Ana Sayfa SAĞLIK Alerjiyi Yenmek için Esansiyel Yağları Kullanın

Alerjiyi Yenmek için Esansiyel Yağları Kullanın

Vücudumuzun kendini korumasının bir yolu iltihaptır. Uzmanlar esansiyel yağların semptomları tedavi etmek için neden mükemmel bir seçenek olduğunu şöyle açıklıyor: “Uçucu yağların en şaşırtıcı faydalarından biri, iltihapla savaşma ve bağışıklık sistemini güçlendirme yetenekleridir.

Alerjiler için esansiyel yağlar, vücudu detoksifiye etmeye ve enfeksiyonlar, bakteriler, parazitler, mikroorganizmalar ve zararlı toksinler ile savaşmaya yardımcı olacaktır. Vücudun dış kaynaklara olan duyarlılığını azaltır ve zararsız bir davetsiz misafirle karşı karşıya kaldığında bağışıklık sisteminin aşırı tepkisini azaltır. Bazı istisnai esansiyel yağlar, solunum yollarını rahatlatmak, ter ve idrara çıkmayı arttırmak için bile çalışırlar – toksinlerin giderilmesinde yardımcı olurlar”.

1. Nane Yağı
Nane yağı, balgam çıkarma konusunda yardımcı olarak tıkanıklık ile mücadele edenler için derhal rahatlama sağlayan bir balgam söktürücüdür. Alerjiler, astım veya bronşit ile mücadele edenler için, bu yağ inflamasyonu en aza indirecek ve açık hava yollarından kolayca nefes alma hissini destekleyecektir.

Masaj yaparak kullanabilirsiniz. Lavanta ve nane yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve başınıza masaj yapın. Baş ağrısını hafifletecektir.

2. Lavanta Yağı
Lavanta, doğal bir antihistamin ve anti-inflamatuardır. Bu yağ, alerjik reaksiyonun ortasındayken kendinizi tedavi etmek için en iyi seçenektir. Böcek ısırıkları veya kovanlar gibi cilt tahrişlerini yatıştırmak ve yatıştırmak için topikal olarak kullanın. Bronşlarda iltihabı azaltmak için lavanta kokusundan yararlanabilirsiniz.

Lavanta’nın diğer bir büyük faydası, yatıştırıcı özelliklerinin de rahatlamaya yardımcı olacak şekilde çalışmasıdır. Daha huzurlu bir uykuya teşvik etmek için yatmadan önce lavanta yağı koklayın.

3. Çay Ağacı Yağı
Çay ağacı yağı ucuz bir yağdır. Alerji önleme ve tedavi rafınıza faydalı bir katkı sağlarken, bu esansiyel yağ ile daha fazla kısıtlama vardır. Çay ağacı yağı asla yutulmamalıdır; sadece bir topikal ilaçtır. Ayrıca ergenliğe henüz ulaşmamış erkek çocuklarda lavanta yağı ile birlikte çay ağacı yağı kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu anormal hormon etkilerine neden olabilir.

Bu bir topikal kullanım yağı olduğu için, çoğu yarar cilt tahrişleriyle ilişkilidir . Çay ağacı yağı, alerjiye reaksiyonun kızarıklığını ve çevresini azaltır. Yağı saç kremi ekleyerek sadece bitleri ve yumurtalarını öldürmekle kalmaz aynı zamanda kirpikler ve sakallar üzerinde bulunan akarları ve alerjik tahriş edici döküntüleri yok edecektir.

4. Buhur (günlük) Yağı
Pek çok kişi dini amaçlar için ve meditasyon yaparken buhurda kullansada, kronik stres ve endişenin giderilmesinde, iltihaplanmanın azaltılmasında, bağışıklığın artırılmasında ve ağrının geçirilmesi için de yararlıdır. Bu yağ topikal veya iç olarak uygulanabilir. Buhurdan alımı gücünden dolayı ılımlı olmalıdır. Taşıyıcı yağ ile karıştırmanız önerilir.

