Ana Sayfa SAĞLIK Evde Zona Hastalığı Nasıl Tedavi Edilebilir?

Evde Zona Hastalığı Nasıl Tedavi Edilebilir?

Çocukluğunuzdaki acı suçiçeği deneyimini hatırlıyor musunuz? Bu kaşıntılı döküntüler ve tüm vücudun üzerinde kabarcıklar… Zona, suçiçeği gibi aynı virüs türünden gelen başka bir sağlık sorunudur. Esansiyel yağlar kullanarak zona ile mücadele edebilirsiniz.

Araştırmacılara göre, su çiçeği geçiren % 10’dan fazla kişi daha sonraki yaşlarında zona riski taşıyor. Çünkü, virüs sinir hücrelerinde uykuda kalıyor ve uygun ortam bulduğunda tekrar harekete geçiyor.

Yaşlılık, zayıf bağışıklık sistemi, travma ve aşırı stres, varisella zoster virüsünü yeniden aktive eden tetikleyicilerden bazılarıdır.

Zonanın genel belirtileri

  • Vücudun küçük bir bölümünde ağrı, yanma ve zonklama hissi, bir zona hastalığı salgınının ilk belirtisidir.
  • Birkaç gün veya hafta içinde kaşıntılı döküntüler gelişebilir.
  • Zona cildinizin hassas olmasını sağlar. Etkilenen cildinizde uyuşukluk, karıncalanma, yanma ve dikenli bir his verebilir.
  • Birkaç gün sonra, döküntüler sıvı dolu kabarcıklara dönüşür. Kabarcıkların altındaki yüzey kırmızı ve iltihaplıdır.
  • Kızarıklıkların ve kabarıklıkların dışında, zona salgınları ateş, yorgunluk, baş ağrısı, ışığa duyarlılık gibi durumlar da ortaya çıkarabilir.

Zona evde nasıl tedavi edilebilir?
Zonadan sorumlu olan virüse karşı savaşmak ve vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için bazı esansiyel yağlardan yararlanabilirsiniz.

Zona için en iyi 6 esansiyel yağ
1.Sardunya yağı
Sardunya esansiyel yağı, anti-enflamatuar, antidepresan ve antiseptik özelliklere sahiptir. Yağın fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığınız için bütünsel faydaları vardır. Eski Mısır’da, bu bitkisel yağ egzema, dermatit, vb. cilt bozukluklarının tedavisinde kullanılmıştır.

Bu kokulu yağ, sirkülasyon ve sindirim sistemini de düzenleyebilir.

2. Nane yağı
Nane uçucu yağının tıbbi kullanımı eski Mısır medeniyetine kadar uzanır. Nane yağı kozmetik ve medikal sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir dizi terapötik bileşen arasında, anti-inflamatuar omega-3 yağ asitleri, vitaminler, antidepresanlar ve antifungal özellikler içerir. Bunlar sinir sisteminizi yatıştırmak için güçlü ajanlardır ve psikolojik sağlığınızı iyileştirir.

Nane yağının mentol nedeniyle soğutma etkisi vardır. Anti-kaşıntı özelliklerinde de zengindir. Bu yağı topikal olarak uygularsanız, zona kabarcıklarının tahriş ve kaşıntılarını hafifletebilir.

Nane yağındaki antidepresan, zona salgınının önemli bir nedeni olan stresi azaltmaya yardımcı olur. Yağın, ağrıları ve yorgunluğu azaltmada önemli kullanım alanları vardır.

3. Lavanta yağı
Lavanta yağı, anti-enflamatuar, antifungal, antidepresan, antiseptik, anksiyolitik, anti-anksiyete, sedatif ve antimikrobiyal özellikleri bakımından zengindir. Antik çağdan bu yana, bu uçucu yağ, çeşitli ağrı, nörolojik ve cilt bozukluklarının etkili bir tedavisi olmuştur.

Lavanta yağının iki ana bileşeni linalol ve linalil asetattır. Eğer lavanta yağını topikal olarak kullanırsanız, bu iki kimyasal element cildiniz tarafından anında emilir.

Limbik sisteminize yardımcı olurlar ve zona semptomlarını tedavi etmek için depresyon ve anksiyeteyi azaltırlar. Lavanta yağı, rahatsızlıkları önlemek için vücudunuzdaki serotonin seviyesini doğrudan dengeler.

4. Siyah kimyon tohumu yağı
Siyah kimyon tohumu yağının, yüksek kaliteli anti-enflamatuar içeren, antimikrobiyal, ağrı kesici, aşırı duyarlılık ve kaşıntı önleyici özellikleri vardır. Bu bileşikler, siyah kimyon tohumu yağını, herpes zoster veya zonaya karşı güçlü bir ajan yapar.

Siyah kimyon tohumu yağı vücudunuzun bağışıklık sistemini artırabilir ve zonanın yayılmasını önleyebilir.

