Ana Sayfa SAĞLIK Kırmızı, Sarı ve Yeşil Biberlerin Farkları ve Yararları

Kırmızı, Sarı ve Yeşil Biberlerin Farkları ve Yararları

0
1061

Biberleri sebze olarak düşünsek de, aslında bir meyvedirler. Biberlerin besin değeri hangi rengi seçeceğinize göre değişir. Örneğin, kırmızı bir dolmalık biber, yeşil dolmalık biberden sekiz kat daha fazla A vitamini içerir.

Tüm biberler çok sayıda antioksidan içerir. Bir biber, günde önerilen iki kat C vitamini ve bol miktarda B6 vitamini içerir.

Dolmalık biberdeki diğer vitaminler ve besinler şunlardır:

Vitamin B1
Vitamin B2
B3 vitamini
E vitamini
K vitamini
Manganez
Magnezyum
Fosfor
Potasyum
Molibden
Lif

Karotenoidler: Kırmızı biberler, likopen olarak bilinen özel bir antioksidan yüklüdür. Bu karotenoid, toksinlerden serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Araştırmalar, likopenin prostat, akciğer ve mide dahil olmak üzere belirli kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir . Sarı ve turuncu biberlerde bulunan karotenoidler, kardiyovasküler hastalığa karşı korunmaya yardımcı olurlar.

Pişmiş biberler: 2008 yılında yapılan bir çalışmada, buharda pişirilen biberlerin “safra asidi bağlama kapasitesini” artırdığı görülmüştür. Bu durum, daha az yeniden dolaşan safra asitleri, daha iyi kolesterol kullanımı ve daha düşük kalp emilim riskini azaltan yağ emilimi ile sonuçlanır .

Biberler büyük bir potasyum kaynağıdır: Tüm biberler büyük bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, tansiyonu ve kas fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olan temel bir dengeleme mineralidir.

Ayrıca biber, kolesterolü düzenleyen ve sindirime yardımcı olan ve kırmızı kan hücresi işlevi için gerekli olan folatı da sağlayan lif içerir.