Ana Sayfa SAĞLIK Ketojenik Diyet Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ketojenik Diyet Nedir? Faydaları Nelerdir?

Her zaman yeni yeni diyetler ortaya çıkar. Son yılların en popüler diyetlerden bir ise ketojenik diyet. Bu düşük karbonhidratlı diyeti uygulamaya başlamadan önce, sağladığı avantajlarını ve en iyi gıdaların bazılarını bilmek önemlidir.

Ketojenik diyet, düşük karbonhidratlı, yüksek yağ içeren bir diyettir. Metabolizmanın artırılmasına ve kalorinin yakılmasının hızlandırılmasına yardımcı olabileceği için bir kilo verme diyeti olarak bilinir. Birçok kişi yüksek yağlı bir diyetin sağlıksız olduğunu düşünse de, hepsi tükettiğiniz yağlarla ilgilidir.

Ketojenik bir diyette, karbonhidrat tüketimi en aza indirilir, protein ve yağ tüketimi artırılır. Vücut enerji için karbonhidrat bulamadığında yağlara yönelir ve kilo verme hızlanır. Yağ birincil enerji kaynağı olduğunda, vücut ketoz olarak bilinen bir duruma girer.
Vücudunuz enerji sağlamak için yağ yakmaya başlar ve bu yağ yanması ketonların salınmasına neden olur. Ketonlar beyin gibi vücudun kritik kısımlarını uyarabilen yoğun enerji kaynaklarıdır. Beslenmenizi karbonhidratlardan yağlara kaydırarak kilo kaybına ek olarak bir dizi etkileyici sağlık avantajından da yararlanabilirsiniz. Diyet yaparken avokado yenmeli mi?

Ketojenik diyetin sağlık faydaları

Cilt bakımı
Ağır işlenmiş ve yüksek karbonhidratlı gıdalardaki yapay şekerler cilt için sağlıklı değildir. Özellikle ketojenik bir diyet, birçok insanda sivilce belirtilerini olumlu şekilde etkiler.

Kilo kaybı
Öncelikle kilo kaybı diyeti olarak bilinen ketojenik beslenme, vücudunuzun enerji için daha kaliteli yiyecek kaynakları kullanmasına ve daha az yağ depolamasına olanak tanır. Karbonhidratlar söz konusu olduğunda fazla kalori gelecekteki kullanım için yağ olarak depolanır. Vücuttaki protein miktarı arttıkça, ketogenik diyetin bir parçası olarak yüksek kalitede yağ tüketiyorsanız, yağ yakma potansiyelini artacaktır. 7 diyet yalanı

Kolesterol seviyelerini düşürür
Karbonhidratları düşürmek ve yağ artırmak üzerine yoğunlaşan diyetler, düşük kötü kolesterol seviyeleri ve daha yüksek iyi kolesterol seviyeleri ile ilişkilendirilir. Daha iyi bir kolesterol dengesi ve daha az trigliserid, arterlerde plak birikimine karşı korunmaya yardımcı olabilir ve bu da ateroskleroz, kalp hastalığı, kalp krizi ve inme riskini düşürebilir.

Diyabeti önler
Kilo kaybının yanı sıra, ketojenik bir diyetin en önemli yararı diyabet gelişimini önlemeye yardımcı olan insülin direncinde azalmadır. İnsülin konsantrasyonlarını sağlıklı seviyelere düşürerek, diyabet semptomlarını hafifletmek mümkündür ve teşhis konmamış bir kişinin diyabetini önlemesine yardımcı olabilir.

Epilepsi semptomlarını hafifletir
Omega-3 yağ asitleri genellikle kalp sağlığı ve kolesterol ile ilişkilidir ancak sinir sistemi üzerinde de etkileri olabilir. Epilepsi üzerine yapılan çok sayıda araştırma ketojenik bir diyetin izlenmesinin bu durumun semptomlarını azalttığını ve epilepsi için ilaçların vücutta daha etkili çalışmasına olanak tanıdığını bulmuştur. Diyete başlarken psikolojik destek

Enerjiyi artırır
Yukarıda belirtildiği gibi, metabolize yağ, saf enerjinin mükemmel bir kaynağı olan ketonların salınmasına neden olur. Aslında, yağlar enerji için işlem yapacak en iyi molekül türüdür ve gün içinde sizi taşıyabilen bir destektir.

