metabolizmayı hızlandırır
Yüksek kan basıncının, kolesterolün, yüksek kan şekerinin ve bel çevresindeki yağın nedenlerinden olan metabolik sendrom, yerleşik yaşam biçiminin en kötü yan etkilerinden biridir. Diyabet, kalp hastalığı ve hatta erken ölüm sinyalleri verir. Ancak günümüzde modern bir hastalık için eski bir şifa var: Egzersiz. Dolaşım da dahil olmak üzere herhangi bir kardiyo egzersizi, metabolik sendromu durdurabilir ve hatta hasarı tersine çevirebilir. Kış aylarında kilo vermenin en hızlı yolları

5. Ömrü uzatır
Daha uzun yaşamak ister misin? Yürüyün. Araştırmalar, her gün egzersiz yaparak ömrünüzü 7 yıl uzatabileceğinizi ortaya koyuyor.

6. Para tasarrufu sağlar
Spor salonlarına gitmek size pahalıya patlayabilir. Ayrıca, kayıt yaptıran çoğu kişinin spor salonlarına devam etmedikleri de bir gerçek. Alınan spor malzemelerine ödenen paralar da cabası. Yürüyüş yapmak için kesinlikle hiçbir şey gerekmiyor. Hatta kısa yürüyüşlerde ayakkabı bile fark etmez. Ama yine de büyük sağlık faydaları sağlar.

7. Doğal kırışıklık önleyici kremdir
Yayınlanan bir araştırmaya göre, düzenli olarak yürüyen insanlar ileri yaşlarından daha genç görünmekle kalmıyor, hücresel düzeyde de daha genç olabiliyorlar. Kadınlar için en iyi 5 egzersiz

8. Daha kaliteli uyku sağlar
Uyku araştırmalarının büyük bir meta-analizinde, araştırmacılar düzenli yürüyenlerin daha uzun ve kaliteli bir uyku elde ettiklerini keşfettiler. Eğer uyku sorunu yaşıyorsanız, hayatınıza yürümeyi dahil edebilirsiniz.

9. Stresi azaltır
Çoğumuz her gün bir stres havuzunda yüzüyoruz ve bu da zihinsel ve fiziksel sağlığımızı ciddi şekilde etkiliyor. Ancak bilim, yürüme avantajlarından birinin sakinleşmenin en hızlı, en etkili yöntemlerinden biri olduğunu söylüyor.

10. Beyni güçlendirir
Yürümenin, beyin üzerinde geliştirici bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Sadece hafızayı güçlendirmekle kalmıyor, daha da iyisi, alzheimer ve demans gibi hastalıkların riskini azaltıyor. Yan karın yağlarından kurtulmak için 5 kolay egzersiz

11. İlaçsız ağrı kesici
Eğer günlük ağrıyla savaşan insanlardan biriyseniz, muhtemelen yapmak istediğiniz son şey yürüyüşe çıkmaktır. Ancak araştırmacılar, orta derecedeki yürüyüşün, kısa ve uzun vadede kronik ağrılar üzerinde olumlu etkilerini tespit ettiler. Yürümek, kronik ağrıyı iyileştiremeyebilir, ancak daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

12. Kemikleri güçlendirir
Oxford tarafından yapılan büyük bir araştırmaya göre, güçlü ve sağlıklı kemiklere kavuşmanın en iyi yolu, koşu, dans ve yürümek gibi egzersizleri yapmaktır. Araştırmacılar, düzenli yürüyüş yapanların, yürümeyen kişilere oranla daha iyi kemik yoğunluğuna sahip olduğunu ortaya koydular. Egzersiz öncesinde ve sonrasında ne kadar sıvı almalısınız?

13. Gözleri korur
Yayınlanan bir araştırmaya göre, günlük yürüyüşe çıkarak yaşınız ilerledikçe göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Araştırmacılar, düzenli aerobik aktivite yapan kişilerin daha sağlıklı gözbebeklerine sahip olduğunu ve retinal dejenerasyon ve yaşla ilgili görme kaybı gibi problemlerden muzdarip olma ihtimalinin daha düşük olduğunu keşfettiler.

14. Sevdiklerinizle birlikte kaliteli zaman sağlar
Tek başınıza yürümek, sizin için dinlendirici gelebilir ancak aynı zamanda arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirmek için de idealdir. Cep telefonu, bilgisayar ya da televizyon olmadan sadece birbirinizle iletişim kurarak kaliteli bir zaman geçirebilirsiniz.

15. Ücretsiz mucize ilacı
Egzersiz, kanser, diyabet, kalp hastalığı, akciğer hastalığı ve daha pek çok hastalığın önlenmesine yardımcı olması nedeniyle “mucize” olarak adlandırılmaktadır. Gerçek ilaçların aksine, yürüme yan etkilere sahip değildir, kolayca erişilebilir, ekonomiktir, etkili ve en iyisi bir reçete gerekmez! Enerjik bir gün için nefes alma egzersizleri nasıl yapılır?

İlgili Makaleler

Gece Bacak Kramplarını Önleyen Yardımcı Egzersizler

Ağrılı bacak krampları nedeniyle çoğu zaman gecenin bir yarısında uyanıyor musunuz? Uzmanlar, bunu gece...

Vücudunuza Detoksifikasyon Yaptıran Hareket

Güneş selamlama aslında ardı ardına yapılan bir dizi uzanma ve gerilme hareketidir. Genel olarak...

Kadınlar İçin En İyi 5 Egzersiz

Birçok kadın için, yağsız bir göbek bölgesi elde etmek kolay bir iş değildir. Ancak...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,413BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evinize Lavanta Kokusunu Yaymanın En Etkin Yolu

Lavanta mumları, tütsü, uçucu yağlar ve kurutulmuş lavanta, stresi azaltmak, rahatlamayı ve uykuyu arttırmak için yüzyıllar boyunca kullanılan hafif, çiçekli bir kokuya sahiptir. Bazı...

Soğan, Limon Filesini Atmamanız İçin Çok İyi Bir Neden

Genelde çöpe atılan malzemeleri farklı işler için kullanmak atığı azaltmanın yanı sıra paranızın da cebinizde kalmasına yardımcı olur. Pazardan, marketten soğan, patates ya da...

Seramik Tavanızın Rengi Mi Değişti? Yapıştırıyor Mu?

Renk değişikliği ve yapışkan noktalar, seramik tencere severlerin sorunudur. Yağ artıkları, safsızlıklar ve sıcak noktalar olağan şüphelilerdir, pişirme spreyleri ve diğer katkı maddeleri nedeniyle...

Döküm Tavadaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Aşçılar, uzun yıllardır döküm tava kullanmaktadır ve pişirme kapları zamana dayanır. Çizikler, ezikler ve çukurlar, demir tencere dökümünde, özellikle insanların ikinci el veya miras...