Ana Sayfa SAĞLIK Kuşkonmazın Cilt, Saç ve Sağlık İçin 17 Faydası

Kuşkonmazın Cilt, Saç ve Sağlık İçin 17 Faydası

Türk mutfağında çok yaygın olarak tüketilmeyen kuşkonmazın cildiniz, saçınız ve genel sağlığınız için faydalarını okuyunca, beslenmenize dahil etmeyi tekrar düşünebilirsiniz.

Tarihi 2 bin yıl öncelerine dayanan kuşkonmaz, en besleyici sebzelerden biridir. Kuşkonmazı etkileyici yapan şey önemsiz miktarda kalori ve kelimenin tam anlamıyla yağsız olmasıdır. 5 adet kuşkonmaz sadece 20 kalori içerir. Sodyum içermez ve 2 gram proteinle birlikte sadece 4 gram karbonhidrat içerir. Kuşkonmazı mikrodalgada pişirebilirsiniz

Kuşkonmazdaki çözünür lif, sindirim sağlığına büyük yararlar sağlar, kolon kanseri ve kardiyovasküler hastalıklardan korur. Sebzedeki folat beyin işlevini geliştirir ve hamile kadınlara da fayda sağlayabilir. C vitamini ve E vitamini cilt ve saç sağlığını iyileştirir.

Kuşkonmazın faydaları

1. Kilo vermeye yardımcı
Kuşkonmazın kalorisi oldukça düşüktür ve yağ içermez. Kilo vermek için diyet yapıyorsanız rahatlıkla beslenmenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca, kilonuzu korumanıza yardımcı olur.

2. Kansere karşı mücadeleye yardımcı olur
Bir çalışmada, kuşkonmazda bulunan saponinler olarak adlandırılan belirli bileşiklerin, kanser hücresi ölümüne neden olduğu bulunmuştur. Bu bileşikler kanser hücrelerinin daha da büyümesini engeller. Kuşkonmaz, ayrıca pankreas, kolon ve özofagus kanseri riskini azaltabilir.

3. İdrar yolu sağlıklarını iyileştirir
Üriner sistem sağlığı mesane, böbrekler ve idrar yollarının sağlığı anlamına gelir. Kuşkonmaz hepsini korur. Yeşil sebze, antibakteriyel özellikleri sayesinde bir enfeksiyona neden olabilecek bakteri üremesini engeller. Kuşkonmazın diüretik özellikleri aynı zamanda böbrek atıklarının atılmasına yardımcı olur ve böbrek taşlarının engellenmesine yardımcı olur. Kuşkonmaz nasıl pişirilmelidir?

4. Enflamasyonla savaşır
Kuşkonmazdaki antioksidanların yüksek seviyeleri, iltihaplanma ile savaşmak için onu güçlü bir gıda maddesi haline getirir. Kuşkonmazın anti-inflamatuar özellikleri, baş ağrısı, sırt ağrısı, romatizma ve gut gibi diğer sorunları hafifletmesine yardımcı olabilir. Kuşkonmaz ayrıca iç kanamayı önlemeye de yardımcı olabilir.

5. Kalp sağlığını destekler
Kuşkonmazdaki K vitamini, kalp sağlığında koruyucu bir rol oynamaktadır. Vitamin, arterlerin sertleşmesini engeller. Ayrıca kalsiyumun arteryel astarlanndan uzak tutulmasını sağlar. Kuşkonmazdaki folat da kalp hastalığını engeller.

6. Beyin sağlığını artırır
Kuşkonmaz, E ve C vitaminleri için iyi bir kaynaktır ve çalışmalara göre iki besin, Alzheimer’in başlamasını önlemek için güçlü bir kombinasyon oluşturur. Bu yeşil sebzenin ayrıca depresyon tedavisine yardımcı olduğu bulunmuştur. Düşündüğünüzden daha az karbonhidrat içeren sebzeler

7. Sindirime yardımcıdır
Kuşkonmazdaki lif ve protein göz önüne alındığında, besinlerin bağırsaklardan geçmesine yardımcı olur ve sindirim sırasında herhangi bir rahatsızlığı önler. Lif, kabızlığı önlemeye ve sindirim sisteminin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Kuşkonmaz bağırsak sağlığını iyileştirir ve irritabl bağırsak sendromunu hafifletebilir.

