Ana Sayfa HAYAT Kuzu Kulağı Nasıl Saklanır?

Kuzu Kulağı Nasıl Saklanır?

0
216

Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişen kuzu kulağı , nemli, toprakları, ve serin yerleri sever. Salatası ekşi ve mayhoş tadıyla oldukça lezzetli olur.

Kuzu kulağı diğer tüm yeşilliklerde olduğu gibi tazeliğini ve diriliğin kaybetmemesi için saklama koşullarına dikkat edilmesi gereken bir sebze çeşididir. Nasıl saklanması gerektiği hakkındaki yöntemler aşağıda sıralanmıştır.

Kuzu kulağı nasıl saklanır?
Buzdolabında temizlenmiş olarak saklanması gerektiğinden öncelikle suyun altında kök kısımları kesilerek iyice yıkanır. Daha sonra sirkeli suda 5 dakika bekletilir. Süzgece konup süzülür. Süzüldükten sonra havlu kağıda konularak kurutulması gerekir. Buzdolabına yerleştirirken buzdolabı poşetine konularak ağzı sıkıca kapatılır. Bu şekilde kuzu kulağı 1 hafta kadar tazeliğini koruyacaktır.

Uzun süreli saklamak isterseniz derin dondurucuda da saklama yöntemleri vardır. Bunun için kuzu kulağını iyice temizleyip yıkadıktan sonra doğramak gerekir. Havlu kağıt üzerinde kurutulduktan sonra kullanılacak miktarlar kadar ayırıp folyoya sarılıp derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Pişirmek istediğiniz zaman çözülmesini beklemeden kullanabilirsiniz.

Dondurduğunuz kuzu kulağının daha uzun süre tazeliğini korumasını istiyorsanız, diğer bir yöntem de şoklama yöntemi ile derin dondurucuda saklamaktır. Bunun için sebzeyi dondurmadan önce kaynayan su içerisine batırarak 3 dakika kadar tutmak , ardından hemen soğuk suya sokmak gerekir. İyice süzüldükten sonra havası alınmış buzdolabı poşetine yerleştirilip,ağzı kapatılır ve dondurulur. Ancak hatırlatalım dondurulmuş kuzu kulağını tadı ve aroması tazesi kadar iyi olmayacaktır.