Ana SayfaHAYATSivrisinekleri Sizden Uzak Tutacak Kokulu 13 Bitki

Sivrisinekleri Sizden Uzak Tutacak Kokulu 13 Bitki

Yaz aylarında sivrisinek istilasından korunmak için kimyasal böcek ilaçları yerine doğanın mucizelerinden yararlanın! Evinizin içine ya da dışına koyabileceğiniz bazı bitkilerle sivrisineklerde kurtulabilirsiniz.

Sivrisineklerden korunmak aslında oldukça basit. Güzel kokulu bitkiler, hem sivrisinekleri kovar hem de evinize, bahçenize mis gibi koku yayar. Ekstra koruma için bitkilerin yağlarını cildinize sürmeyi de deneyebilirsiniz.

1. Lavanta
Lavanta kokusu daima vücuda pozitif bir enerji dalgası gönderir. Sivrisinekler bu hoş aromaya dayanamazlar. Akşam bahçe keyfi yapmadan, lavanta yağını cildinize sürün.

2. Fesleğen
Fesleğen, evinizde veya bahçenizde sivrisinekleri sizden uzak tutar. Fesleğenin kokusu çok güçlüdür. Yapmanız gereken tek şey, ön kapınıza ya da pencerelere yakın bir yere fesleğen koymak.

3. Nane
Fesleğen gibi, nane de mutfakta çok fazla kullanımı olan başka bir bitkidir. Güçlü kokusunu severiz ancak böcekler buna dayanamaz. Nane yapraklarını kokusunun çıkması için ellerinizle hafif ovalayın, o kadar.

4. Limon otu
Limon otunun farklı kokusu, sivrisinekleri kovmak için çok etkilidir. Onlar en güzel bitki değiller, ama oldukça az bakım gerektirirler ve önemli bir amaca hizmet ederler.

5. Kediotu
Bazı çalışmalar, kediotunun ticari sivrisinek kovucularında bulunan kimyasal çok daha etkili olduğunu göstermiştir. Kediotu, kedileri çeken organik bir bileşimi içerir, ancak böcekleri savar.

6. Kadife çiçeği
Bu muhteşem çiçek açan bitki, içeride veya dışarıda mükemmel bir dekor oluşturmanızı sağlar. Kadife çiçeği, ticari böcek kovucularında kullanılan bir bileşik içerir. Bu bileşik kimyasal bileşenlerden daha etkilidir. En iyi koruma için bu bitkileri pencerelerin yakınında veya evinizin ön kapısının yakınında bulundurun.

7. Sarımsak
Sarımsak kokusu direkt olarak sivrisinekleri uzaklaştırmaz. Ancak, sarımsak yemenin kan dolaşımını sivrisinekler için daha az çekici hale getirdiğine inanılır.

8. Biberiye
Sivrisinekleri uzaklaştırmak ve hoş bir koku yaratmak için biberiyeleri ateşe atın. Aroması ayrıca hastalık taşıyan böcekleri iter ve evinizi detoksifiye eder.

9. Yarpuz otu (yabani nane)
Bu mor çiçekler her bahçede mutlaka olmalı. Bir sivrisinek probleminiz varsa, kesinlikle bu bitkinin bahçenize yayılmasına izin vermek isteyeceksiniz.

10. Vapur dumanı çiçeği
Bu çiçek, sivrisineklerin dayanamayacağı kadar bir koku salgılar. İçeriğindeki kumarin bileşimi ticari sivrisinek kovucularda kullanılır.

11. Sardunya
Sardunyalar, sivrisinekleri uzak tutacak bir koku yayarlar. Bu bitkiler ayrıca bahçenizde de muhteşem görünür. Ancak, bir köpeğiniz varsa bahçenizde büyütmek için başka bir sivrisinek kovucu bitki seçin. Sardunyalar köpekler için hafif derecede zehirlidir.

12. Okaliptüs
Okaliptüs yağı, sivrisinekler ve keneler de dahil olmak üzere her türlü böceği uzak tutar. Okaliptus yağını cildinize sürebilir ya da bitkisini bulundurabilirsiniz.

13. Etobur bitki
Etobur bitkiler etçildir, yani beslenme kaynakları sivrisinekler gibi böceklerdir. Unutmayın, bu bitkiler çok asidik toprağa sahip tropik iklimlerde en iyi şekilde büyürler.

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler