Ana Sayfa SAĞLIK Pelin Otu Esansiyel Yağının 8 İnanılmaz Faydası

Pelin Otu Esansiyel Yağının 8 İnanılmaz Faydası

Pek fazla bilinmeyen ama özellikle vücuttaki parazitleri temizlemek için çok etkili olan pelin otu, yüzyıllarca bağırsak ilacı olarak kullanılmıştır. Antik çağlarda da ağrıları gidermek için, hazımsızlıktan kurtulmak, kabızlığı dindirmek için tercih edilen bir bitki olmuştur.

Pelin otu, Absinthe gibi alkol oranı çok yüksek içeceklerde de geçmişten günümüze kullanılmaya devam edilmiştir. Absinthe, ABD dahil pek çok ülkede yasaklanmasına rağmen, Avrupa’da halen yasal olarak satılabilmektedir.

Pelin otunun yapraklarının, dallarının ve çiçeklerinin buharla damıtılmasıyla esansiyel yağ alde edilir ve tıbbi amaçlar için kullanılır. Pelin esansiyel yağı çok güçlü bir nörotoksindir. Bu nedenle, tıbbi amaçla pelin otu yağı kullanırken aşırı dikkat gösterilmeli ve uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.

Pelin esansiyel yağının sağlık faydaları

Safra ve mideye iyi gelir
Pelin esansiyel yağı, safradan karaciğere mide boşalmasını teşvik eder ve diğer deşarjları da uyarır. Bu iki şekilde yardımcı olur. Birincisi, gıdaların ayrışmasında veya parçalanmasında yardımcı olur ve böylece sindirimi kolaylaştırır. İkincisi, midedeki fazla asitleri nötralize etmede yardımcı olur.

Kokuyu ortadan kaldırır
Bu yağ yüksek thujone içeriğinden dolayı, karakteristik bir kokuya ve aromaya sahiptir. Bu da, deodorant olarak kullanımına olanak sağlar.

Sindirimi destekler
Safra ve diğer sindirim sularının midede üretimini ve salgılanmasını uyarır. Sindirimi kolaylaştırır, bu da yağın sindirim amaçlı kullanılabileceği anlamına gelir, ancak sadece çok düşük dozlarda kullanılmalıdır.

Adet dönemlerini rahatlatır
Menstrüel akıntıları uyarır ve tıkanmış menstruasyonu açmaya yardımcı olur. Menstrüasyonun, uterus tümörleri ve kanser dahil olmak üzere kadınlarda bazı kritik sağlık sorunlarına neden olabileceğinden, sağlık açısından çok faydalıdır. Pelin esansiyel yağı, baş ağrıları, karın krampları ve ağrıları, mide bulantısı, yorgunluk, iştahsızlık gibi problemlerden kurtulmaya da yardımcı olur ve adet dönemlerini daha düzenli hale getirir.

Enfeksiyonları önler
Pelin esansiyel yağının toksik özelliği, mikropları öldürür, büyümelerini önler ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur.

Sinir hastalıklarını hafifletir
Pelin esansiyel yağı, narkotik etkisi nedeniyle sinir rahatsızlıkları, epileptik ve histerik saldırılar, konvülsiyonlar, stres, gerginlik ve uykusuzluk sorunları için kullanılabilir.

Bağırsak solucanlarını öldürür
İnsan vücudunda bulunabilen parazit solucanları, pelin esansiyel yağı hızla öldürür.

Bir tonik olarak işler
Pelin esansiyel yağı, vücudu güçlendiren bir toniktir. Sindirimi kolaylaştırır ve vücuttaki besin maddelerinin uygun şekilde emilmesine yardımcı olur. Dolaşımı canlandırır ve vücuda besinlerin düzgün dağılımında yardımcı olur. Yine, boşaltım sistemini canlandırır ve vücudu istenmeyen maddelerden ve toksinlerden arındırır.

Diğer faydaları
Anoreksiya, uykusuzluk, anemi, iştahsızlık, şişkinlik, mide ağrıları, sarılık ve karaciğerin yanlış işleyişinden kaynaklanan hazımsızlık gibi diğer rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Evde Yapabileceğiniz Step Aerobik Hareketleri

Step aerobik hareketleri basitten zora doğru gider. Ancak kardiyovasküler sisteminiz ve alt bedeniniz için...

Sakinleştirici ve Toksin Atıcı İçecek Tarifi

Bu rahatlatıcı içeceği tercihinize göre alkollü veya alkolsüz hazırlanabilir. Mideyi sakinleştirmek için nane içerir....

Ayak Neden Şişer?

Ayak şişmesinin birçok sebebi olabilir. Örneğin çok fazla ayakta kalmak veya yürümek, uzun süren...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Naneli Ayak Peelingi Tarifi

Havalar ısınıyor ve yakında parmak arası terlikler giyilecek. Tüm kış boyunca ayaklarınızı çorap ve ayakkabılardan kurtarmak için beklediniz. Şimdi sorun ayaklarınızın bakıma ihtiyaç duyuyor...

Saça Sıcak Yağ Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Ayçiçekleri herkesi mutlu eder, hatta saçını bile. Herkesin kıskanacağı saç tellerine sahip olmak için inanılmaz sıcak yağ tedavisini deneyin.Malzemeler:1/2 su bardağı organik hindistan cevizi...

Evde Yapabileceğiniz Step Aerobik Hareketleri

Step aerobik hareketleri basitten zora doğru gider. Ancak kardiyovasküler sisteminiz ve alt bedeniniz için harika bir egzersizdir. Bu hareketler kalbinizi hızlandıracak ve dayanıklılığınıza ve...

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan, yağlı yiyecek lekeleriyle savaşmak için yapılmaz, bu nedenle pamuk, kot,...