Ana Sayfa GÜZELLİK CİLT BAKIMI Vazelin Kullanmamanız İçin 4 Neden

Vazelin Kullanmamanız İçin 4 Neden

150 yıldan uzun süredir tıp dolaplarında bulunan petrol jeli Vazelin aynı zamanda petrolatum veya mineral yağ olarak da bilinir. Kuru ciltten burun kanamalarına, göğüs soğuk algınlığına kadar her şeyi tedavi etmek için kullanılan topikal bir merhemdir.

Başlangıçta paketlenmiş ve bir tedavi aracı olarak satılan Vazelin üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, bu gerçekten de nemlendirmeye faydası olmadığı ortaya koymuştur. İşte cildinizde petrol jöle kullanmayı bırakmanızın dört nedeni.

1. Fosil Yakıtlardan Türetilmiştir
Petrolün ham hali ilk kez 1859 yılında bir petrol platformunda keşfedildi. Parafin benzeri bir madde, bu kalın ve karanlık çöp yağ ekstraksiyon işlemi sırasında pompa derzlerinde toplanacaktı. Arızalanma olmaması için bu maddenin kazınması gerekiyordu. “Çubuk mumu” olarak adlandırılan bu maddenin bazı işçileri iyileştiğini ve yanmalarını engellediğini keşfetti.

Halen yağın bir yan ürünü olmasına rağmen, bugünkü petrol jeli damıtılmış ve renksiz, kokusuz bir jel haline getirilmiştir. Petrol jeli kullanmanız yalnızca cildinizi bir petrol yan ürününü kaplamanız anlamına gelmez, aynı zamanda petrol sondajı ve fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan ekolojik ve çevresel tahribatı da desteklemektedir.

2. Petrol Jeli Kanserojenik Olabilir
Petrol jeli hidrokarbon karışımıdır. Hidrojen ve karbondan oluşan bir grup organik bileşikten oluşur. Teknik olarak doğal bir madde olsa da, doğadan türetilen tüm ürünler sağlıklı olmayabilir.

Petrol jeli yapımcıları, ürünlerinin rafine edildiğini, saflaştırıldığını ve kansere neden olan bileşiklerin bulunmadığını iddia ediyor.

3. Deride Geçilmez Bir Engel Yaratır
Petrol jeli, tıkayıcı bir ajan olduğu için kuruluğun artmasına yardımcı olabilir. Kalın jel, hava, su ve bakteri gibi dış faktörlere karşı koruma sağlarken nemi de içine alan bir bariyer oluşturur.

Bu hidrofobik kalkan transepidermal su kaybını % 98’den daha fazla azaltmaktadır . Bununla birlikte, tıkayıcı özellikleri cildin nefes almasına izin vermediğinden çok etkilidir.

4. Petrol Jeli Cildi Beslemez
Petrol jeli evlerde yüzyılı aşkın bir süredir kuru cildi tedavi etmek için kullanılmışsa da herhangi bir tıbbi veya iyileştirici özellik içermemektedir.

Önce cildin temizlenip nemlendirilmemesi durumunda, bazı petrol jeli cilt kuruluklarına iyi gelmez. Aslında, düzenli olarak petrol jeli kullanılması cildin kendi nemini üretmesini durduracaktır.

Cildin kurumasını engellemek için mutlaka cilt önce nemlendirilmeli ardından petrol jeli kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Güzel Kaşlar İçin 4 Basit Dokunuş

Kaşlarınızı profesyonel olarak düzenli olarak şekillendirmek için zamanınız veya paranız yoksa üzülmeyin. Onları kendiniz...

Burnunuzdaki Kılcal Damarlardan Kurtulabilirsiniz

Burnunuzda gözle görülür damarlar varsa, bunlar muhtemelen örümcek damarlarıdır, çünkü burun üzerinde daha büyük...

Vücudunuzu 1 Ayda Değiştirecek Egzersiz Programı

Vücudunuzu 1 Ayda Değiştirecek Egzersiz Programı. Düzenli egzersiz yapmanın hem formda hem de sağlıklı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sutyenin Son Kullanma Tarihi Var

İyi bir sütyen oldukça pahalı olabilir. Güzel, uyan ve aslında rahat olan birini bulmak kolay değildir, özellikle de daha büyük sütyen bedenine sahip kadınlar...

40 Yaşından Sonra Nasıl Kilo Verebilirsiniz?

40 yaşını geçen herkes muhtemelen şu soruna aşina olacaktır: İstenmeyen kilo alımı. 40 yaşın üzerindeyseniz ve biraz kilo vermek istiyorsanız, bazı ipuçları size yardımcı...

Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

Bergamot yağının sağlığınız için kullanabileceğiniz en çok yönlü ve güçlü esansiyel yağlardan biri olduğunu biliyor muydunuz?Bu yağ bergamot meyvesinin çekirdeğinden elde edilir ve 3...

Elmayı Kabuğuyla Yiyecekseniz Nasıl Yıkanmalı?

Elma yemek istiyorsanız, musluk suyuyla yıkarsınız veya üstünü silersiniz. Hemen hemen her birimiz bunu yapıyoruz. Ancak, pestisit tüketmediğinizden emin olmak istiyorsanız, bunun yeterli olmadığını...