Ana Sayfa YEMEK Soba Eriştesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Soba Eriştesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Karabuğday unundan yağılan soba eriştesi, yüzlerce yıldır Japon mutfağının bir parçası olmuştur. Benzersiz besin maddeleri, tatları ve potansiyel sağlık yararları nedeniyle yaygın şekilde dünya mutfaklarına da dahil edilmiştir.

Japonya’daki karbonhidrat tüketiminin çoğunun beyaz pirinç veya buğday unundan geldiği göz önüne alındığında, soba eriştesi, farklı besin maddeleri sağlayabilen ve çok yönlü beslenme sağlayabilen bir alternatif sunmaktadır. Glutenli ürünleri tüketemeyenler için, soba eriştesi mükemmel bir seçenektir. Ancak, soba eriştesi yapılırken, karabuğday ile birlikte buğday unu da kullanılabiliyor. O nedenle soba eriştesi alırken, etiketlerin dikkatle okunmasında fayda olabilir. Makarnanızı sosuyla birlikte pişirin

Karabuğday, bazı B vitaminlerinin zengin bir kaynağıdır ve aynı zamanda buğdayın aksine, sekiz gerekli amino aside sahiptir. Bu eriştenin, güçlü antioksidanların yanı sıra lif oranı da yüksektir. Demir, potasyum, fosfor, çinko ve kalsiyum da içerir.

Soba erişte nasıl yapılır?
Soba eriştesini yapmak, diğer makarnaları pişirmek gibi oldukça kolaydır.

Kaynayan suyunun içine biraz tuz ekleyin ardından da soba eriştelerini içine koyun.

Erişteler yumuşayıp piştikten sonra süzün ve soğuk sudan geçirin.

Normal makarnaları pişirdikten sonra üzerine soğuk su konulmaması tavsiye edilir. Ancak soba eriştesi yapılırken özellikle soğuk sudan geçirmeyi ihmal etmeyin.

Hazırladığınız soba erişteleri, farklı sebze ve soslarla birlikte servis edebilirsiniz. Kalan çorbanızı makarna sosu yapmanız için 5 ipucu

Soba eriştesinin sağlık faydaları
Soba eriştesinin en etkileyici sağlık faydaları arasında, bağırsak sağlığını güçlendirmesi, varisli damarları en aza indirmesi ve kalp sağlığını koruması sayılabilir.

Bağırsak sağlığı
Bu erişte, bağırsak sağlığındaki etkisinden dolayı prebiyotik olarak kabul edilir. Prebiyotikler yararlı bakterilerin beslenmesiyle bağırsak sağlığını iyileştiren gıdalar ya da takviyedir.
(Prebiyotik, kolondaki bir veya sınırlı sayıdaki bakterilerin gelişmesini veya aktivitesini seçici olarak artıran, insan vücudunu faydalı bir şekilde etkileyen sindirilemeyen gıda bileşenidir) Kepekli makarna ile nasıl kilo verebilirsiniz?

Varisli damar
Damar ve kan damarlarındaki duvarların güçlendirilmesine yardımcıdır. Bu, zayıf arter bütünlüğüne karşı korunmanıza ve damar sertliği riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Protein
Bu erişte içinde iyi miktarda protein vardır, ancak çoğunun sindirilmesi mümkün değildir.

Diyabet
Soba eriştesi, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olması nedeniyle şeker hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Ancak soba eriştesinin glisemik indeksi diğer makarnalara oranla yüksektir. O nedenle tüketirken ölçülü olmakta fayda var. Taze makarna nasıl kurutulur?

Kalp hastalığı
Çok sayıda mineral ve antioksidan ile iyi seviyede lif ve proteinin bulunduran bu erişte, kalp için bir destek sağlayabilir ve metabolik sendrom, damar sertliği, kalp krizi ve inme riskini düşürebilir.

İlgili Makaleler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Denizden hasat edilen tuz, normal tuz için verilen tuzun...

Kalıbına Sıkışan Kek Nasıl Çıkar?

Kalıbına Sıkışan Kek Nasıl Çıkar? Kekin, kek kalıbına yapışması ve çıkmaması durumu her kek...

Nohut Unu Nasıl Yapılır?

Nohut Unu Nasıl Yapılır? Özellikle yüksek protein içeriği nedeniyle vejeteryanların ve glütensiz beslenmeyi tercih...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...