Ana SayfaSAĞLIKKİLO VERMEB12 Vitamini Eksikliği Kilo Almaya Neden Olur mu?

B12 Vitamini Eksikliği Kilo Almaya Neden Olur mu?

Cobalamin olarak da bilinen B12 Vitamini, suda çözünen bir vitamindir; beynin ve sinir sisteminin normal işleyişinde anahtar rol oynar. Peki, vücut için en önemli vitaminlerden biri olan B12 Vitamini eksikliği kilo almanıza neden olur mu?

B12 Vitamini, kan hücrelerinin oluşumunda, DNA sentezinde ve enerji üretiminde yer alır. Konsantrasyonunuzu artırır ve bellek sisteminizi geliştirir. Yaşlanmayı geciktirir ve bağışıklık sistemini korur. B12 vitamini, depresyon, anemi, kalp rahatsızlıkları, diyabet, AIDS, şişmiş tendonlar ve bağırsak hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. B12 vitamini vücudunuzda ne gibi farklılık yaratır?

B12 Vitamini bakımından zengin doğal kaynaklar, et, süt ürünleri ve balık gibi besin öğeleridir. B12 Vitamini eksikliğinin birkaç nedeni vardır.

Pernicious Anaemia – B12 Vitamin eksikliğinin en yaygın nedeni Pernicious Anemi’dir. Vücudun içindeki gıdalardan B12 Vitaminini emmek için gerekli intrinsik faktör adı verilen bir protein eksikliğinden kaynaklanan bir bağışıklık halidir. Yaşlı insanlarda daha sık görülür.

Vejetaryen diyet – Sıkı vejetaryen olanların B12 Vitamin eksikliği geliştirme riski daha yüksektir. B12 Vitamininin zengin doğal kaynakları yumurta, et, balık ve süt ürünleridir. B12 vitamini alabileceğiniz besinler

Gastrit
Mide ülseri
Çölyak hastalığı

B12 Vitamin eksikliğinin belirtileri
B12 vitamini eksik olduğunda, hücre bölünmesi yavaşlar. Bu yavaş hücre bölünmesi nedeniyle, alyuvarlar büyütülür ve bağışıklık sistemi tarafından yok edilir. B12 Vitamin eksikliğinden kaynaklanan çeşitli belirtiler vardır.

1. Kronik yorgunluk – B12 Vitamin eksikliğinde, kalıcı bir yorgunluk hissi vardır.
2. İnkontinans – B12 Vitamin eksikliğine bağlı olarak, mesane idrar tutamaz.
3. Nefes darlığı – Nefes darlığı veya yavaş soluma esas olarak B12’nin vücut tarafından düzgün şekilde emilmemesi nedeniyle oluşur.
4. Unutkanlık – Nörolojik sistem, B12 Vitamininden yoksun bırakıldığında unutkanlık yaygın bir semptomdur.
5. Halüsinasyonlar ve Psikoz – B12 Vitamin eksikliğinden kaynaklanabilecek aşırı belirtilerden biri de halüsinasyonlar ve zayıf zihinsel durumlardır. B12 vitamini eksikliğinin işaretleri

B12 vitamini kilo alımı veya kilo kaybına neden olur mu?
B12 Vitamin eksikliği kesinlikle kilo almaya neden olmaz. B12 eksikliği ile ilişkili en önemli semptomlardan biri kilo kaybıdır. Vücutta yeterli miktarda B12 Vitamini bulunmadığında kilo kaybı oluşur. B12 Vitamini, genellikle iştahsızlık, kusma ve kilo kaybına neden olan hazımsızlık ve mide bulantısı ile ilgili birçok soruna yol açan sindirim sistemini etkiler. Midenizde son zamanlarda sorun yaşıyorsanız, bu B12 Vitamin eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Açıklanamayan kilo kaybı sizi mutlu edebilir ve bir nimet gibi görünebilir, ancak eğer herhangi bir diyet veya egzersiz olmadan kilo kaybı olursa, endişelenmeniz gerekir.

Daha fazla B12 Vitamini nasıl elde edilir?
B12 Vitaminini vücudunuza geri getirmenin en iyi ve en doğal yolu B12 Vitamini içeren yiyecekleri yemenizdir. B12 Vitaminden zengin yiyecekler et, yumurta, balık ve süt ürünleridir. Bu doğal kaynaklardan ayrı olarak, B12 Vitamin kapsüllerini, şurupları ve ayrıca B12 Vitamin seviyelerini normale döndürmeyi sağlayan sağlıklı içecekleri tüketebilirsiniz. İyi bir hafıza iyi bir beslenmeyle mümkün

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
464TakipçilerTakip Et
232TakipçilerTakip Et

En Popüler