Ana SayfaSAĞLIKSabah Kahvenize Tarçın Eklemeniz İçin 8 Sebep

Sabah Kahvenize Tarçın Eklemeniz İçin 8 Sebep

Bir parça tarçın, elmalı turtada olduğu gibi kahvede de harikadır. Ama bu sabah kahvenizde ekstra tarçın koymanızın tek nedeni bu değil. Bir zamanlar kralların ayrıcalığı olan tarçın oldukça değerli bir baharattı ve ticareti sıkı bir şekilde kontrol edildi. Bu tatlı baharat için savaşlar yapıldı.

Tarçın, Cinnamomum zeylanicum ağacının iç kabuğu ile yapılan tropikal bir baharattır. Ancak piyasada tarçın olarak satılan tarçınlar gerçek değil. Sağlığınızı riske atabilecek bazı sahtekarlar var. Gerçek tarçın, Seylan tarçınıdır ve oldukça pahalıdır, bu nedenle alternatif ve ucuz tarçınlar bulunuyor.

Tarçın üzerinde birçok laboratuvar çalışması ve klinik denemeler yapıldı ve bunları düzenli olarak kullanmamız için birkaç neden verdi.

1. Tarçın, kahve içerisindeki şeker ve kremanın yerini alabilir
Sabah sizi uyandırmak için kahve mükemmeldir. Çalışmalar, kahve içmenin aslında beyniniz için iyi olabileceğini göstermiştir. Fakat alışkanlık olarak çok fazla şeker ve krema eklerseniz, muhtemelen iyi olandan daha fazla zarar verebilir. Tarçının doğal tatlı aroması, sabah içeceğinize kalori yükü ekleyen tatlandırıcıların ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabilir.

2. Tarçın şeker yükselmesini önler
Karbonhidratlı yüksek bir yemek, insülin üretimini tetikleyen kan şekeri seviyelerinde ani bir artışa neden olur. Bunu kısa bir süre sonra iştahı ve yiyecek isteklerini tetikleyen sert bir düşüş takip edilir. Diyabetikler elbette bundan daha fazla etkilenir çünkü şeker seviyelerini kontrol altına almak için yeterli insülin üretemezler, fakat normal bireyler bile yüksek dalgalanan şeker seviyelerinden metabolik problemler ve yeme bozuklukları geliştirebilirler.

Tarçın, kan şekerini az ya da çok sabit tutmaya yardımcı olabilir. Yemekten sonra mide boşalmasını geciktirir, böylece glikozun kan içine emilimini yavaşlatır. Bu, genellikle aşırı yemeğe yol açan istekleri önleyebilir.

3. Tarçın diyabetiklerde kan şekeri kontrolüne yardımcı olur
Tip II diyabetik hastaları içeren çeşitli çalışmalarda, tarçın düzenli olarak kullanıldığında kan şekeri seviyelerinin azaltılmasında etkili olduğu bulunmuştur. Trigliseritleri ve kolesterolü de düşürür.

Eğer diyabetik iseniz, sabah kahvesine sadece ½ çay kaşığı tarçın ekleyerek, tamamen ortadan kaldırmazsanız, diyabetik ilaçlarınızı azaltmanıza yardımcı olabilirsiniz.

4. Tarçın kilo kaybı ile yardımcı olabilir
Tarçın kullanan diyabetiklerle ilgili çalışmalarda, beklenmedik bir sonuç, katılımcıların yaşadığı kilo kaybıdır. Aşırı kiloluysanız, bu harika bir haber çünkü bu etkiyi görmek için diyabetik olmak zorunda değilsiniz.

Tarçın, kilo verme konusunda farklı şekillerde çalışabilir. Örneğin, mide boşalmasını geciktirmek, daha uzun süre boyunca kendinizi tok hissetmenizi sağlayabilir ve bu da daha az kalori alımı anlamına gelebilir.

Kandaki fazla şeker normal olarak mevcut yağ depolarına ilave edilerek yağa dönüştürülür. Tarçın, metabolizmayı artırır, bu da bir kişinin daha fazla şeker yakacağı anlamına gelir.

5. Tarçın, inflamatuar durumlarda yararlıdır
Tarçın, hücrelere ve dokulara oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olan proantosiyanidinler adı verilen güçlü antioksidan maddeler içerir. Baharatın anti-enflamatuar etkisi, artrit gibi ağrılı durumların tedavisinde faydalıdır. Sabah düzenli bir doz gün boyunca size ağrı kesici gibi davranabilir. Bu hareketliliğinizi bile arttırabilir.

6. Tarçın kan dolaşımını artırır
Tarçın, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olan bir kan inceltici etkiye sahiptir. Bu etki genellikle kan pıhtıları, felç ve kalp krizi riskini azaltmak için kullanılan ilaç varfarininin antikoagülan özelliklerine benzer. Baharattaki kumarin içeriği antikoagülan etkisinden sorumludur. Çoğu tarçın türü bir dereceye kadar kumarin içerir, ancak bu madde daha yüksek konsantrasyonlarda zehirlidir.

7. Tarçın, maya enfeksiyonlarını önlemeye / tedavi etmeye yardımcı olur
Tarçının antifungal özellikleri iyi bilinmektedir. Bahçıvanların sık sık gömülen soğanı ve yumrularını çürümelerini önlemek için bir tarçın serpintisi kullandığını ve çalıştığını biliyor muydunuz?

Fungal enfeksiyonlar genellikle bir kişinin uzun süreli bir hastalıktan kurtulduğu zaman zayıf bağışıklık sistemi olduğu zaman ortaya çıkar. Oral pamukçuk, ağız ve genital bölgede son derece zahmetli mantar enfeksiyonları ve tekrarlayan bir alışkanlığa sahiptir. Sabah kahvenizle düzenli bir tarçın dozu, bu enfeksiyonları pasif tutmaya yardımcı olabilir.

8. Tarçın kahvenin tadını artırır
Tarçın ve kahve, sadece tadıyla değil, beyindeki uyarıcı hareketleriyle birlikte iyi geçinir. Tarçınlı bir fincan kahve ile gününüze parlak bir başlangıç yapacak ve işinize odaklanma kabiliyetinizi artacaktır.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
228TakipçilerTakip Et

En Popüler