Ana Sayfa SAĞLIK Mozzarella Peynirinin Faydalarını Biliyor musunuz?

Mozzarella Peynirinin Faydalarını Biliyor musunuz?

Peynirleri eritmeyi seven herkes mozzarella peynirini bilir. Özellikle de pizzaların neredeyse vazgeçilmezidir. Harika tat ve dokusu için en çok aranan süt ürünlerinden biri olan mozzarella peynirinin sağlıksız olduğunu düşünenler de olabilir. Siz de onlardan biriyseniz, mozzarella peynirinin yararlarına ilişkin bu yazıyı okuyunca fikriniz değişecektir.

Mozzarella peyniri,  kolay eriyen inanılmaz pürüzsüz ve yumuşak dokusu için sevilir. Mozzarella peyniri, kalsiyum dışında pek çok sağlık faydası da sunar. Hangi peynir çeşidi neyle tüketilir?

  1. Biyotin kaynağı

Mozzarella peyniri, Vitamin B7 olarak da adlandırılan iyi bir biyotin kaynağıdır. Bu besin suda çözünebilir olduğundan vücut onu biriktirmez. Hamile kadınlar, olası biyotin eksikliğine karşı peynir yiyebilir. Bu vitamin aynı zamanda tırnakların kırılgan olmasını da engeller. Araştırmalar biyotinin diyabetik insanlarda kan glikoz düzeylerini düşürebileceğini de göstermiştir.

  1. B2 vitamin kaynağı

Mozzarella tüketmek, vitamin B2 veya riboflavin açısından zengin olduğu için de tercih edilebilir. B vitamini, vücudun çeşitli rahatsızlıklar ve migren atakları, anemi gibi durumlarla savaşmasına yardımcı olduğu için günlük olarak alınması tavsiye edilir. Soğuk peyniri, oda sıcaklığına getirmenin hızlı yolu

  1. B3 vitamini kaynağı

Mozzarellada ayrıca, yağın insan vücudunda uygun enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynayan B3 veya Niasin bulunmaktadır. Niasin, kolesterolü kontrol etmeye yardımcı olur, diyabet ve artrit gibi hastalıkların başlamasını engeller.

  1. Yağda çözünür vitaminlerin kaynağı

Mozzarella peyniri, ayrıca D, E ve A gibi önemli yağda eriyen vitaminleri de içerir. Bu vitaminler kalsiyum emilimi, kemik sağlığı ve hücre zarı koruması için gereklidir.

  1. Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur

Mozzarella, kemik ve diş sağlığı için gerekli olan önemli bir mineral olan yüksek miktarda kalsiyum içerir. Ayrıca, kalp kasının korunmasında önemli bir rol oynar ve kolon kanseri riskini azaltır. Ayrıca kilo kaybına katkıda bulunabilir. Peynirin küflenmesini engellemenin yolu

  1. Fosforun kaynağı

Mozzarella peyniri, insan vücudunun gıdalardan kalsiyumu emmesine yardımcı olan fosfora sahiptir. Fosfor aynı zamanda sindirim ve böbreklerin düzgün işleyişi için gereklidir. Mineral, kas yorgunluğuyla mücadeleye yardımcı olur ve beyin işlevini kolaylaştırır.

  1. Çinko kaynağı

Çinko, Mozzarella peynirinde hayati bir mineraldir. Çinko cilt problemlerine karşı savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca, prostat bezinin iyi çalışmasına yardımcı olur ve fazla kiloları vermeye yardımcı olur.

  1. Protein kaynağı

Mozzarella peynirinin en iyi faydalarından biri, proteinin güçlü bir merkezi olmasıdır. Bir protein kaynağı isterseniz, mozzarella peyniri iyi bir seçim olabilir. Bu peyniri yemeniz sizi enerjik kılar ve kas gücünü artırır. Peynir altı suyu nasıl kullanılır?

  1. Potasyum kaynağı

Potasyum, bu peynirde bulunan bir başka önemli mineraldir. Potasyum, insanlardaki sodyum tüketiminin neden olduğu olumsuz etkilere karşı savaşmaya yardımcı olur. Potasyum ayrıca kan basıncını düşürmede ve bitkin kalp ritmini düzeltmede yardımcı olur.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

Hiç şüphesiz, mozzarella peynirinin harika bir tadı vardır ve aynı zamanda hayati besin maddeleri ile doludur. Ancak kötü haber, kardiyovasküler sağlık ve ağırlık konularında endişe kaynağı olabilecek doymuş yağ miktarının yüksek olmasıdır. Bu süt ürününü ılımlı bir şekilde almanız ve düşük yağlı türevlerini seçmeniz önerilir.  Evde labne peynir nasıl yapılır?

İlgili Makaleler

Bulguru Beslenmenize Eklemeniz İçin 10 Neden

Bulgur, Türk mutfağında sevilerek tüketilen bir gıdadır. Özellikle de pirince alternatif olarak oldukça fazla...

40 Yaş Üstü Kadınlar için Beslenme Önerileri

40 yaşın üstündeki kadınların farklı metabolik özellikleri vardır, bu yüzden bazı beslenme ayarlamaları yapmaları...

Bir Bardak Sütten Daha Fazla Kalsiyum İçeren Gıdalar

Yeterli miktarda kalsiyum almak her yaşta çok önemlidir. Çocuklukta kemiklerin gelişmesi, ilerleyen yaşlarda da...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,339BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta esansiyel yağının sağlık yararları, ağrıyı dindirmek, sinir gerginliği ortadan kaldırmak, kafa derisi ve cildi dezenfekte etmek, kan dolaşımını artırmak ve solunum problemleri tedavi...

Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak kemiği çıkıntıları zamanla gelişen ve hem estetik açıdan hem de sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilen bir rahatsızlıktır. Genetik olduğu kadar, yanlış ayakkabı seçiminden,...

Evde Parfüm Yapmak Mümkün mü?

Parfüm bütün kadınların ayrılmaz parçasıdır. Güzel kokmak, güzel görünmenin ve bakımlı olmanın nişanesi gibidir adeta. Kimi çiçeksi kokuları tercih ederken, kiminin tercihi baharatlı kokulardır....

Fotoğrafları Duvara Asmanın Pratik Yolları

Çerçeveli fotoğrafları ya da resimleri evinizin duvarlarına asmak, büyük bir görsel etki oluşturmanın en basit yollarından biridir ve kişisel stilinizi ve hikayenizi sergilemek için...