Ana Sayfa GÜZELLİK Saç Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış Uygulama

Saç Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış Uygulama

Saçlar hepimizin için önemlidir. Sağlıklı saçlara sahip olmak için özellikle kadınlar uzun zaman ve para ayırıyorlar. Saçlarımızın sağlığı için doğru bildiğimiz aslında pek de doğru olmayan bilgiyi sizler için derledik.

1. Saçınızı Uzatmak için 6 haftada bir kestirmelisiniz
Bu çok kullanılan bir bilgidir ve sürekli tavsiye edilir. Saçınızı sık kestirmeniz saçınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olmaz. Çünkü saçlarınız uçtan değil köklerinden büyür. Saçınızın kuru kısımlarını kesmek (uçları) saçınızın iyi görünmesini sağlar ve şeklinin korunmasına yardımcı olur, ancak hızlı uzamayı sağlamaz. Profesyonel stilistler, bir saç kesimi olmadan 4-6 ay geçebileceğinizi ve büyümeye engel olmayacağını belirtiyorlar.

2. İlk çıkan beyazları koparırsanız beyazlar çoğalır
Saçınızda görmeye başladığınız beyaz telleri koparırsanız veya keserseniz daha fazla beyaz saça sahip olmazsınız. Ancak saç köklerine ve saç derisine muazzam bir yük getireceksiniz. Saçın dışarı çekilmesinin saçın farklı bir dokuya dönüşmesine neden olacağını ve aynı zamanda garip bir şekilde gelişebileceğini unutmayın.

3. Saçınız Yağlı ise Günlük Şampuan Gerekir
Bu doğru değil. Şampuan saçtan kir ve yağı temizlemesine rağmen, iyi bir şeyin çok fazla olması kötü bir şey olabilir. Çok fazla yağ çıkarırsak, kafa derisi daha fazla yağ üretmeye başlar. Sonuçta daha yağlı saçlara yol açar. yağ ile yağla savaşmak gerekir. Örneğin jojoba yağı içeren ürünler kullanabilirsiniz.

4. Günde 100 fırçalamak saçlarınızı sağlıklı tutar
Birçok insan, yüz kez fırçalamanın saçların daha yumuşak ve ışıltılı hale gelmesine yardımcı olacağını düşünür. Kafa derisine dolaşımın artması parıltıyı ortaya çıkarmaya yardımcı olurken, bunun için 15 ila 20 fırçalama yeterlidir. Daha fazla fırçalama kırılmaya ve saçların dökülmesine neden olabilir.

5. Aynı Şampuanı Her Zaman Kullanmayın
Bu oldukça yaygın bir iddia. Saç profesyonellerine göre, değişen şampuanlar saçınızın pH’ını sık sık kuru ve kırılgan saçlara dönüştürür. Size uygun bir ürün bulursanız, ona bağlı kalmak daha iyidir. Saçınıza besin maddesi katacak ve kimyasal maddelere boğulmayacak doğal bir şampuan kullandığınızdan emin olun .

6. Açık renk saç için güneşte oturun
Cildinizi korumak için önlem alıyorsunuz peki saç ve saç derisini korumak için ne yapıyorsunuz? Güneşin saçınızı açmanın harika bir yolu olduğunu düşünebilirsiniz. Saçlarınızın güneşte daha hafif olacağı, ancak bir miktar hasara neden olmayacağı doğrudur. Ancak güneşin saç derisine hasarını önlemek için saç derisine güneş yağı uygulayın.

7. Saçınızda pullanma varsa bu kepektir
Hayır, saçında birkaç pul görüyorsun ve hemen kepek olduğunu düşünürsün. Panik yapıp kepek şampuanı alabilirsiniz. Bununla ilgili problem, kepek şampuanı size daha fazla zarar verecektir. Saç derisinde pullanma varsa daha fazla nem ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Sıcaklık değişikliğinde bu ortaya çıkar. İslak saçınıza bir kaşık kahverengi şekerle masaj yapın, pullanma yok olur.