Kan basıncını düşürür
Ketogenik bir diyetin etkileri üzerine yapılan araştırmalar, kan basıncında genel bir düşüş olduğunu göstermektedir.

Sindirim sistemini iyileştirir
Ketogenik bir diyetle, esas olarak meyveler ve nişastalı olmayan sebzeler yoluyla lif alım seviyenizi artırmak daha muhtemeldir. Diyet lifi içindeki bu artış bağırsak hareketlerinin geçişini kolaylaştırarak sindirim sağlığının yardımına yardımcı olacaktır. Bu hazımsızlık, kabızlık, ishal, şişkinlik, kramp, mide ülseri ve hatta kanser riskini azaltabilir. Diyet yapmadan zayıflamak için 10 parlak öneri

Kanseri önleme
Kanser hakkındaki bazı çalışmalar, ketojenik diyetleri kanser semptomlarında bir azalmaya bağladı. Esasen, ketonların kanser hücreleriyle uyumsuz olduğuna, dolayısıyla bu mutasyona uğramış hücrelerin kaynaklara erişimi olmadığını ve dolayısıyla öleceğine inanılmaktadır. Öte yandan, işlenmiş gıdalarla dolu yüksek karbonhidratlı bir diyet kanser hücrelerine, gelişmeleri için ihtiyaç duydukları tüm kaynakları verir.

Ketojenik bir diyette gıda listesi
Ketogenik bir diyet uygulamak istiyorsanız, beslenmenize dahil etmeniz gereken anahtar gıdalardan bazıları meyveler, nişastasız sebzeler, sağlıklı yağlar ve yağsız organik etlerdir.

Sağlıklı yağlar
Bu diyette en önemli unsur sağlıklı yağ kaynaklarıdır. Somon ve morina gibi yağlı balıkların yanı sıra zeytinyağı, avokado ve diğer yüksek yağlı gıdalar da beslenmeye dahil edilmelidir. Düşündüğünüzden daha az karbonhidrat içeren sebzeler

Yağsız protein
Sığır eti, kümes hayvanlarından yağlı balığa kadar her çeşit et, ketojenik bir diyette tüketilebilir. Bununla birlikte, yumurta, yağ ve bazı hayvan organları gibi diğer protein türleri de mükemmel seçeneklerdir.

Nişastasız sebzeler
Bazı sebzeler yüksek seviyede nişasta, karbonhidrat içerir. Ispanak, lahana, kuşkonmaz, salatalık ve kereviz gibi sebzeler daha güvenli seçeneklerdir.

Meyveler
Yüksek düzeyde lif, doğal şekerler, antioksidanlar, mineraller ve vitaminler ile meyveler ketojenik bir diyetin önemli bir parçasıdır.

İlgili Makaleler

Ev Yapımı Çürük Kremi

Çürük kremi özellikle en küçük darbede tenlerinde morarıklar olan kişiler için mükemmel bir ürün....

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,843BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bitki Küfü Nasıl Giderilir?

Bitki küfü, genellikle ıslak ve soğuk günlerden sonra hava ısındığında ortaya çıkar. Yaprak yüzeylerinde sarı, sonra kahverengi olan beyaz, tozlu lekeler veya yamalar olarak...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak isteyip de bunu bir türlü başaramadıysanız, küvetinizdeki lekeler, küf, kararan...

Ev Yapımı Çürük Kremi

Çürük kremi özellikle en küçük darbede tenlerinde morarıklar olan kişiler için mükemmel bir ürün. Ağrıları ve çürükleri hafifletmek için tamamen doğal bir krem ​​hazırlayabilirsiniz....

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...