Ana Sayfa HAYAT Yorgan ve Yatak Örtüsü Nasıl Temizlenir

Yorgan ve Yatak Örtüsü Nasıl Temizlenir

0
675

Yorganların temizlenmesi her zaman önemli bir konudur. Çünkü yataklarımızda binlerce mikroorganizma ile birlikte yaşıyoruz ve sağlığımız için yataklarımızın ve kullandığımız yastık ve yorganlar çok önemli. Bu yazımızda yorganları ve yatak örtülerini nasıl temizlememiz gerektiğini ele aldık.

Kaliteli kumaşla yapılmış daha yeni yorganlar için çamaşır makinesinde soğuk su ile yumuşak döngüde hafif köpüklü yumuşak bir deterjanla yıkayın. Yorganınızda gerçekten canlı renkler varsa, bir renk tutucu da kullanabilirsiniz. Yıkadığınız yorganınızı mümkünse açık havada iyice kurutun.

Yorganınız bir süre uzakta paketlenmişse ve tozluysa, açık havada havalandırmak, çok yararlı olabilir, güneşli bir günde bir balkonda tutun.

Yünlü kumaşla yapılmış bir yorganınız veya yatak örtünüz varsa en iyi temizleme yöntemi “kar”dır. kar yağdığı bir dönemde iyi ve taze bir karın üzerine yorganınızı serin. Üzerini tamamen karla kaplayın. 10 dakika bu şekilde tuttuktan sonra tersine de aynı işlemi yapın. Ardından üzerindeki karı silkeleyin ve kuruması için yorganınızı asın.

yorgan

Yorganınız kalın bir kumaştan yapılmış ise fırça kullanarak elektrik süpürgesini üzerinde gezdirin. Elektrik süpürgesinin en düşük ayarda olduğundan emin olun. Yorganınız narin veya yıpranmışsa, bu adımı uygulamayın.

Güçlü dikişleri olan daha yeni bir yorganınız varsa, muhtemelen bir vintage veya antika yorganı tedavi ediyorsanız, banyonuzda elde yıkayın ve sonra küvetin üzerine asın.

Yorganlarınızı sakladığınızda nefes alması için çok sıkıştırmayın ve asla uzun süre plastik torbalara koymayın!