Ana Sayfa SAĞLIK Alzheimer'ın 8 Erken İşareti

Alzheimer’ın 8 Erken İşareti

Alzheimer, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ve eğer erken teşhis konulamamışsa tedavisi de yapılamayan çok ciddi bir hastalıktır. Siz veya sevdikleriniz, hafıza kaybı, kafa karışıklığı ve sorunlara odaklanma gibi önemsiz gibi görünen belirtiler yaşıyorsanız, bir doktora başvurun.

Alzheimer hastalığında erken teşhis çok da avantajlı bir durum değildi. Ancak bu hızla değişiyor olabilir. Yeni yapılan çalışmalar, hastalığın en erken evrelerindeki insanlara, amiloid beta (beyinde hasar veren plak oluşturmak için bir araya gelen proteinleri) üretimini azaltan ilaçlarla tedaviyi içeriyor. Uzmanlar, demans belirtileri gelişmeden en az 10 yıl önce insanların beyninde amiloid plaklar geliştirmeye başladığına inanıyor. Bu da yavaş yavaş Alzheimer’ın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Hafızanızdan endişe ediyorsanız

Bir dizi çalışma, kendi bellek ve düşüncelerinden endişe duyan kişilerin aslında beyindeki Alzheimer plaklarının belirtileri göstermesiyle birlikte bunama belirtileri geliştirebileceğini buldu.

Önemli olayların hatırlanması

Son zamanlarda bir aile üyesiyle yapılan önemli bir konuşmayı ya da yaşanan büyük bir doğal afeti unutmak Alzheimer’ın bir işareti olabilir.

Mali yönetimde sorun yaşamak

Faturaları ödemeyi takip edememek, hesaplar arasında para transferi yapmakta zorlanmak veya ödemeleri karşılamak için yeterli bir dengeyi sürdürmekte zorluk çekmek Alzheimer için erken kırmızı bayrak oluşturabilir.

Sürüş sırasında kaybolmak

Araba kullanırken her zaman kullanılan yolun karıştırılması, yolları hatırlayamamak Alzheimer’ın en önemli işaretlerinden biridir.

Sosyal etkinlikleri atlamak

Özellikle bir grup içinde yapılan sohbetlerin takibinin zorlaşmasının Alzheimer hastalığının erken belirtileri olabileceğini görülmüştür. Bu nedenle bu tür insanlar arkadaşlarıyla görüşme isteğini kaybederler.

Hobilere ilgiyi kaybetmek

Alzheimer’in bir diğer olası erken sinyali, sürekli yapılan hobilerden, alışkanlıklardan vazgeçmektir. Alzheimer ile ilgili beyin değişiklikleri, insanların motivasyonlarını kaybetmesine neden olabilir.

Plan yapamama

Alzheimer hastalığının erken aşamalarındaki insanlar, plan yapma veya çoklu görev becerileri konusunda değişiklikler yaşayabilir. Tatil planı yapma ya da günlük yaşama dair planlar yapmakta sorun yaşamaya başlarlar.

Kaygı

Araştırmalar, depresyonun Alzheimer hastalığının erken belirtilerinden biri olabileceğini gösterdi. Araştırmacılar, artan kaygının, bellek kaybından önce ortaya çıktığı için Alzheimer’in en erken belirtilerinden biri olabileceğini düşünüyor.

İlgili Makaleler

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,807BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Kaşlarınızı Nasıl Kalınlaştırabilirsiniz?

Kaşlarınızı nasıl kalınlaştırabilirsiniz? Kalın kaşa her zaman talep olmuştur. Ince ve seyrek kaşlar sizi yaşlı ve klasik gösterir. Kalın kaş, iyi şekillendirilmiş kaşlar ise...

Gider Temizleyicisi Yapabilirsiniz

Gider temizleyicisi yapmak gerçekten çok basit. Yiyecek artıkları, saç, yağ gibi nedenlerle sık sık tıkanan giderleri temizlemek için, kimyasal ürünler satın almanıza gerek yok....

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı olduğunu artık bilmeyenimiz kalmamıştır. Ancak bugün limonun aşikâr faydalarının dışında...