Huzur ve rahatlama hissi için banyonuza 4 damla günlük yağı ekleyin. Bu yağ yara izlerinin görünümünü azalttığından, yara tedavisi için tercih edilir. Parıltılı bir losyon ile 2-3 damla günlük yağı ile karıştırın ve yaraları iyileştirmek için uygulayın. Açık yaralar için dikkatli olun. Okaliptüs ve karanfil gibi, buhur, öksürük ve iltihaplı burundan kurtulma sağlar. En sevdiğiniz kokuları bulmak için bu üç yağla karıştırın ve eşleştirin.

5. Okaliptüs Yağı
Bazı insanlar okaliptüsün “soğuk bir yağ” olduğunu belirtir. Yaygın olarak inhalasyon veya topikal uygulamadan önce okaliptüsün seyreltilmesi önerilir. Ev yapımı buhar püresi için nane ve hindistan cevizi yağıyla karıştırın . Okaliptüs doğal bir yağ gidericidir. Bu mekaniği açık bir şekilde yardımcı olsa da, mukusun temizlenmesi için de harika bir seçenek . Su ile seyreltin, deniz tuzu ile karıştırın ve boğazınızı temizlemek için gargara yapın.

6. Karanfil Yağı
Karanfil okaliptüs için birçok yönden benzerdir. Karanfil tomurcuğunun yağı, antimikrobiyal, antifungal, antiseptik, antiviral, afrodizyak ve uyarıcı özellikleriyle bilinir. “Çin kültürü 2.000 yıldan fazla bir süredir karanfil kullanıyor. Bugün, diş bakımı, cilt rahatsızlıkları, akne, masaj losyonları, sindirim ajanı ve daha fazlası için kullanılır. Ancak alerjinizdeki semptomları tedavi ederken, karanfillerin yaban mersinden 30 kat daha fazla antioksidan içerdiğini bilmek isteyebilirsiniz. Bu, vücudunuzu zararlı bakterilerden ve virüslerden korumanıza yardımcı olacaktır.

Karanfil, okaliptüsden daha yumuşak bir yağdır ve onu banyo malzemelerine dahil etmek biraz daha kolaydır. Deodorant, diş macunu ve yüz veya vücut yıkamasına karanfil ekleyebilirsiniz.

7. Limon Otu Yağı
Limon otu, topikal bir yağdır ve bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir çünkü “düzgün” kullanılırsa hassasiyet ve hatta tahrişe neden olabilir. (Seyreltilmemiş formunda) Sıklıkla önerilen bir seyreltme, taşıyıcı yağınızın 1 çay kaşığı için 2 damla limon otudur.

Bu yağ kas ve tendon gevşetici olarak kullanılabilir. Alerjik reaksiyonlar kramp veya kas gerginliğine neden olabilir. Anında rahatlama için seyreltilmiş limon çayı karışımını uygulayın. Bazıları aradıkça alerji ile ilişkili baş ağrıları veya sinüs baş ağrıları için, şakaklarınıza limon otu yağı sürün. Bu, nane yağına karşı bir hassasiyetiniz varsa, özellikle yararlıdır. Aynı zamanda, göğüse veya karına bir veya iki damla sürerek mide ekşimesi ve hazımsızlık tedavisinde kullanılır.

İlgili Makaleler

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam...

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından...

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi. Soğanda bulunan kükürt, bağırsak kurdunu etkili şekilde tedavi...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de sirke en çok kullanılan ürün haline geliyor. Sirke, evinizdeki her...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş bazı yaratıcı yolları! İşte yoğurtu kullanabileceğiniz alanlar. Lekeleri İyileştir Yoğurt maskesi cildinizi...

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları. Evinizde elma varsa sadece lezzetli bir meyve olmaktan daha çok fayda sağlar. Bir çok yiyecekte farklı amaçlar için kullanabilirsiniz....

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam olarak bilinmemekle birlikte, çok ağrılıdır. Yemek yemek hatta konuşmak bile...