Ana Sayfa SAĞLIK Pelin Otu Esansiyel Yağının 8 İnanılmaz Faydası

Pelin Otu Esansiyel Yağının 8 İnanılmaz Faydası

Pek fazla bilinmeyen ama özellikle vücuttaki parazitleri temizlemek için çok etkili olan pelin otu, yüzyıllarca bağırsak ilacı olarak kullanılmıştır. Antik çağlarda da ağrıları gidermek için, hazımsızlıktan kurtulmak, kabızlığı dindirmek için tercih edilen bir bitki olmuştur.

Pelin otu, Absinthe gibi alkol oranı çok yüksek içeceklerde de geçmişten günümüze kullanılmaya devam edilmiştir. Absinthe, ABD dahil pek çok ülkede yasaklanmasına rağmen, Avrupa’da halen yasal olarak satılabilmektedir.

Pelin otunun yapraklarının, dallarının ve çiçeklerinin buharla damıtılmasıyla esansiyel yağ alde edilir ve tıbbi amaçlar için kullanılır. Pelin esansiyel yağı çok güçlü bir nörotoksindir. Bu nedenle, tıbbi amaçla pelin otu yağı kullanırken aşırı dikkat gösterilmeli ve uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.

Pelin esansiyel yağının sağlık faydaları

Safra ve mideye iyi gelir
Pelin esansiyel yağı, safradan karaciğere mide boşalmasını teşvik eder ve diğer deşarjları da uyarır. Bu iki şekilde yardımcı olur. Birincisi, gıdaların ayrışmasında veya parçalanmasında yardımcı olur ve böylece sindirimi kolaylaştırır. İkincisi, midedeki fazla asitleri nötralize etmede yardımcı olur.

Kokuyu ortadan kaldırır
Bu yağ yüksek thujone içeriğinden dolayı, karakteristik bir kokuya ve aromaya sahiptir. Bu da, deodorant olarak kullanımına olanak sağlar.

Sindirimi destekler
Safra ve diğer sindirim sularının midede üretimini ve salgılanmasını uyarır. Sindirimi kolaylaştırır, bu da yağın sindirim amaçlı kullanılabileceği anlamına gelir, ancak sadece çok düşük dozlarda kullanılmalıdır.

Adet dönemlerini rahatlatır
Menstrüel akıntıları uyarır ve tıkanmış menstruasyonu açmaya yardımcı olur. Menstrüasyonun, uterus tümörleri ve kanser dahil olmak üzere kadınlarda bazı kritik sağlık sorunlarına neden olabileceğinden, sağlık açısından çok faydalıdır. Pelin esansiyel yağı, baş ağrıları, karın krampları ve ağrıları, mide bulantısı, yorgunluk, iştahsızlık gibi problemlerden kurtulmaya da yardımcı olur ve adet dönemlerini daha düzenli hale getirir.

Enfeksiyonları önler
Pelin esansiyel yağının toksik özelliği, mikropları öldürür, büyümelerini önler ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur.

Sinir hastalıklarını hafifletir
Pelin esansiyel yağı, narkotik etkisi nedeniyle sinir rahatsızlıkları, epileptik ve histerik saldırılar, konvülsiyonlar, stres, gerginlik ve uykusuzluk sorunları için kullanılabilir.

Bağırsak solucanlarını öldürür
İnsan vücudunda bulunabilen parazit solucanları, pelin esansiyel yağı hızla öldürür.

Bir tonik olarak işler
Pelin esansiyel yağı, vücudu güçlendiren bir toniktir. Sindirimi kolaylaştırır ve vücuttaki besin maddelerinin uygun şekilde emilmesine yardımcı olur. Dolaşımı canlandırır ve vücuda besinlerin düzgün dağılımında yardımcı olur. Yine, boşaltım sistemini canlandırır ve vücudu istenmeyen maddelerden ve toksinlerden arındırır.

Diğer faydaları
Anoreksiya, uykusuzluk, anemi, iştahsızlık, şişkinlik, mide ağrıları, sarılık ve karaciğerin yanlış işleyişinden kaynaklanan hazımsızlık gibi diğer rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Kulak Kirini Temizlemek İçin En İyi 5 Esansiyel Yağ

Çok fazla kulak kiri birikmesi kulak kanalında tıkanıklığa ve işitme kaybına, kulak enfeksiyonuna ve...

Kilo Vermek ve İştahı Kesmek İçin 2 Damla Rezene Yağı

Esansiyel yağlar kilo vermenize yardımcı olabilir. Metabolizmanızı hızlandırabilir, sindirime yardımcı olabilir ve enerjinizi artırabilir....

Çöp Kutusuna Neden Pamuk Koymalısınız?

Eğer çöp kutunuz çok çabuk dolmuyor ve dolmasını bekliyorsanız, bir süre sonra eviniz kokmaya...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,388BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bu Yöntemle Peynirinizi Daha Uzun Saklayabilirsiniz

Peynirler buzdolabında saklanmasına rağmen, belirli bir süre sonrasında küflenmeye başlarlar. Oysa ki, peynirleri bozulmadan uzun süre saklamanın çok pratik bir yolu var! Genellikle evlere çeşit...

Günü Zerdeçal Çayıyla Bitirmek İçin 4 Sebep

Zerdeçal göz ardı edilmiş, cam kavanozlarda tutulan ve genellikle Asyada tüketilen bir baharat iken, günümüzde sağlık açısından faydaları her gün keşfediliyor. Zerdeçal'ın güçü ana...

Donuk Görünümlü Altın Takılarınızı Parlatmanın Pratik Yolu

Tabii ki, altın mücevherinizi bir bardak biraya koymak biraz garip, ama sonuçlarına inanamayacaksınız. Yıllar boyunca rengini değiştirdiği ve şimdi çok kötü göründüğü için takmadığınız...

Bulaşık Deterjanının 6 İlginç Kullanımı

Bulaşık deterjanı sadece bulaşıklar için kullanıyoruz. Ama bu yazımızı okuduktan sonra farklı işlevler için de kullanmaya başlayabilirsinz. Karıncalardan kurtulmaktan, yağlı saçları temizlemeye kadar birçok...