5. Limon yağı
Limon esansiyel yağı, hücrelerden ve dokulardan yabancı maddelerin temizlenmesi, vücudun dolaşım sistemini iyileştirilmesi ve iltihapların giderilmesine yardımcı olur. Böylece, limon yağı zona salgınını önlemeye yardımcı olur.

Limon yağı cildinize parlaklık verebilir ve zona kabarcığı üzerindeki lekeleri yok etmenize yardımcı olur. Limon yağını, lavanta veya sardunya yağıyla karıştırarak zona için kullanabilirsiniz.

6. Çay ağacı yağı
Çay ağacı yağı, mantar, viral ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmekle ünlüdür. Cilt bakım endüstrileri, çok çeşitli kozmetik ve cilt bakım ürünleri için çay ağacı yağına güvenir.

Çay ağacı yağının antiseptik ve anti-bakteriyel bileşenleri, zona, uyuz, sivilce, mantar enfeksiyonları, kaşıntı ve kabarcıkların tedavisi için idealdir.

Esansiyel yağlar nasıl kullanılır?

Esansiyel yağ harmanı: 10’ar damla nane, limon ve sardunya esansiyel yağlarını karıştırın ve bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyin. Karışımı masaj yaparak döküntü ve kabarcıkların her tarafına yavaşça sürün.

Tahriş ve acıdan rahatlama sağlayacaktır. Ayrıca, Hindistan cevizi yağı iltihaplı cilt üzerinde nemlendirici bir etki yapar. En iyi sonuç için bu tedaviyi günde iki kez tekrarlamanız gerekir.

Esansiyel yağ difüzörü: Esansiyel yağların portatif bir difüzör kullanılarak dağıtılması, iltihapların azaltılmasını ve zonaya karşı bağışıklık savunmasının artırılmasını sağlayabilir.

Difüzöre 10-15 damla lavanta, limon, çay ağacı veya kimyon tohumu yağı eklemeniz ve yağın oda çevresinde yayılmasını sağlamanız gerekir.

Zona için ek ev bakımı
Zona iltihaplarını ve semptomlarını azaltmak için aşağıda listelenen ev bakım ipuçlarını da takip edebilirsiniz.

Zonadan etkilenen cildin havaya maruz kaldığından emin olun. İyi bir cilt hijyeni sağlayın ve iltihaplı cildi kuru ve temiz tutun.

Zona kaşıntısı bazen sizi çıldırtabilir. Ama kabarcıkları kaşımaktan uzak durun. Aksi halde, kabarcıklar patlayabilir ve enfeksiyonu daha da kötüleştirebilir.

Yulaf ezmesi banyosunu deneyerek kaşıntı döküntülerini hafifletebilirsiniz. Yulaf ezmesi tozunu küvet suyuna karıştırın ve 15 dakika boyunca yulaf ezmeli suyun içinde bekleyin.

Acıyı ve tahrişi anında rahatlatmak için kabarcıkların üzerinde soğuk kompres kullanabilirsiniz. Bir bezi soğuk suya batırın ve 20 dakika boyunca kabarcıkların üzerine koyun.

İlgili Makaleler

Karabiber Yağı Nasıl Kullanılır?

Karabiber, çok kullanılan, sevilen ve yararları çok fazla olan baharatlardan biridir. Karabiber yağı ağızdan...

Sahte Esansiyel Yağı Nasıl Anlayabilirsiniz?

Esansiyel yağların, sağlık ve güzellik için çok fazla kullanım alanı ve yararları var. Ancak,...

Yanıklar İçin Kullanılabilecek Uçucu Yağlar

Pek çok kişi yanıklar için uçucu yağlar kullanmayı tercih eder. Çünkü bu rahatlatıcı, tamamen...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,354BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kalp Damarlarını Açan Süper Yiyecekler

Doğru yiyeceği doğru şekilde yerseniz kalp hastalığı önlenebilir. Bu listede bulacağınız süper yiyecekler, diğer birçok faydasının yanı sıra kardiyovasküler sisteminizin sağlığını da artırmaya yardımcı...

Halılarınızı Küçük Haşerelerden Koruyun

Evde sivrisinek, karıncalar veya meyve sinekleri var mı? Bu haşerelerden kurtulmak için farklı çözümler uyguluyoruz. Maalesef bu haşereler bazen halınıza yerleşebilir. Yazımızda bunun çözümlerini...

Islak Mendil Kutusundan İç Çamaşırı Kutusu Yapın

Çekmecelerde iç çamaşırlarınızın dağınıklığını ortadan kaldırmak için, iç çamaşırı kutusu yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan sadece bir ıslak mendil kutusu. Bebeğiniz için aldığınız ıslak mendiller bittikten sonra,...

Tozsuz Bir Ev İçin 7 Basit Sır

Evde sürekli tozla savaşıyor gibi mi hissediyor musun? Evi temizleme işi bittikten hemen sonra tozlar yeniden birikmeye başlar gibi görünüyorsa size iyi bir haberimiz var;...