Ana Sayfa SAĞLIK Beyin İçin En Kötü 7 Gıda

Beyin İçin En Kötü 7 Gıda

Beyniniz vücudunuzun en önemli organıdır. Kalbinizi atarken, ciğerler solumakta ve vücudunuzdaki tüm sistemler çalışır. Bazı gıdalar beyniniz üzerinde olumsuz etkilere sahiptir, hafızanıza ve ruh halinize etki eder ve bunama riskinizi arttırır.

Tahminlere göre demansın 2030 yılına kadar dünya çapında 65 milyondan fazla kişiyi etkileyeceği öngörülüyor.

Neyse ki, belirli gıdaları beslenmenizden çıkararak hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Bu makale beyniniz için en kötü 7 gıdayı ortaya çıkarmaktadır.

1. Şeker İçecekleri
Şekerli içecekler, soda, spor içecekleri, enerji içecekleri ve meyve suyu gibi içecekleri içerir.

Şekerli içeceklerin yüksek miktarda alınması sadece belinizi genişletmekle kalmaz aynı zamanda tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini artırır – aynı zamanda beynini de olumsuz etkiler. İçinde gizli şeker bulunduran 23  şaşırtıcı gıda 

Şekerli içeceklerin aşırı miktarda alımı, Alzheimer hastalığının riskini artırdığı yapılan araştırmalar tarafından ortaya çıkarıldı. Kandaki yüksek şeker seviyeleri, şeker hastalığı olmayan kişilerde bile demans riskini artırabilir.

2. Rafine Karbonhidratlar
Rafine karbonhidratlar, şekerleri ve beyaz un gibi oldukça işlenmiş taneleri içerir. Bu tip karbonhidratlar genellikle yüksek glisemik indeksi (GI) gösterir. Bu, vücudunuzun hızla sindirmesine, kan şekeri ve insülin seviyesinde artışa neden olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, daha büyük miktarlarda yenildiğinde, bu yiyeceklerin çoğu zaman yüksek bir glisemik yüke (GL) sahiptir. Yüksek GI ve yüksek GL olan gıdaların beyindeki fonksiyonları bozduğu keşfedildi. Karbonhidrat aldığınızda vücudunuzda neler oluyor?

Araştırmalar, yüksek glisemik yükü olan tek bir öğünün hem çocukta hem de yetişkinlerde hafızaya zarar verebileceğini göstermiştir.

3. Trans Yağı yüksek Gıdalar
Trans yağlar, beyin sağlığı üzerinde zararlı olabilecek bir doymamış yağ türüdür.

Trans yağları, et ve süt gibi hayvansal ürünler içerisinde doğal olarak bulunurken, bunlar endişe edecek miktarda değildir. Endüstriyel olarak üretilen, aynı zamanda hidrojene bitkisel yağlar olarak bilinen trans yağlar zararlıdır. Bu suni trans yağlar, margarin, çerez gıdaları, hazır kekler ve hazır ambalajlı kurabiyelerde bulunur.

Çalışmalar insanların daha fazla miktarda trans yağ tüketmeleri durumunda Alzheimer hastalığının, daha kötü hafıza, düşük beyin hacminin ve bilişsel düşüş riskinin arttığını bulmuştur. Yağ Dosyası: Hangi yağlar zararlı, hangileri yararlı, ne kadar tüketilmeli?

Balık, chia tohumları, keten tohumları ve ceviz gibi besinler yiyerek diyetinizdeki omega-3 yağlarının miktarını artırabilirsiniz.

4. Yüksek İşlenmiş Gıdalar
Yüksek derecede işlenmiş gıdalar şeker, katı yağ ve tuzu yüksek yiyeceklerdir.
Çerezler, tatlılar, anında makarna, mikrodalga patlamış mısır, marketten alınan soslar ve hazır yemekler gibi yiyecekleri içerir.

Bu gıdalar genellikle yüksek kalorili ama besin değerleri düşüktür. Bunlar, tam olarak kilo alımına neden olan, beyin sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek yiyecek türleridir. Beyin sağlığına iyi gelecek yiyecekler

18.080 kişiyi içeren bir başka araştırma, kızartılmış gıdalarda ve işlenmiş etlerden oluşan yüksek bir diyetin, öğrenme ve belleğe hasar verdiği görülmüştür.

İşlenmiş gıdalar yerine meyveler, sebzeler, fındık, tohumlar, baklagiller, et ve balık gibi gıdalar yiyebilirsiniz.

5. Aspartam
Aspartam birçok şekersiz ürünlerde kullanılan suni bir tatlandırıcıdır.

İnsanlar kilo vermeye çalıştıklarında ya da şeker hastalığında şekerden kaçınırken sıklıkla kullanmayı seçerler. Ayrıca özellikle diyabetli kişileri hedeflemeyen pek çok ticari ürün bulunur.