8. Saçlarınızın ucu onarılır
Pazarlamacıda, reklamverenlerin size söylediği şey ne olursa olsun, bölünmüş uçları gerçekten onarabilecek hiçbir ürün bulunmamaktadır. Uçlar ayrıldıktan sonra hasar kalıcıdır. Bu nedenle saçlarınızı sağlıklı ve güçlü tutmak önemlidir. Bölünmüş uçlara gerçekten neden olan şey kimyasal hasar, ısı şekillendirme, çok fazla yıkama ve çok fazla fırçalamadır. Bu şeyleri yapmayı sınırlayın ve saçınızı en iyi görünmesini sağlamak için haftalık besleyici bir saç maskesine uygulayın.

9. Islak saçla yatmak hasarı önler
Bir çalışma saçlarınızı kurutucuyla doğru şekilde kurutursanız hava kurumasından daha az hasara neden olduğunu ortaya çıkardı. Saç ıslandığında, şişer. Islanma süresi uzadıkça, kılları oluşturan kırılgan proteinlere daha fazla basınç uygulanır.

Havlu kurutması ayrıca saçlara çok zarar verebilir. Saçınızı şiddetli bir şekilde kurutursanız, hassas saç tellerine sert gelebilir. Saçınızı düzgün bir şekilde kurutmak için, yumuşak ve kuru bir havlu kullanarak hafifçe sıkın, ovalamayın.

Saçınızı kurutmanın mutlak en sağlıklı yolu, soğuk ayarda bir fön makinesi kullanmaktır. Kurutucuyu kafanızdan uzak tutun ve zarar görmeyecek şekilde hareket ettirin.

10. Her Koşulda Saçınızı iyi durulayın
Saç kremleri yumuşama ve koruyuculuk sağlar. Saç kremi kullanmanız halinde yağlı bir saçınızın olması konusunda endişeleniyorsanız, ürünü en çok ihtiyaç duyduğunuz yerlere uygulamanız yeterlidir.

İlgili Makaleler

Sizi Daha Yaşlı Gösteren 6 Şey

Genç veya yaşlı görünmenize katkıda bulunan birçok faktör var. Özellikle yaş ilerleyince yaşlı görünmenize...

Saç Kremi Kullanırken Yapılan 5 Hata

İyi bir şampuanın ardından saç kremi ve ara sıra: bir saç maskesi. Çoğu insan...

Anti-Aging Tonik Yapımı

Bu yazımızda yaşlanan ciltler için mükemmel olan ev yapımı bir yüz toniği ve parlatıcısını...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
452TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Pirinç Sirkesinin Faydaları

Pirinç sirkesini çok fazla kullanmıyoruz ancak oldukça faydalı. İşte pirinç sirkesinin yararları ve kullanım alanları.1. Sindirim Sağlığını İyileştirir: Pirinç sirke içinde iyi miktarda asetik asit...

Dondurulmuş Meyveler Besin Değerini Kaybeder mi?

Meyveleri dondurmak mevsim ne olursa olsun tüketmenizi sağlar. Meyve donduğunda, en yüksek olgunlukta toplanır. Genel olarak, besin içeriği, bazı spesifik besin maddelerini taze seçeneklerden...

Adaçayı Çayının Akciğer Sorunlarına Faydaları

Adaçayı (Salvia officinalis), ılıman iklimlerde yaprak dökmeyen ve soğuk iklimlerde de yetişen çok yıllık odunsu gövdeli bir bitkidir. Adaçayının yaprakları esansiyel yağlara sahiptir. Bu...

Çamaşır Suyu Olmadan Çamaşır Nasıl Dezenfekte Edilir?

Çamaşırlarınızı soğuk suda nasıl dezenfekte edeceğinize gelince, ağartıcı bir seçenektir. Bununla birlikte, ağartıcı oldukça sert bir kimyasal olabilir. Bir ağartıcı alternatifi arayanlar, yazımızda birkaç...