Ana Sayfa SAĞLIK EGZERSİZ İlaçsız Dopamini Arttırmak İçin 11 Kolay Yol

İlaçsız Dopamini Arttırmak İçin 11 Kolay Yol

Dopamin, beynimizin ödül ve zevk merkezlerimizi kontrol etmeye yardımcı olan önemli bir nörotransmiterdir. Ayrıca, bizi hedeflerimize ulaşmak için çalışabilmemiz için motive ve odaklanmamızı sağlar.

Düşük dopamin belirtileri arasında yorgunluk, depresyon, stresle başa çıkamayan bir güçlük, zayıf konsantrasyon ve hafıza, ruh hali değişimleri, motivasyon eksikliği ve görevleri tamamlamada ya da hedeflere doğru çalışmada başarısızlık bulunur.

Bağımlılık yaratan davranışlar, beynin içinde bulunan dopamini arttırmak için vücudun kısayollarından biri olduğundan, bağımlılığı olanlar da düşük dopamin seviyelerine sahip olabilir.

Dopamin düzeyinizin düşük olduğunu düşünüyorsanız, bu önemli nörotransmitteri doğal olarak artırmak için 11 yolu deneyebilirsiniz.

1. Kendinize Meydan Okuyun
Uzun süredir devam eden bir hedefe ulaştığımızda – veya hatta bu hedefe ulaşmak için adımlar attığımızda – dopamin düzeylerimiz uyarılır.

Pozitif beklentiler ile büyük veya küçük herhangi bir amaca yönelik çalışmak, dopamin salınmasına yardımcı olur.

Düşük dopamin ile mücadele edenlerin herhangi bir görevi tamamlama konusunda hiçbir güdüleri olmayabilir, ancak 15 dakikalık bir yürüyüşe çıkmak veya mutfağı temizlemek gibi ufak bir hedef bile beyninizi küçük bir dopamin salgılamaya teşvik edebilir; Daha büyük ödüller beklerken daha büyük hedefler belirleyin.

2. Meditasyon
Meditasyon, çeşitli nedenlerle benimseyebileceğin en önemli sabah alışkanlıklarından biridir. Sadece stres, kronik ağrı, bağışıklığı arttırmak, odağımızı sağlamakla kalmaz, doğal olarak dopamin seviyelerini yükseltir.

Meditasyon, uyumlu bir çaba ve gayret gerektirse de, sonuçlar buna değer. İster nefes almanıza odaklanın, ister yoga pratiği yapın ya da bir mantrayı tekrarlayın, size uygun bir meditasyon türü olduğundan emin olun.

3. Egzersiz
Çalışmak sadece bedene fayda sağlamaz, aynı zamanda zihnin üzerinde de çok olumlu bir etkiye sahiptir.

Zamanla tutarlı egzersiz , beyindeki dopamin salınımını ve alımını uyarır . Aynı zamanda serotonin ve endorfinler gibi diğer pozitif nörotransmitterleri ve stres hormonu kortizol düzeylerini düşürür.

4. Masaj
Masaj ve diğer fiziksel temas biçimlerinin, hem mutluluk seviyelerini hem de bağışıklık fonksiyonunu arttırdığı, ağrıyı dindirdiği ve kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir .

Cildin ciltle temasının dopamin seviyelerini yükseltdiği gösterilmiştir.

Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yürütülen bir çalışmada, masajın dopamin düzeylerini % 31, serotonin (bir başka önemli nörotransmitter) ise % 28 oranında artırdığını buldu.

Düzenli sırt masajlarının ve hatta stres giderici ayak losyonlarının keyfini çıkarın ve daha sonra ruh halini ve nörotransmitter seviyelerini arttırın.

5. Radyoyu Açın
Geçici bir mutluluk hissi yaşamak için en sevdiğiniz şarkılarla düzenli olarak oynayın.

Araştırmalar, müzik dinlemenin en sevdiğiniz sesleri duyma beklentisi gibi dopamin seviyelerini artırabildiğini gösteriyor !

Sadece iki hafta boyunca her güngünlük hareketli bir müzik dinleme anlamlı bir ruh hali ve genel mutluluk düzeyleri artırabilir.

6. Streslemeyi Durdur
Uzun süreli veya kronik stres, kortizol seviyelerini yükseltirken, zamanla dopamin düzeylerini azaltabilir. Yüksek basınçlı iş, evlilik bozukluğu veya maddi kaygı gibi kronik stresler aslında dopamin taşıyıcılarının konsantrasyonlarını sınırlar ve beyindeki dopamin salınımını engeller.

İşleri dengelemek için, stresinizi olabildiğince azaltmaya çalışın ve önleyemediğiniz stres unsurlarıyla başa çıkma mekanizmalarınızı geliştirmek için çalışın.

7. Zerdeçal alın
Saygın bir altın renkli zerdeçal Ayurveda tıbbında uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

Zerdeçalın hem sağlık yararlarından hem de sarı tonundan sorumlu olan aktif bileşeni olan Curcumin, dopamini ve serotonin ve beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) gibi diğer önemli beyin kimyasallarını artırarak ruh halini iyileştirebilir.

Bir çalışma kurkuminin prozac kadar etkili olduğunu ortaya koydu.

