Ana SayfaSAĞLIKSırt Ağrısını Gidermek İçin En İyi 10 Esansiyel Yağ

Sırt Ağrısını Gidermek İçin En İyi 10 Esansiyel Yağ

Sırt ağrısı için esansiyel yağların masajla kullanılması popülerdir çünkü bu doğal yağların kullanılmasında birçok spazm geçici ve iltihap giderici faydaları vardır.

Sırt ağrısının birçok farklı nedeni vardır. Sırt ağrısı akut olabilir ve bunun ana nedenleri, sıklıkla ağır nesnelerin kaldırılması veya hızlı, alışılmadık yollarla hareket edilmesiyle gergin kaslar veya bağlardır. Stres, disk şişmesi, sıkışmış sinirler, osteoporoz, omurganın eğriliği, uyku bozuklukları, omurga enfeksiyonları, zayıf duruş veya rahatsız bir yatak da sırt ağrısının nedeni olabilir.

Ciddi sırt ağrılarında, doktora gidip nedenini öğrenmek tabsiye edilir. Bununla birlikte, sırt ağrısı için esansiyel yağların kullanılması hızlı ve güvenilir bir çözümdür.

Adaçayı yağı
Bu yağın kullanılması, kas ve bağların ağrı, inflamasyon ve spazmlarını azaltmanın basit bir yoludur. Adaçayı yağı, kasları rahatlatır ve hareketi kolaylaştırır.

Badem yağı veya Hindistan cevizi yağı gibi bir başka yağ ile 4-5 damla adaçayı yağını karıştırın ve ağrıyan bölgeye masaj yaparak sürün.

Lavanta yağı
Lavanta yağı, spazmları ortadan kaldırarak ve gerginliği azaltarak bel ağrısını azaltabilir, aynı zamanda zihni sakinleştirir ve iltihabı azaltır.

Birkaç damla lavanta yağını, ağrıyan bölgeye sürebilir, bütün gün rahatlatıcı bir atmosfer sağlamak için odanızın / evinizin her yerine lavanta yağı serpebilirsiniz.

Papatya yağı
Bu efsanevi esansiyel yağ, binlerce yıldır stres azaltma ve kaygı azaltımı için kullanılmaktadır, ancak fiziksel ve psikolojik etkileri vardır. Etkili bir analjezik ve iltihap azaltıcı bir maddedir.

Bir bardak papatya çayının içine birkaç damla papatya yağı ekleyebilir veya bu yağı bir başka esansiyel yağ ile harmanlayabilir ve hafifçe etkilenen bölgeye sürebilirsiniz.

Zencefil yağı
Zencefil, mideye olan etkisiyle iyi bilinir ve iltihaplanmayı yatıştırır. Aynı zamanda kas gerginliğini azaltmak, spazmları önlemek ve çekilen kasları gevşetmek için kullanılır.

Zencefil yağını, Hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağı ile birleştirip ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Nane yağı
Bu yatıştırıcı, ferahlatıcı ve iltihap azaltıcı yağ sırt ağrısı için idealdir. İltihaplanmaya karşı uzun süreli koruma sağlar.

Nane yağını, sırtınızda ağrıyan bölgeye masaj yaparak sürebilirsiniz.

Hardal yağı
Sırt ağrısı akut bir yaralanmanın sonucu ise, hardal yağı en iyi çözüm olabilir. Kan dolaşımını cildin yüzeyine çekme kabiliyeti ile bu yağın kullanımı, gerginleşebilecek kasların ve bağların iyileşmesine ve onarılmasına yardımcı olur.

Bu yağın en popüler kullanımı ısıtılarak kullanılmasıdır. Hardal yağını ısıtın ve başka bir esansiyel yağ ile karıştırarak tüm sırtınıza masaj yaparak sürebilirsiniz.

Karabiber yağı
Karabiber yağı, sırt kaslarındaki iltihabı hızla emerek ağrıyı geçirir.

Çok hassas bir cilde sahip olmadığınız sürece karabiber yağını sulandırmanıza gerek yoktur ve bunu tedavi için kullanmanın en doğrudan yolu, iltihaplı veya ağrılı bölgeye doğrudan uygulamaktır.

Ardıç yağı
Bu esansiyel yağın yatıştırıcı, spazm geçirici özelliği ağrı ve iltihap için mükemmeldir.

Duştan sonra, sıcak banyo suyuna 5-10 damla ardıç yağı ekleyin ve tüm vücudunuza sürün. 20-30 dakika yağı vücudunuzda bırakın.

Biberiye yağı
Biberiye yağı, sırt ağrısı için en iyi esansiyel yağlardan biridir. Biberiye, iyileşmeyi teşvik edebilen ve aynı zamanda ağrıyı rahatlatan inanılmaz bir antioksidan olan rosmarinik asit içerir!

5 damla biberiye yağını bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve ardından yağın tamamen emilmesini sağlayarak vücudunuzun ağrılı alanına sürün.

Fesleğen yağı
Fesleğen yağı, beden ve zihni rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Isıttığınız bir beze 3-4 damla fesleğen yağı damlatın ve doğrudan sırtınızın ağrılı bölgesine uygulayın.

Uyarı
Bu yağlar aşırı derecede konsantre olup, aktif maddelerden bazıları, ciltte iltihaplanma ve tahrişe neden olabilir.

Ayrıca, sırt ağrısı daima evde doğal yollarla tedavi edilemez. Eğer yukarıda verilen yağlar ağrınızı hafifletmezse, bir doktora başvurmanız faydalı olur.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler