Ana SayfaSAĞLIKKemoterapi Tedavisi Sırasında Nasıl Beslenilmeli?

Kemoterapi Tedavisi Sırasında Nasıl Beslenilmeli?

Kanser hastaları, beslenmelerine ekleyebilecekleri gıdalarla kemoterapi tedavisinin yan etkilerini en aza indirebilirler.

Doğanın bize verdiği besin maddelerinin doğal tedavi özellikleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Kanser hastalığının tedavisi için uygulanan kemoterapinin de yan etkilerini hafifletme için doğadan yardım alabilirsiniz.

1. Havuç
Havuç, kanser hastaları için beslenmeye mutlaka eklenmesi gereken bir sebze. Havuçta bulunan bazı bileşiklerin kemoterapiyi daha etkili hale getirebildiği ortaya konmuştur. Koltuk altı detoksu meme kanserinden koruyor

2. Sıvı gıdalar
Kemoterapinin bir yan etkisi olan ağzın kuruması, yutkunmayı zorlaştırıyorsa, yemekleri sıvı hale getirerek tüketmek bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

3. İshal için pirinç ve muz
Kemoterapiden kaynaklanan ishale çare olarak, pirinç ve muz tüketilebilir. Yağlı yiyeceklerden, çiğ meyvelerden ve tahıl ürünlerinden kaçının; bu ishali daha da kötüleştirebilir. Göğüs kanserini engellemek için 10 basit yöntem

4. Kabızlık için tahıl
Diğer yandan, kabızlık sorunu yaşıyorsanız, bol miktarda sıvı içmeniz ve tam tahıllı ekmek veya kurutulmuş meyveler yüksek lif oranlarıyla sindirim sisteminize yardımcı olacaktır. Kanser tedavisi görenler için günde sekiz ila 12 bardak sıvı tüketilmesi önerilir.

5. İştah kaybı için küçük öğünler
İştah kaybı, kemoterapinin ortak bir yan etkisidir; ancak, üç büyük öğün yemek yerine, beş veya altı küçük öğün tavsiye edilir. Bununla birlikte, kanser hastaları için farklı beslenme önerileri olabilir. Bunun için durumunuza, teşhisinize ve ihtiyaçlarınıza göre yemeklerinizi kişiselleştirmek için doktorunuza danışın. Sebze ve meyvelerdeki besin öğeleri nelerdir?

6. Püre 
Ağız yaraları, en yumuşak gıdaları bile yerken acı verebilir. Eğer ağzınızda yara varsa, çorba gibi sulu yemekler ya da püre haline getirilmiş yiyecekler tüketmeyi deneyin. Tuz ve baharatlar, cipsler ve çiğ sebzeler gibi keskin veya gevrek gıdalardan, aynı zamanda sıcak ve baharatlı soslardan kaçının.

7. Ağız kuruluğu için portakal suyu
Beslenmenize bol miktarda tatlı ve ekşiliği olan meyvelerden ekleyerek ağız kuruluğunu önleyebilirsiniz. Limonata ve portakal suyu gibi sıvılar, daha fazla tükürük üretmenize yardım eder. Ancak, boğaz ağrısı gibi bir sorununuz varsa bunlar daha da kötüleştirecekleri için, bu yiyecekleri yemeyin veya içmeyin.

8. Bağışıklık için soğan ve sarımsak
Kanser hastaları için sağlıklı bir beslenme her zaman soğan ve sarımsak içerir. Soğan ve sarımsak, kansere karşı bağışıklık sisteminin doğal savunmasını teşvik eden yüksek antioksidan seviyeleri içerir. Bazı araştırmacılar, güçlü aromalı soğanların bazı kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebileceğini bulmuşlardır. Antioksidan açısından en zengin 10 baharat

9. Enerji ve kas için protein
Kemoterapi sırasında enerji vermesi ve kasları güçlendirmesi için protein tüketilmesi önerilir. Yumurta, balık ve tavuk gibi yağsız proteinleri tercih edin.

10. Selenyumdan zengin gıdalar
Fıstık, deniz ürünleri, yulaf ve kahverengi pirinç, kansere karşı savaşan önemli birer selenyum kaynağıdır. Yayınlanan bir çalışmada, selenyum bileşiklerinin, lösemi ve melanom gibi bazı kanserlerle savaşmasına izin vererek bağışıklık sistemini güçlendirdiğini bulmuşlardır. Bununla birlikte, kabuklu deniz ürünlerini ve çiğ balık yemeyi bırakın. Bunlar, tedavi sırasında sizi daha yüksek bir riske sokabilirler. Somon ve yayın balığı gibi tatlı su balıkları iyi bir seçenektir. Aç karnına zeytinyağı içmenin 9 faydası

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler