Ana Sayfa SAĞLIK Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

Bergamot yağının sağlığınız için kullanabileceğiniz en çok yönlü ve güçlü esansiyel yağlardan biri olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yağ bergamot meyvesinin çekirdeğinden elde edilir ve 3 gram bergamot yağı üretmek için yaklaşık 100 bergamot meyvesi gerekir.

Bergamot yağı, sedef hastalığı, mantar enfeksiyonları ve kaygı tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aşağıda, bilimsel araştırmalarda etkili olduğu doğrulanmış bergamot yağının sağlık yararlarını görebilirsiniz.

1. Diyabetikler için faydalıdır
Diyabet hastalığı ile birlikte yapılması gereken pek çok şey vardır. Bunların başında da beslenmeyi değiştirmek gerekir. Diyabeti kontrol etmek ve yönetmek için kullanabileceğiniz doğal ilaçlar da var. Bergamot bunlardan biridir. Bergamot’un, kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde azalttığı ve bu nedenle diyabetin yönetiminde yardımcı olabileceği bulunmuştur. Ayrıca diyabetik olan hastalar arasında kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olabilir.

2. Beyni korur
Bergamot, kafaya alınabilecek bir darbe nedeniyle oluşabilecek hücre ölümünü önleyerek beyin hasarını en aza indirecek kapasiteye sahiptir.

3. Kanser riskini azaltabilir
Diğer doğal ilaçlar gibi bergamot yağı da kanser tedavisinde yardımcıdır. Araştırmalar, bergamot yağının önemli anti-kanser etkilerine sahip olduğunu göstermektedir.

4. Karaciğerdeki hasarı önler
Karaciğeri korumak için kullanılabilecek önemli yağlardan biri bergamot yağıdır. Bergamot yağının karaciğeri hasara karşı koruma yeteneği vardır. Tabii ki, sigarayı bırakmak, daha az alkol almak, sağlıklı ve az yağlı bir beslenme gibi yaşam tarzınızda da sağlıklı değişiklikler yapmak da karaciğeri korumaya yardımcı olur.

5. Kalp hastalıkları riskini azaltır
Kalp hastalığı dünyada ölüm nedenlerinin başında gelir. Tıpkı kanser gibi, bu hastalık riski de sağlıklı bir yaşam tarzı ile azaltılabilir. Kalbinin korunmasına yardımcı olabilecek ve kalp hastalığı riskini azaltan temel yağlardan biri, bergamot yağıdır.

6. Kolesterol seviyesini korur
Kandaki kolesterol seviyesini dengede tutmada beslenmenin yanı sıra bergamot yağının da önemli etkisi vardır. Yüksek kolesterol, kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve bu nedenle uygun seviyelerde tutulmalıdır. Bergamot, kan dolaşımınızdaki kolesterol seviyelerini stabilize etmek için kullanabileceğiniz temel yağlardan biridir.

7. Gıda zehirlenmesine neden olan bakterileri nötralize edebilir
Bakterilerin neden olduğu gıda zehirlenmesi şiddetli karın ağrısı, ishal, kusma ve diğer hoş olmayan semptomlarla sonuçlanabilir. Güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olan bergamot kullanarak bu problemlerden kurtulabilirsiniz. Enfeksiyon kaynağını öldürür ve bağırsakta bakterilerin büyümesini ve yayılmasını önler.

8. Stres ve kaygıyı geçirebilir
Fiziksel sağlığınızı ve duygusal rahatlığınızı korumak istiyorsanız, stres düzeylerini yönetmek şarttır. Bergamot yağı uzun yıllırca bir stres azaltma tekniği olarak kullanılmıştır. Bunun dışında stres hormonu olarak adlandırılan kortikosteron hormonunu da azaltır.

9. Deri enfeksiyonlarını tedavi edebilir
Bergamot yağı gibi doğal antifungaller, mantar enfeksiyonlarını yok etmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda kızarıklık, kaşıntı ve iltihap gibi rahatsız edici semptomları hafifletmeye de yardımcı olur.

10. İltihap için iyi bir çözümdür
ltihaplanma, vücudun kendini korumak için yaralanmalara karşı verdiği tepkidir. Bergamot yağı, bu gibi durumlarda iyi çalışan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

11. Güneş hasarını azaltır
Bronzlaşmak iyi olsa da, güneşin ultraviyole ışınlarına fazla maruz kalmak sağlık açısından pek de iyi değildir. Güneş yanığına neden olabilir ve hatta cilt kanseri riskini artırabilir. Bergamot yağı gibi doğal güneş kremi kullanmak güvenli bir seçenektir. Çeşitli çalışmalar, bergamot yağının UVA ve UVB ışınlarını bloke edebildiğini ve dolayısıyla güneşin neden olduğu deri hasarını en aza indirdiğini doğrulamaktadır.

12. Anti-aging özellikleri vardır
Genç ve taze görünmek için iyi bir yol, bergamot yağı kullanmaktır. Bergamot’un etkili bir yaşlanma karşıtı madde olduğu kanıtlanmıştır. Cilt hücresi rejenerasyonunu destekleyen bergamot yağı kullanarak cildin yaşlanmasını geciktirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer...

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız,...

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz?

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz? Jelatin, kolajen gibi cilt ve yaşlanmayı iyileştirme potansiyeli bakımından...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,863BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...