Ana Sayfa GÜZELLİK Balık Yağı Gerçekten Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Balık Yağı Gerçekten Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Yaz aylarıyla birlikte soğuk kış günlerinde alınan kilolar nasıl verilecek derdi de başlar. Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan balıklar ve balık takviyeleri, gerçekten işe yarıyor mu?

Kilo kaybı için balık yağı etkileyicidir. Sağlıklı bir yağ kaynağıdır. Balıkta ve balık yağında yüksek oranda omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bulunur.

Yapılan bir çalışmada, balık yağının sağlıklı erkek ve kadın beslenmesindeki etkileri test edilmiştir. Sonuçta, vücut kaslarının artışı ile birlikte yağ ve kortizolde bir azalma görülmüştür.

Balık yağının vücudu birçok yönden geliştirdiği sonucuna varılmış çok fazla araştırma var. Balık yağı vücudunuzun yağ birikmesini durdurmak için mükemmeldir. Yağ yakımını arttırdığı da bilinmektedir. Balık yağı tüketmek, daha ince bir vücut elde etmenize de yardımcı olabilir.

Balık yağının bir diğer faydası da insanlarda insülin duyarlılığını geliştirmesidir. Vücudunuz insüline karşı dirençliyse, kilo vermeniz de çok zor olabilir.

Balık yağı inflamasyonu da azaltabilir. İnflamasyonda azalma, kilo vermeye yardımcı olur. Bu özelliklerin tamamı, balık yağını ekstra kilo vermek için mükemmel bir seçenek haline getirmektedir.

Balık yağı kilo kaybında nasıl yardımcı olabilir?

Balık yağı iştahınızı kesebilir
Omega-3 yağ asitlerinin diyet kısıtlamaları ile birlikte olması, insanların doymuş hissetmesini sağlar. Daha az aç hissedilir ve doyma hissi daha çabuk oluşur. Balık ya da balık yağı kapsülleri tüketmek, açlığınızı bastırmaya yardımcı olabilir.

Balık yağı yağ düzeylerinizi düşürebilir
Vücudunuz tarafından ihtiyaç duyulmayan yağ her zaman hücrelerinizde depolanır. Önce trigliseritlere dönüştürülür ve sonra depolanır.
Yeterli kalori yakmıyorsanız, bu hipertrigliseridemi gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Çok fazla sağlıksız yiyecek tüketirseniz ve egzersiz yapmazsanız, vücudunuzun yağ seviyesi yükselir. Yüksek düzeyde trigliserid sahip olmak sizin kalp hastalığı, diyabet ve ateroskleroz gibi obezite ve ilgili hastalıklara yakalanma riskinizi artırır.

Balık yağındaki omega-3 yağ asitleri, trigliserit düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Omega-3 yağ asitlerinin varlığı, yağ asitlerinin mevcudiyetini azaltır. Aynı zamanda yağ asidi sentezleyen enzimleri azaltır. Bu nedenle trigliserit moleküllerinin oluşumunu engeller ve sizi kilo almaya karşı karşı korur.

Balık yağı vücudunuzdaki yağları yakabilir
Kanda çok fazla yağ bulunması zararlı olabilir. Obezlerin ve inaktif kişilerin çoğunun kanlarında yüksek yağ içeriği vardır. Balık yağı, yağın hareket etmesine ve yakılmasına yardımcı olur.

Balık yağı kötü kolesterolü düşürür
Obezite sorunu yaşayan insanlar, yüksek kötü kolesterol düzeyine ve daha düşük iyi kolesterol seviyelerine sahiptir.

Balık yağı alımı kötü kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olur. Ayrıca iyi kolesterol seviyelerini artırır. Beslenmenize balık yağı eklemeniz, cildinizin altındaki yağları yakmanıza ve obezitenin neden olduğu hastalıklara yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Balık yağı kasları iyileştirebilir
Beslenmenize balık yağı eklemeniz protein sentezini artırır, kasların metabolik hızını artırır. Vücuttaki kas kütlesi arttıkça kilo kaybı da hızlanır.

Balık yağı insülin direncini önleyebilir
Kan şekeriniz her zaman yüksekse, vücudunuz insüline dirençli olabilir. Bu da, yemek yedikçe daha fazla yemeye ve daha fazla kilo almanıza neden olur. Beslenmenize balık ya da balık yağı ekleyerek, insülin direncini ortadan kaldırabilir ve kilo verebilirsiniz.

Balık yağının diğer faydaları
Beslenmenize balık yağı ekleyerek sadece kilo vermekle kalmazsınız, farklı sağlık yararlarından da yararlanabilirsiniz.

  • Balık yağı tansiyonu düşürebilir.
  • Balık yağı, kolesterolü düşürerek ve plak oluşumunu önleyerek kalp sağlığını iyileştirir.
  • Balık yağı aritmi riskini azaltır.
  • Balık yağı stres ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur.
  • Balık yağı yaşlanmayı geciktirir.
  • Balık yağı makula dejenerasyonunu yavaşlatır.
  • Balık yağı şişlik, ağrıyı azaltmaya ve ağrılı kasları yatıştırmaya yardımcı olur.
  • Balık yağı cilt sağlığını iyileştirir.
  • Balık yağı osteoporozu önler.
  • Balık yağı saç dökülmesini azaltır.

Kilo vermek için ne kadar balık yağı tüketmeli?
Her yemek ile birlikte 1-2 kapsül balık yağı alabilirsiniz. Günde 3 gramdan fazla almayın. Daha fazla alırsanız iç kanamaya neden olabilir.

Balık yağından faydalanmak için kapsüller tel yol değil. Omega-3 açısından zengin olan balıkları yiyebilirsiniz. Somon balığı, ringa balığı, sardalya, uskumru, ton balığı gibi balıklar omega 3 açısından zengindir. Haftada iki porsiyon balık, yeterli omega-3’ü sağlar.

Balık sevmiyor ve balık yağına alternatif arıyorsanız, keten tohumu, soya fasulyesi ceviz ve kabak çekirdeğini deneyebilirsiniz., yüksek oranda omega-3 yağları içerirler.

İlgili Makaleler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın...

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan...

Avokado İle Cilt ve Saçınız İçin Maske Yapın

Avokado İle Cilt ve Saçınız İçin Maske Yapın. Sofralarımızdaki "superfoods" olarak yer alan avokado...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın güçlü kokusu, beyindeki tokluk merkezini uyarır, böylece açlık hissini azaltır.Sarımsak,...

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz. Evinizde hem kedi besliyor hem de bitki yetiştiriyorsanız zaman zaman sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. Çünkü kediler bitki yemeyi de çok severler....

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan bir reflekstir. Son derece can sıkıcı olsa da, nadiren ciddi...

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler. Banyonuzdaki, mutfaktaki ve yaşam alanlarınızdaki koku problemleri utanç verici ve sağlıksızdır. Bazı güçlü kokular bile bakterileri...