Ana Sayfa HAYAT Buzdolabında Saklanmaması Gereken Meyveler

Buzdolabında Saklanmaması Gereken Meyveler

Eğer meyvelerinizi buzdolabında saklamanın harika bir fikir olduğunu düşünüyorsanız bunu tekrar gözden geçirin. Buzdolabı, meyvelerinizin ömrünü uzatmak yerine, onlara zarar verebilir.

Pazar ya da manavdan alınan meyveler bozulmasınlar diye hemen buzdolabına kaldırılır. Bazı meyveler var ki, buzdolabında değil, açıkta bırakılmaları gerekir. Peki bu meyveler hangileri ve buzdolabı bu meyvelere nasıl zarar verir?

Kiraz
Kirazın içindeki çekirdek buzdolabınızın içindeki soğuk havayı emer. Sonuç olarak, soğuğu emen çekirdek içeriden kiraza zarar verir ve tadının değişmesine neden olur. Kirazlarınızı soğuk tüketmek istiyorsanız, tezgah üzerinde bekletin, tüketmeden önce birkaç dakika buzdolabında saklayın.

Şeftali
Kiraz olduğu gibi, şeftaliler de büyük çekirdekleri nedeniyle soğuğu emer, böylelikle daha hızlı bozulurlar ve tadında değişiklik olur.

Mango
Her zaman olgun mango bulmak mümkün olmayabilir ve bu yüzden onları her zaman buzdolabının içinde tutmak çok cazip olabilir. Ancak, eğer olgun bir mango satın aldıysanız onları buzdolabının dışında tutun, böylece bu tropikal meyvenin tadını daha iyi çıkarabilirsiniz.

Nektarin
Nektarinlerin içindeki çekirdekler de yine aynı şekilde soğuğu emerler ve nektarinlerin tadının değişmesine neden olurlar.

Karpuz
Yaz sıcaklarında buz gibi karpuz tüketmek gibisi yoktur. Ancak uzmanlara göre karpuzları sürekli buzdolabında tutmak iyi bir fikir değil. Bunun nedeni, soğuk havanın karpuzun içeriğindeki güçlü antioksidanların bazılarını yok edebileceğindendir. Karpuz içeriğindeki antioksidanlar yaz sıcağında gelişmek için tasarlanmıştır. Karpuzu dışarıda bekletip tüketmeden önce birkaç dakika buzdolabında soğutmak antioksidanların yok olmaması için iyi bir tercih olacaktır.

Çilek
Herkes, çileklerin çok kısa bir raf ömrüne sahip olduğunu bilir ve bu yüzden mümkün olan en kısa sürede tüketmek en iyisidir. Çilekleri günlerce soğutmak, karpuzda olduğu gibi sahip olduğu tüm antioksidanları yok edebilir.

Yaban mersini
Tıpkı çilek gibi, yaban mersininin raf ömrü, beslenme profili kadar etkileyici değildir. Taze yaban mersinini bir veya iki gün içinde tüketmeniz tavsiye edilir. Dondurulmuş yaban mersini ise, her zaman hasar görmelerini önlemek için dondurucuda saklanmalılar.

Elma
Elmaları buzdolabına koymanın sakıncası, elmalarla ilgili değil, diğer taze ürünlerle ilgilidir. Elma, düşük sıcaklıklarda meyve ve sebzelerin olgunlaşmasını hızlandırabilecek bir gaz salar. Bu da diğer sebze ve meyvelerinizin daha hızlı olgunlaşacağı ve daha hızlı bozulacağı anlamına gelir.

Muz
Uzmanlar, olgunlaşmamış muzların tezgahta çok daha iyi olgunlaştığını söylüyor. Olgunlaşmamış muzların soğutulması tüm olgunlaşma sürecini yavaşlatabilir.

Avokado
Tıpkı olgunlaşmamış muzlarda olduğu gibi, olgunlaşmamış avokadolarınızın hızlı bir şekilde olgunlaşmalarını istiyorsanız tezgahta bırakın. Eğer hemen olgun bir avokado yemeyi planlamıyorsanız, buzdolabına koyun.

Portakal
Portakalın buzdolabının içinde saklanması iyi bir fikir değil. Bunu yapmak sadece lezzet kaybına neden olur. Soğutulmuş portakal tüketmek istediğinizde, 30 dakika önce buzdolabına koyun.

Limon
Yine, limonları buzdolabının içinde tutmak sadece onların çok miktarda narenciye aromasını kaybetmesine neden olur. Limonları her zaman tezgahta bırakmanız daha iyi bir fikir.

İlgili Makaleler

Meyvelerinizi Hızlı Olgunlaştırmanın Püf Noktası

Bazı meyveleri evde olgunlaşması için tam olgunlaşmadan alırız. Bazı meyveler ise olgunlaştıktan sonra hızla...

Meyveden Zirai İlaçları Temizlemenin En İyi Yolu

Bize sağlık verdiğini düşündüğümüz sebze ve meyveler, zirai ilaçlarla kaplıdır. Eğer sebze ve meyveler...

Buzdolabına koyduğumuz, aslında konulmaması gereken gıdalar

Aldığımız yiyeceklerin büyük bir kısmını bozulmaması, uzun süre dayanması için buzdolabına koyuyoruz. Evet bu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,354BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kalp Damarlarını Açan Süper Yiyecekler

Doğru yiyeceği doğru şekilde yerseniz kalp hastalığı önlenebilir. Bu listede bulacağınız süper yiyecekler, diğer birçok faydasının yanı sıra kardiyovasküler sisteminizin sağlığını da artırmaya yardımcı...

Halılarınızı Küçük Haşerelerden Koruyun

Evde sivrisinek, karıncalar veya meyve sinekleri var mı? Bu haşerelerden kurtulmak için farklı çözümler uyguluyoruz. Maalesef bu haşereler bazen halınıza yerleşebilir. Yazımızda bunun çözümlerini...

Islak Mendil Kutusundan İç Çamaşırı Kutusu Yapın

Çekmecelerde iç çamaşırlarınızın dağınıklığını ortadan kaldırmak için, iç çamaşırı kutusu yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan sadece bir ıslak mendil kutusu. Bebeğiniz için aldığınız ıslak mendiller bittikten sonra,...

Tozsuz Bir Ev İçin 7 Basit Sır

Evde sürekli tozla savaşıyor gibi mi hissediyor musun? Evi temizleme işi bittikten hemen sonra tozlar yeniden birikmeye başlar gibi görünüyorsa size iyi bir haberimiz var;...