Ana SayfaSAĞLIKBahar Alerjisine Çözüm: Bitkisel Çaylar

Bahar Alerjisine Çözüm: Bitkisel Çaylar

Bahar alerjisini gerçekten can sıkıcı olabilir. Kaşıntılı gözler, burun akması, hapşırma, tıkanıklık, baş ağrısı vb. durumlar bir dönem için insanı rahatsız ediyor. Bahar alerjisinden muzdarip olan kişiler için bazı doğal ilaçlar var. Bunların başında da bitkisel çaylar geliyor. İşte en etkili bitkisel çaylar.

Önce kullanacağımız bitkilerin bileşenlerini ve etken maddelerini tanıyalım.

ROOIBOS

Kırmızı çalı denilen çay, Güney Afrika’dan geliyor. Doğal olarak kafeinsizdir ve rutin ve quercetin olarak adlandırılan iki biyo flavonoid içerir. Bu bileşiklerin her ikisi de histamin salınmasını engeller (vücudumuzun allerjenlere tepki olarak ürettiği kimyasal madde). Rooibos’un cilt tahrişlerine de faydalı olduğu düşünülmektedir.

NANE

Nane, dekonjestan, muhtemel bir anti-inflamatuar gibi davranır ve hafif antibakteriyel özelliklere sahiptir.

ZENCEFİL

Zencefil çok şaşırtıcı iyileştirici özelliklere sahiptir! Alerjiler ve soğuk algınlığı söz konusu olduğunda, doğal bir antihistaminik ve anti-inflamatuar olarak çalışır.

ISIRGAN OTU

Mevsimsel alerjiler için en iyi ve en sık tavsiye edilen ilaçtır. Çayını içmek veya yemek faydalıdır. Isırgan Otu, çay olarak kaynatıldığından tahriş edici maddeleri şifa kaynağına dönmektedir. Taze veya kurutulmuş ısırgan otu kaşıntılı, sulanmış gözleri, hapşırıklığı ve burun akıntısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

YERBA MATE

Yerba Mate Güney Amerika’da çok popüler. Bilinen diğer ismi “Paraguay çayı” doğal kafein içerir ve allerjenlere yanıt olarak bir anti-inflamatuar gibi davranan kortikosteroidler üretmek için çalışır. Bu, solunum yollarını açmaya ve oksijeni artırmaya yardımcı olabilir.

MELİSA

Melisa nane ailesine aittir, ancak limon kokusundadır. Yatıştırıcıdır ve baş ağrısı, yaygın soğuk algınlığı ve diğer solunum sorunlarına yardımcı olur.

BAL & LİMON

Popüler inancın aksine, bal aslında alerji mücadelesine yardımcı değildir , ancak kaşıntılı bir boğazı rahatlatabilir. Limon, bir detoksifikatör ve C vitamini kaynağı olarak görev yapar. Alerjiler için bitki çayına bir veya her ikisini ekleyebilirsiniz.

İşte size bahar alerjisi mevsimi ile mücadelede yardımcı olabilecek bazı basit bitki çayları infüzyonları. Sıcak veya soğuk içebilirsiniz.

Karışık bitki Çayı

1 parça rooibos
1 kısım nane çayı
1 kısım ısırgan otu çayı
1 kısım yerba mate
1 kısım Melisa

Birlikte karıştırın ve hava geçirmez bir kapta saklayın. Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı miktarında kullanın. Suyu kaynatın ve içine bir çay kaşığı bu karışımdan koyun. 5 dakika kadar demlendikten sonra içmeye başlayabilirsiniz.

Antihistin Çayı

1 ısırgan otu çay poşeti
1 poşet nane çayı
1/2 çay kaşığı toz zencefil (istenseniz taze zencefil de kullanabilirsiniz)

Poşetleri bardağınıza koyun ve üzerine sıcak su ilave edin. 5-8 dakika demlendikten sonra içebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler