Ana Sayfa Ev BAHÇE Doğal Bahçe Gübrenizi Kendiniz Yapabilirsiniz!

Doğal Bahçe Gübrenizi Kendiniz Yapabilirsiniz!

Nasıl sağlıklı kalmak için besin almanız gerekiyorsa, bitkilerinizin de besine ihtiyacı vardır. Ticari gübreler satın almak cazip gelebilir. Oysa ki kendinizin hazırlayacağı doğal gübrelerle hem paranız cebinizde kalır hem de bitkilerinizi kimyasallarla doldurmamış olursunuz.

Bahçenizin, komşularınızın ipucu isteyecek kadar iyi görünmesini sağlayacak 12 doğal gübre önerisine bir göz atın. Sonuç sizi şaşırtabilir!

1. Haşlama suları
Haşlanmış sebzelerden veya makarnadan gelen suyu gübre olarak değerlendirebilirsiniz. Haşlama sularını lavaboya boşaltmak yerine, soğumaya bırakın ve ardından bir sprey şişesine aktarın. Toprağı zenginleştirmek ve bitkilerin büyümesine yardımcı olmak için bu besin dolu sıvıyı bahçenize püskürtebilirsiniz.

2. Kompost
Bitkisel ve hayvansal atıkların organik gübreye dönüşmesine kompostlaşma denir. Bahçıvanlık konusunda ciddiyseniz, kendi kompostunuzu da yapmanız gerekir. Bunu yaparak, aynı zamanda çevreyi de korursunuz. Mutfağınızdan çıkan yiyecek artıkları, çimenler, çay poşetleri ve diğer türlü malzemeleri bir kaba koyarak kompost yapabilirsiniz.

3. Çimen ve yabani otlardan bitki suyu
Bahçenizdeki çimenleri ve yabani otları temizledikten sonra onları çöpe atmayın. Hepsini bir kovaya koyun ve üzerine bolca su ekleyin. Bir ya da iki gün bekletin ve daha sonra bir bardak sıvı çimi 10 bardak suya karıştırarak toprağa püskürtün.

4. Yumurta kabukları
Yumurta kabukları, bitkinin hücre duvarlarının güçlendirilmesi için önemli olan kalsiyum ile doldurulur. Onları ezmeden önce iyice yıkayın. Daha sonra yumurta kabuklarını toprağa dökün.

5. Kahve telvesi
Kahve telvesi sadece zararlıları uzak tumaya yaramıyor, aynı zamanda toprağınızı gübreliyor. Unutmayın, taze kahve yerine, kullanılmış kahve tellerini kullanmak en iyisidir. Taze kahve telvesi asidiktir ve toprağınızın doğal pH seviyesini değiştirir.

6. Ağaç külü
Yaktığınız odun ya da ahşabın külünü toprağa serpin. Kül toprağınızın pH seviyesini dengelemeye yardımcı olacak, potasyum ve magnezyum gibi önemli besinleri ekleyecektir.

7. Muz kabuğu
Yapmanız gereken tek şey, bitkilerinizi döllemek için olgun muz kabuklarını toprağa gömmektir. Bitkileriniz ihtiyaç duydukları tüm potasyumu emeceklerdir.

8. Sirke
4 litre suya 1 yemek kaşığı sirke karıştırın ve bitkilerinizi sulamak için kullanın. Ancak bunu sadece birkaç ayda bir bahçenize püskürtmelisiniz. Asetik asit, bitkilerin gelişmesine ve büyümesine yardımcı olur, ancak çok fazlası toprağınızın pH seviyesini değiştirebilir.

9. Akvaryum suları
Evinizde akvaryum varsa, belirli aralıklarla suyu değiştirmeniz gerekir. Akvaryumdan aldığınız suyu bahçenize dökebilirsiniz. Balık gübresi, toprağın ve bitkilerin sağlıklı kalmasına yardımcı olan azot, fosfor ve potasyum içerir.

10. Yosun
Deniz, göl veya sahile yakın bir yerde yaşıyorsanız deniz bitkilerini bahçenizde gübre olarak kullanabilirsiniz. Deniz yosununu suda bekletip, suyu bitkilerinizi sulamak için kullanın.

11. Evcil hayvan yiyecekleri
Mükemmel bir çiçek yatağı oluşturmak için toprağınıza kuru hayvan yiyeceklerini karıştırın. Bahçenize yiyecek atmanın tek problemi hayvan çekecek olmasıdır. Bahçeniz kapalı değilse, bitkileriniz zarar görmeden bölgeyi korumanın bir yolunu bulmanız gerekir.

12. İdrar
Eğer ilaç kullanmıyorsanız, idrar bahçeyi gübrelemenin harika bir yoludur. Aslında, nitrojen, fosfor ve potasyum gibi ticari bir gübre içinde bulabileceğiniz birçok malzemeyi içerir. Bir bardak kadar idrarı sekiz bardak suya birleştirmek, bitkilerinizi sağlıklı tutmanız için mükemmel bir orandır.

İlgili Makaleler

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz...

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın. Bu dünyadaki çok az zevk, ellerinizi bir el kurutucusunun...

Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler

Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler. Giyeceklerin ilk alındığı günkü gibi yeni görünmesi herkesin dileğidir....

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...

En İyi Ev Yapımı Harç Temizleyici Tarifleri

En İyi Ev Yapımı Harç Temizleyici Tarifleri. Kolay ve ucuz derz temizleyicileri, lekeleri açmaya, küf ve rutubeti gidermeye yardımcı olur. Ve cüzdanınıza zarar vermezler....

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın. Bu dünyadaki çok az zevk, ellerinizi bir el kurutucusunun altına koymak ve kutu makinesinin geri kalanını yapmasına izin verme...

Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler

Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler. Giyeceklerin ilk alındığı günkü gibi yeni görünmesi herkesin dileğidir. Hiç kimse solgun ve eski görünümlü kıyafetlerle gezmek istemez. Peki,...