Ana SayfaSAĞLIKSiyah Fasulyenin 7 Önemli Sağlık Faydası

Siyah Fasulyenin 7 Önemli Sağlık Faydası

Yüksek oranda protein içerdiği için vejeteryanlar arasında oldukça popüler olan siyah fasulyenin kalp hastalıklarını önlenmesinden kanser riskini azaltmaya, hatta erkeklerde iktidarsızlık sorununu önlemeye kadar pek çok sağlık faydası vardır.

Siyah fasulye, lif, protein, vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Siyah fasulye, aynı zamanda antioksidan özelliklere sahip yüksek düzeyde flavonoid ve Omega-3 yağ asitleri içerir. Siyah fasulye ayrıca folik asit için mükemmel bir kaynaktır. Fasulyenin faydaları nelerdir?

Siyah fasulyenin sağlık faydaları

1. Kalp sağlığını iyileştirir
Beslenmenize siyah fasulyeyi eklemenizin en iyi faydalarından biri, içerdiği lif seviyesinin yüksek olmasıdır. Kan kolesterolünün düşürülmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Kan kolesterolünün düşürülmesi atardamar duvarlarının kalınlaşmasını azaltabilir, kalp krizi ve inmelerini önleyebilir. Kilo vermenizi sağlayacak fasülye püresi tarifi

2. Kanseri önler
Siyah fasulyenin kanser türlerinin riskini azalttığı belirlenmiştir. Siyah fasulyede, 8 farklı flavonoid (bitkilere rengini verir ve insan vücudunda antioksidan işlevi görür) vardır. Beslenmenize düzenli olarak siyah fasulye eklemeniz kansere karşı mücadelede açısından önemlidir. Fasulye turşusu tarifi

3. Sindirim sorunlarını giderir
Siyah fasulye, sindirim sorunlarını düzenleme konusunda mükemmeldir, çünkü protein ve lif oranı çok yüksektir. Protein ve lif, yiyeceklerin sindirim kanalı boyunca hareket etmesine yardımcı olur. Benzer bir protein içeriğine sahip etten daha yavaş sindirilirler, bu nedenle daha fazla süre tokluk hissi verir. Bu şekilde, siyah fasulye sindirim sistemini temizleyebilir ve aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca kabızlık sorununun giderilmesine yardımcıdır.

4. Kan şekerini dengeler
Sindirim sorunları vücutta dengesiz kan şekeri düzeylerine neden olabilir, siyah fasulye de bu sorunu düzenler. Sindirim sürecinde besin maddelerinin düzenli bir şekilde alınmasını sağlar. Kışlık taze fasulye nasıl hazırlanır?

5. Cinsel işlev bozukluğunu tedavi eder
Çalışmalar, siyah fasulyenin, gıdalarda sık bulunmayan nadir bir mineral olan molibden açısından zengin olduğunu ortaya koymuştur. Siyah fasulye, düzenli olarak tüketildiğinde, molibdenin yaşlı erkeklerde iktidarsızlık ve sertleşme bozukluğunu azalttığı belirlenmiştir. Bu nadir vitamin, düzenli olarak artan enerji ve cinsel aktiviteye olan ilgi ile bağlantılıdır.

6. Sinir sistemini güçlendirir
Siyah fasulye birçok vitamin ve mineral içerir ancak vitamin B9 ve folik asit miktarı belirgin şekilde yüksektir. Folik asit, sinir sisteminin gerektirdiği belirli amino asitlerin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Düzenli olarak beslenmenize siyah fasulye eklerseniz, vücudunuzdaki folik asit miktarını artırarak alzheimer ve parkinson hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Yumurtalı taze fasulye kavurması

7. Doğum öncesi sağlık durumunu iyileştirir
Siyah fasulye içerisindeki bu yüksek seviyelerdeki folik asidin bir başka yararı, bebeğin rahimde korunması konusundaki rolüdür. Bir kadının vücudundaki folik asit seviyeleri, özellikle bebeğin beyninin ve omuriliğinin normal ve sağlıklı gelişiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Beslenmenize siyah fasulye, dolayısıyla folik asit ekleyerek bebeğinizi doğmadan koruyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler