Ana Sayfa SAĞLIK Her Gün 10 Bin Adım Nasıl Atılır?

Her Gün 10 Bin Adım Nasıl Atılır?

Günde 10.000 adımlık hedefin kökeni, 1960’larda Japonya’da satılan bir pedometre ile başlamıştır – “manpo-kei”, “10.000 adım ölçer” anlamına gelmektedir. Pazarlama meraklısı olarak başlayan şey, spor meraklıları ve tıp profesyonelleri tarafından değerli bir yürüyüş hedefi olarak kabul edildi.

Günde 10.000 adım – yaklaşık yedi kilometre eşdeğerinin – sihirli bir sayı olmadığı biliniyor yuvarlak bir sayı olsa da, mutlak ve katı değil. Günde 8,000 adım yapabiliyorsanız – harika! 18.000 adım yürüyebiliyorsanız, bu daha da iyi!

1. Bir Adım Ölçer satın alın
Günlük hareketlerinizi izlemenin ilk adımı, kaliteli bir pedometre veya etkinlik izleyicisine yatırım yapmaktır. Denemeden kaç adım attığınızı ölçmek için birkaç gün boyunca kullanın ve bu sayıyı başlangıç noktası olarak kullanın. Bir hedef belirledikten sonra pedometre, bu ekstra adımları yürümeye zorlayacak doğru bir okuma sağlayarak mükemmel bir motivasyon kaynağı olabilir. günümüzde cep telefonlarında adım ölçerler bu işi yapmaktadır.

2. Gerçekçi Hedefleri Belirle
Ortalama bir yetişkin günde yaklaşık 5.117 adımda yürüyor. Adım sayınızı küçük artışlarla artırmak, hedeflerinizi gerçekleştirilmeden cesaretlendirmenin en iyi yoludur. Normal yürüyüş hızınızı bir pedometreyle ölçtüğünüzde, günlük adım sayınızı her hafta 500 arttırmayınm deneyin. Günde 5.000 adımdan başlıyorsanız, haftada 500’e vuruyorsanız 10 hafta içinde tam 10.000 adıma dönüşür.

3. Doğru Yürümek
Yaşınız ne olursa olsun, yürüme, egzersizle ilgili yaralanma riski çok düşük olan, inanılmaz derecede güvenli bir fiziksel aktivite biçimidir. Her gün yürüdüğünüz halde, fitness ve sağlık için yürümek biraz dikkatli olmalıdır. İşte bazı ipuçları:

Başınızı yukarı ve ileriye dönük olarak, çenenizi zemine paralel olarak tutun
Karın kaslarınızı her adımda yavaşça sıkın
Dirseklerinizi hafifçe bükerek kollarınızı serbestçe sallayın
Dik bir duruşu koruyun – sırt düz olsun öne veya geriye doğru eğilmeyin
Her adımda ayağın topuklarını önce yere koyun.
Omuzlarınızı ve boynunuzu mümkün olduğunca rahat tutmaya çalışın.

4. Gün Boyunca Adımları Dağıtın
10.000 adım yaklaşık yedi km olduğundan ve genellikle yaklaşık 15 dakikada bir kmyol yapabilirsiniz.

Tabii ki, bu, her ne kadar ortalama bir günde alacağınız adımların sayısını hesaba katmaz, bu yüzden adım adım ölçümlerinizi pedometrenizle belirledikten sonra, 20 dakikalık parçalar veya bazılarındaki ekstra adımları kırmaya çalışabilirsiniz. bunların kombinasyonu. Örneğin, her gün 5,000 adım ilerliyorsanız, toplam 10.000 adım sayısına ulaşmak için 50 dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Öğle yemeği saatinde ve akşam yemeğinden sonra iki 25 dakikalık yürüyüşler yaparak bölün.

5. Kasten Verimsiz Olun
Yaptığınız her ekstra adımı gerçekten ekleyin! Daha iyi bir fitness için daha az verimli olmanın bazı fikirleri:

Bir seferde bir veya iki çanta taşıyın ve birkaç kez daha git-gel yapın.
Daima asansör veya yürüyen merdiven yerine merdivenleri kullanın.
Hedefinizden uzaklaşın.
Dalgın mı hissediyorsun? Neden düşünürken tempolu değilsin?
Tuvaleti ofiste en uzaktakini kullanın.
Televizyon seyrederken, pilleri uzaktan kumandadan çıkarın, böylece kalkmak ve kanalı manuel olarak değiştirmek zorundasınız.
Gideceğiniz yere gelmeden otobüsten inin.
Dişlerini fırçalarken ya da telefonda sohbet ederken, evinizde dolaşın.

6. Bir arkadaş ile yürüyün
Ortağınızla, bir arkadaşınızla veya köpekle birlikte yürümek, 10.000 adım hedefinize doğru çalışmak için kesinlikle kullanabileceğiniz destek, motivasyon ve aracılık sağlayabilir. Sevilen biriyle kaliteli zaman geçirmenin yanı sıra, karışıma biraz dostça bir rekabet katma ve günlük yürüyüşlerinizi daha eğlenceli hale getirme fırsatı da var.

7. Yürüyüş yollarını değiştirin
Tekrar tekrar aynı yerlerde yürümek can sıkıntısı olabilir. Rotalarınızı düzenli olarak değiştirerek ilginç tutun.

8. Hazırlıklı Olun
Bolca su içmek – yürüyüşlerden önce, sonra ve sırasında – size enerji verir, kaslarınızı yakar ve kilo vermenize yardımcı olur. İyi kemer desteği, esnek taban ve sıkı bir topuğa sahip olan rahat yürüyüş ayakkabıları satın alın.

9. Kendinize Meydan okuyun
Bir günlük yürüyüş rejimine girdikten sonra, bir zamanlar olduğu kadar zor olmadığını fark edebilirsiniz. Yürümenin yoğunluğunu yukarı kaldırarak kalp atış hızınızı yükseltebilirsiniz, tepelik arazide yürüyebilir, yürüyüş hızınızı artırabilir, kumda ya da karda yürüyebilir, bilek veya ayak bileği ağırlıkları üzerinde çemberleme yapabilirsiniz.

10. Kendinizi Ödüllendirin
Yürümek, teorik olarak kendisine verilen ödül olsa da, bir hedefle karşılaştığınızda kendinizi biraz daha somut bir şey vermek asla acıtmaz. Devam edin ve kendinize bir şey verin – bir film izleyin, bir bardak güzel şarap iç, Himalaya tuz banyosuna dalın ya da sadece bir şekerleme yapın.

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,848BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...