Bununla birlikte, araştırmada tartışmalara rağmen, yaygın olarak kullanılan bu tatlandırıcı davranışsal ve bilişsel sorunlarla da ilişkilendirilmiştir. Stevia (şeker otunun) faydaları

Aspartam fenilalanin, metanol ve aspartik asitten oluşur.

Fenilalanin kan-beyin bariyerini geçebilir ve nörotransmitterlerin üretimini bozabilir. Ayrıca, aspartam bir kimyasal stres vericidir ve beynin oksidatif strese karşı savunmasızlığını artırabilir.

Bazı bilim adamları, bu faktörlerin aspartamın aşırı tüketildiği zaman gözlemlenen öğrenme ve duygular üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğini öne sürüyor.

6. Alkol
Orta derecede tüketildiğinde alkol, hoş bir yemeğe eğlenceli bir katkı olabilir. Bununla birlikte, aşırı tüketim beyinde ciddi etkilere neden olabilir.

Kronik alkol kullanımı beyin hacminde, metabolik değişikliklerde ve beyindeki iletişim için kullanılan kimyasal maddeler olan nörotransmitterlerin bozulmasına neden olur.

Alkol bağımlısı kişilerin genellikle B1 vitamini eksikliği vardır. Bu, Wernicke ensefalopatisi olarak adlandırılan bir beyin bozukluğuna yol açabilir ve bu da Korsakoff sendromuna dönüşebilir. Akşamdan kalma olduğunuzda nasıl beslenmelisiniz?

Bu sendrom, hafıza kaybı, görme bozuklukları, karışıklık ve kararsızlık gibi beyindeki ciddi hasarla ayırt edilir.

7. Yırtıcı balıklar
Civa, hayvan dokularında uzun süre saklanabilen ağır metal kontaminantı ve nörolojik zehirdir.

Uzun ömürlü yırtıcı balıklar cıva toplamaya özellikle açıktırlar ve civardaki suyun konsantrasyonunun 1 milyon kat fazla miktarını taşıyabilirler. Bu nedenle, insanlardaki cıva temel besin kaynağı deniz ürünleri, özellikle vahşi çeşitlerdir.

Bir kişi civayı yuttuktan sonra, vücudu etrafına yayarak beyine, karaciğere ve böbreklere konsantre olur. Gebe kadınlarda plasenta ve fetusta da yoğunlaşmaktadır. Balık nasıl seçilir?

Cıva toksisitesinin etkileri, merkezi sinir sistemi ve nörotransmitterlerin bozulması ve nörotoksinlerin uyarılmasını içerir ve beyne zarar verir.

Bununla birlikte, çoğu balık önemli bir cıva kaynağı değildir. Aslında, balık yüksek kaliteli bir proteindir ve omega-3, vitamin B12, çinko, demir ve magnezyum gibi birçok önemli besin içerir. Bu nedenle, balıkları sağlıklı bir diyetin parçası olarak eklemek önemlidir.

Genellikle, yetişkinlerin haftada iki ila üç porsiyon balık yemesi önerilir. Bununla birlikte, köpekbalığı veya kılıç balığı yiyorsanız, yalnızca bir porsiyon tüketin.

İlgili Makaleler

Xylitol Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Xylitol (Ksilitol), sebzelerde, meyvelerde ve mantarlarda bulunan doğal olarak oluşan bir tatlandırıcıdır. Xylitol en...

Dişlerde Plak ve Tartarları Önleminin 13 Yöntemi

Her gün düşündüğünüz bir şey olmayabilirler, ancak dişleriniz sizin için önemlidir. Dişlerinizi iyi ve...

Sedef Hastalığı için En İyi Esansiyel Yağlar

Sedef hastalığına uçucu yağlar uygulamak, bu yağların anti-inflamatuar, bağışıklık düzenleyici, antioksidan ve antiseptik özelliklerinden...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Esmer Şekerin Kullanım Alanları

Esmer şeker, beyaz şekerin pekmezle birleştirilmesiyle elde edilir ve yumuşaktır ve kolay ufalanır. Açık ve koyu çeşitleri mevcuttur ve en çok pişirme için kullanılır....

Xylitol Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Xylitol (Ksilitol), sebzelerde, meyvelerde ve mantarlarda bulunan doğal olarak oluşan bir tatlandırıcıdır. Xylitol en çok organlardaki boşluklarla savaşma yetenekleriyle bilinir. Xylitol tatlandırıcısı şekere benzer...

Muzu Tekrar Nasıl Taze Hale Getirebilirsiniz?

Aldığınız muzları kısa sürede tüketmezseniz, sarı rengi kahverengiye dönmeye başlar ve sonra da çürür. Kahverengiye dönen muzu tekrar eski tazeliğine getirmenin çok pratik bir...

Kızartma Yağı Nasıl Tekrar Kullanılır?

Kızartma ile yapılan yemeklerde ev hanımlarının en çok merak ettiği sorulardan birisi de; kızartma yağının bir kez kullanıldıktan sonra tekrar kullanılıp kullanılamayacağı konusudur. Bazı...