Ana Sayfa GÜZELLİK Kilo Vermek İstiyorsanız Bunları Asla Tüketmeyin!

Kilo Vermek İstiyorsanız Bunları Asla Tüketmeyin!

0
443

Kilo vermeye çalışırken diyetinizin dışına çıkıp ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyerek yediğiniz bazı yiyecekler kilo vermenizi engeller. Ayrıca, sağlıklı diye tükettiğiniz bazı gıdalar var ki, sizi gizliden sabote eder.

Patates kızartması ve hamburger, makarna, dondurulmuş gıdalar gibi yiyecekler çok lezzetli olabilirler ancak eğer kilo vermek istiyorsanız asla sofranıza koymamanız gereken yiyeceklerdir. Bir de sağlıklı ve az kalorili olduğunu düşünerek tükettiğiniz hazır yiyecekler vardır ki, kilo vermenizin önünde önemli bir engel oluştururlar.

Granola
Yarım bardak granola 200 ila 300 kalori, 12 ila 16 gram şeker, 3 ila 15 gram yağ ve yaklaşık 40 gram karbonhidrata sahiptir. Ayrıca, granola genellikle sadece kalori değerini artıran yoğurt veya meyve gibi bir yiyeceklerle karıştırılarak tüketilir. Böyle olunca da, güne bir kase granola ile başlamak isterseniz, sadece kahvaltıda neredeyse 600 kalori almış olabilirsiniz.

Donmuş gıdalar
Dondurulmuş yiyecekler hazırlaması kolay ve ucuzdur. Ancak, dondurulmuş öğünlerin çoğu, sadece bir öğünde değil, tam bir gün boyunca yemeniz gerekenden fazla sodyum ve diğer sentetik katkı maddeleri ile doludur. Vücuttaki tuz artınca daha fazla şekerli içeceğe yönelebilirsiniz. Ayrıca, vücutta daha fazla su tutulmasına neden olur, bu da şişkinlikle sonuçlanır. Dondurulmuş yemekler ile ilgili bir başka sorun da ihtiyacınız olan yeterli lifi alamayacak olmanızdır. Ne kadar yerseniz yiyin, daha hızlı acıkırsınız ve yememeniz gereken türde yiyecekler tüketmek istersiniz.

Alkolsüz kokteyller
Alkol olmadan hazırlanan kokteyllerin daha az kalorili olduğunu düşünebilirsiniz. Alkolün kalori eklediği doğrudur ancak karıştırdığınız meyve sularının kalorileri hiç de azımsanmayacak kadar çoktur.

Smoothie
Evde smoothie hazırlarken içine koyacağınız sebze ve meyveleri kendiniz ayarlayabilir, katkı maddesi eklemez ve sağlıklı bir içecek elde edebilirsiniz. Ancak, dışarıda hazır olarak satılan smoothieler hiç de masum değildir. Hazır smoothieler, ortalama 600 ila 1.000 kalori içerir ve şekerle yüklüdürler. Kilo vermeye çalışan ortalama boyda bir kadının günlük alması önerilen kalori miktarı zaten 1,200 ila 1400 kalori arasıdır. Bir smoothie ile tüm gün alacağınız kaloriyi bir anda alabilirsiniz.

Satın alınmış kepekli kekler, poğaçalar
Kepekli kekler, sağlıklı bir kahvaltı seçeneği olabilir. Ancak, süpermarkette satılan hazır ambalajlı olanlar neredeyse iddia edildikleri kadar taze veya sağlıklı değillerdir. Birçoğu da doymuş yağ ile doludur ve yaklaşık 600 gram sodyum içerir. Kilo vermeye çalışırken ev yapımı ürünler tüketmek önemlidir. Kek türü yiyecekleri canınız çektiğinde evde kendiniz sağlıklı ve az kalorili tarifleri deneyebilirsiniz.

Sebzeli cipsler
Bir hazır yiyecek sebze içeriyorsa bu otomatik olarak sağlıklı değildir. Bu tür gıdaların çoğunluğu iddia edildiği kadar sağlıklı değildir. Lahana, havuç, kabak ve balkabağı gibi sebzeleri dilimleyip üzerine biraz zeytinyağı gedirerek fırına verebilir ve kendi sebze cipslerinizi yapabilirsiniz.

Aloe vera suyu
Aloe vera suyu, kilo verme ve yaşlanma karşıtı özellikler gibi sağlık yararlarına sahip olduğu söylense de bu iddiaların hiçbiri bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Aloe vera, yüksek miktarda antioksidan içeriyor olsa da, kendi başına içilmesi çok zor olan hafif acı, turunçgil gibi bir tada sahiptir. Ayrıca, bol miktarda alındığında, potansiyel olarak tehlikeli olan vücudunuzdaki potasyum kaybına yol açabilecek diüretik özelliklere de sahiptir.