8. Bağırsak Sağlığı Geliştirin
Sağlıklı bağırsak bakterilerini desteklemek muhtemelen sağlığınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

Bilim adamları ve doktorlar sürekli olarak insan bağırsağının karmaşıklığını ve bağışıklık, bilişsel işlev, kilo yönetimi, hormonal denge ve daha fazlası üzerindeki etkisini öğreniyorlar.

Dopamin üretiminin sağlıklı bir bağırsaklara bağlı olduğu ortaya çıkıyor. Beyin ve gastrointestinal sistemin beyin-bağırsak ekseni olarak bilinen yakın bir bağlantıyı paylaştığını keşfettiğinizde şaşırtıcı değil .

9. Yeşil Çay
Asırlardır Asya’da tüketilen yeşil çay, çevresindeki en iyileştirici içeceklerden biridir. Uzun süreli dopamin seviyelerini azalttığı gösterilen kafein içeriyor olsa da, kahve tüketiminden daha azına sahip olması, enerji artırımına ihtiyaç duyanlar için daha iyi bir seçenek.

Ruh hali arttığında, yeşil çayın kahveden başka bir avantajı da vardır – bu araştırma , l-teanin adı verilen bir amino asit içerir; bu araştırmalar , vücut düzeylerinin dopamin, serotonin ve GABA adı verilen bir asidi artırdığını gösterir .

10. Yaratıcı Olun
Bir şey yaratmaya çalışırken, akış olarak bilinen başka hiçbir şeyin olmadığı, oldukça odaklanmış bir duruma gireriz.

Akışın etkileri meditasyonunkilere benzer, bu nedenle dopamin üretimini artırabilir. Ayrıca, stresi azaltmaya yardımcı olur ve bize amaç ve amaç yerine getirme duygusu verir!

11. Dopamin Arttırma Diyeti
Sağlıklı beslenme ruh sağlığında da büyük bir rol oynar.

Mutlu ve sağlıklı kalmak için, basit karbonhidratlardan (şekerler, ekmekler, hamur işleri, makarnalar ve beyaz pirinç gibi) kaçının ve bunların hepsi kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olur. Bu yüksek derecede işlenmiş gıdaların tüketilmesi de dopaminin beynin zevk merkezleri üzerindeki etkisi sayesinde isteklere yol açabilir .

Bunlar dopamin seviyelerini yükseltmek için iyi bir seçenek gibi görünse de, sadece geçici bir düzeltme sağlarlar ve gıda bağımlılıklarına ve aşırı yemeğe neden olarak insülin direnci, hipoglisemi ve tip 2 diyabet riskini artırırlar.

Yavaş ve sürekli olarak enerjiyi serbest bırakan kompleks karbonhidratlar, zihinsel ve fiziksel sağlık için basit karbonhidratlardan daha iyi bir seçimdir.
Ayrıca tirozin açısından zengin gıda alımını arttırmayı da düşünmelisiniz. Tirozin, beyni dopamini serbest bırakmaya teşvik eden bir amino asittir. Badem, kabak, susam, avokado, muz, lima fasulyesi, süt ve et gibi fındıklarda bulunur.

Folat da önemli bir besin maddesidir ve çiğ, yapraklı yeşil sebzelerde ve nohut, böbrek ve siyah fasulye gibi nişastalı çekirdeklerde bulunur. Bu önemli B-vitamini, hem dopamin hem de serotonin üretmek için gereklidir .

Son olarak vücudun sorunsuz çalışmasına yardımcı olacak birçok önemli vitamin ve mineral içeren parlak renkli sebze ve meyvelerin tadını çıkarın. Dopamin olduğu oksitlenmesi için kolay , taze ürün antioksidanlar nörotransmitter üretmek beyin hücreleri serbest radikal hasarı azaltabilir.

İlgili Makaleler

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz. Egzersiz olumlu bir şeydir. Aktif yaşam tarzı hem eğlenceli...

İştah Kesen Yiyecekler

Kilo problemimiz olduğunda hepimiz iştahımızı biraz daha tutmak için çaba sarf ederiz. Öyle ki...

Diş Eti Kanamalarına Etkili ve Pratik Çözümler

Genç ve yaşlı herkeste diş eti kanamaları olabilmektedir. Böyle durumlardan etkili ve pratik çözümler...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Plastik Gözlük Camı Nasıl Parlatılır?

Plastik gözlük camı günlük kullanım ve yıpranma ile kolayca çizilebilir. Parlatmak, çizikleri daha az fark edilir hale getirecek ve yeni çiziklerin oluşmasını önleyecektir. Küçük...

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir?

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir? Kek, hemen hemen her evde pişen bir yiyecektir. Yemek tariflerini inceleyerek, market alışverişi yaparak kek pişirmek için saatlerinizi geçirdiniz....

Tuzun Mukfaktaki Farklı Kullanımlarını Biliyor Musunuz?

Tuzu mutfağınızda sadece yiyeceklerinize ekleyeceğiniz bir lezzetlendirici olarak düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tuzu mutfakta bir çok alanda kullanabilirsiniz. İşte sadece mutfakta tuzun faydaları ve kullanım alanları... Kaynama...

Evde Zeytin Nasıl Yapılır?

Evde Zeytin Nasıl Yapılır? Zeytin kahvaltılarınızın vazgeçilmez tatlarındandır. Zeytin sadece kahvaltılarınızda değil aynı zamanda yağı ile tüm yemeklerinize misafir olurlar. Sağlık açısından da son...