8. Kemik sağlığını iyileştirir
Düşük düzeyde K vitamini her zaman kemik kırıklarına bağlı olmuştur. Ve kuşkonmaz, bu besin maddesi ile doludur. Bir bardak kuşkonmaz, günlük önerilen K vitamini alımının yarısından fazlasını sağlar. K vitamininin yeterli miktarda alınması da kalsiyum emilimini arttırır. Ayrıca idrarla atılan kalsiyum miktarını azaltır ve sonuç olarak kemik sağlığına katkıda bulunur ve osteoporoz gibi hastalıkları önler.

9. Bağışıklığı güçlendirir
Kuşkonmazdaki prebiyotikler bağışıklığın iyileştirilmesine ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarla mücadeleye yardımcı olur. Kuşkonmaz, antioksidan bakımından oldukça zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir başka bileşiktir. Organik satın alınması gereken 14 gıda

10. Diyabet tedavisine yardımcı olur
Kuşkonmaz, kan şekeri seviyelerini sabit tutarak bunu başarabilir. Aynı zamanda, insülin çıkışını, vücudun glikozu emmeye yardımcı olan hormonu da artırır.

11. Gebelik için iyidir
Bu besin, fetusun doğru gelişimine yardımcı olur ve doğum kusurları riskini azaltır. Gebe kadınların her gün en az 400 mikrogram folat almaları gerekir. Kuşkonmaz da folat açısından zengindir.

12. Göz sağlığını korur
Kuşkonmazdaki A vitamini burada harika bir iş çıkarır. Bu vitamin, retinalarınızın ışığı emmesine yardımcı olur ve bu süreçte göz sağlığını geliştirir. Kuşkonmaz ayrıca E vitamini ve süper güçlü antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin bakımından zengindir. E vitamini görmeyi artırırken, lutein ve zeaksantin katarakt gibi hastalıklardan gözlerinizi korur. Kemikleri güçlendiren meyve ve sebzeler

13. Alkolün etkilerini azaltır
Alkol kullanmak genellikle hücresel toksisiteye yol açar ve çalışmalar, kuşkonmazın bu etkileri nasıl hafifletebileceğini göstermiştir. Bunu, sisteminizdeki alkolü hızla atarak gerçekleştirir. akşamdan kalma sorununun nedeni, içki içtikten sonra mineralleri ve amino asitleri kaybetmektir. Kuşkonmaz, kaybolan mineral ve amino asitlerle yer değiştirir, aksi takdirde baş ağrısı meydana gelebilir.

14. Adet dönemi
Adet dönemlerinde, kadınlar yorgun ve daha uyuşuk hisseder. Kuşkonmazdaki B vitamini takviyesi bu sorunları ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Bazı raporlar, adet düzensizliklerini tedavi etmek için kuşkonmazın tıbbi kullanımını önermektedir. Kuşkonmazın östrojen ürettiği ve menopoz semptomlarını tedavi ettiği biliniyor.

15. Tüberkülozu tedavi eder
Kuşkonmaz bitkisinin kökleri genellikle tüberküloz için bir çare olarak kullanılmıştır. Ancak, kuşkonmazın devam eden tedavinin yerine geçmek için değil, ilave bir tedavi olarak kullanılabilir. Hangi sebzeler pişince, hangileri çiğ daha faydalı

16. Cilt ve saç sağlığını iyileştirir
Kuşkonmaz özü ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Sivilce tedavisinde de yardımcı olabilir. C vitamini ve E vitaminleri cildin tonunu da geliştirir. Özellikle C vitamini, cildi besler ve cilt kuruluğunu önler.

17. Afrodizyak olarak davranır
Bazı kaynaklar kuşkonmazın antik çağlarda bir afrodizyak olarak kullanıldığını söylese de, bunu desteklemek için yeterli kanıt yok. Buna rağmen, denemek bir zarar vermez!

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,859BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...